Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 Bass-reflex w miejscu przełączników

wodawoda 22 Gru 2011 21:53 7566 29
  • #1 22 Gru 2011 21:53
    wodawoda
    Poziom 13  

Witam szanownych kolegów, wiem, ze temat wałkowany setki razy, ale może i dlatego postanowiłem poprosić o pomoc - jestem skołowany po przeczytaniu większości postów na temat altusów 140.

Proszę o porady sprawdzone.
    Mam wspomniane kolumny z wymienionymi GDM-ami(stare się zużyły)na GDM 18/150(zamknięte) z boku mi czekają zwrotnice od mildtona 110 i niskotonowe GDM 30/80/2.
    Nie chciałbym ostro zmieniać wyglądu zewnętrznego kolumny, z tego co wyczytałem to raczej otwór bass-reflex z tyłu odpada(kolumny za blisko ściany), proszę powiedzieć ,czy może zrobić obudowę zamkniętą, czy lepiej usunąć przełącznik i wstawić w cztery istniejące otwory rury?(Co będzie lepsze dla efektywnego basu) jeśli rury to czy do wszystkich czterech otworów i jakiej długości do wspomnianego głośnika?
    Proszę nie pisać sprzedać Altusy kupić coś innego, za takie rady z góry dziękuję.

• #2 22 Gru 2011 22:28
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zacznijmy od tego, co chcesz zrobić ?
    Jeśli chcesz je przerabiać, w sposób powyższy tj. GDN 30/80, zwrotnice od Mildtonów i BR robiony na pałę, to daj sobie spokój. Nic z tym nie zrobisz.
    Kolumna projektowana jest pod konkretne głośniki. Wstawienie innych, przy niedopasowanej zwrotnicy i obudowie, przyniesie jedynie zmianę na gorsze.

wodawoda napisał:
    Mam wspomniane kolumny z wymienionymi GDM-ami(stare się zużyły)na GDM 18/150(zamknięte)
    Pewnie głośniki od STXa ? Skoro Kolega czytał tematy na elektrodzie, to nie wyczytał Kolega że zmiany głośników, tylko na oryginalne głośniki ?
    Moja rada ? Zostaw Altusy w spokoju. Masz zwrotnice i GDNy od Mildtonów. Dokup do nich GDM i GDWK i zrób kopię Mildotnów. Na pewno przyniesie to lepsze rezultaty, niż przerabianie Altusów.

• #3 23 Gru 2011 18:46
    wodawoda
    Poziom 13  

telecaster1951 napisał:
    Zacznijmy od tego, co chcesz zrobić ?
    Jeśli chcesz je przerabiać, w sposób powyższy tj. GDN 30/80, zwrotnice od Mildtonów i BR robiony na pałę, to daj sobie spokój. Nic z tym nie zrobisz.
    Kolumna projektowana jest pod konkretne głośniki. Wstawienie innych, przy niedopasowanej zwrotnicy i obudowie, przyniesie jedynie zmianę na gorsze.
    Pewnie głośniki od STXa ? Skoro Kolega czytał tematy na elektrodzie, to nie wyczytał Kolega że zmiany głośników, tylko na oryginalne głośniki ?

Z góry przeproszę za mój błąd, nie GDM 18/150, a GDM 16/150(oryginalny Tonsil).
    Dalej się upieram przy przeróbce, nie mam Żadnego STX-a(wszystkie głośniki są Tonsila), mam bazę wyjściową wspomniany GDM, GDN 30/80 (to też Tonsil (dwu magnesowy), zwrotnica Mildtona 110, Skrzynka Altusów, tego samego litrażu co Mildton, pozostaje tylko kwestia wysokich, ale najistotniejsze jest dla mnie to jaki bass-reflex? 4 otwory po 45mm, ale jaka długość?, tu potrzebna pomoc(chce wykorzystać dwa istniejące otwory z pierścieniami + dwa pozyskane po przełącznikach).
    Z góry dziękuję, i życzę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt.

• #4 23 Gru 2011 18:57
    Djpawcio6
    Poziom 14  

Ja bym ich nie zmieniał i nie kombinował :)

• #5 23 Gru 2011 19:18
    wodawoda
    Poziom 13  

Djpawcio6 napisał:
    Ja bym ich nie zmieniał i nie kombinował :)

Prosiłem o konkretna pomoc(jaki Bass-reflex)

Nie wiem co tu za kombinacje, mam lepsze głośniki, ładniejszą obudowę, mogę tez dać oryginalne Bass-reflexy Mildtona, ( musiał bym zmienić otwory, a tego właśne chce uniknąć , zrobię tak w ostateczności) , mam wytoczone pierścienie aluminiowe na rury Mildtona, powiększę dwa otwory stratne Altusa i tam je wsadzę(ale to jak wspomniałem ostateczność) .

• #6 23 Gru 2011 19:45
    gondoljerzy
    Poziom 23  

A ja bym zmieniał i tej zimy też będę przerabiał/ulepszał Altusy 140. Już ponad rok czekają , ale się doczekają. Nie podoba mi się charakter dźwięku tych kolumn, a bardzo podoba mi się ich wygląd.
    Wodawoda, dowiedz się jaką długość i pole przekroju ma oryginalny bass-reflex w Mildtonach. W pamięci siędzi mi 70mm średnicy i 150mm długośc, ale nie jestem tego 100% pewien. Jeśli 2x70mm to cztery kanały po 45mm będą miały trochę mniejszą powierzchnię przekroju.
    Czy będziesz zmieniał też głośnik wysokotonowy? W Mildtonach był głośnik kopułkowy cięty filtrem 12dB/oktawę , a tubowy głośnik w Altusach i Altonach miał filtr tylko 6dB.

Wesołych i odlotowych Świąt!

• #7 23 Gru 2011 20:08
    Herethic
    Poziom 28  

No dobra chłopaki... Wrzućcie zdjęcia mebli przy których stoją te wasze Altuski...
    Pokombinujemy trochę z obudową... na początek.
    Pozdro.

• #9 23 Gru 2011 21:06
    wodawoda
    Poziom 13  

gondoljerzy napisał:
    Wodawoda, dowiedz się jaką długość i pole przekroju ma oryginalny bass-reflex w Mildtonach. W pamięci siędzi mi 70mm średnicy i 150mm długośc, ale nie jestem tego 100% pewien. Jeśli 2x70mm to cztery kanały po 45mm będą miały trochę mniejszą powierzchnię przekroju
    .
    Przekrój bass-reflex w Mildtonach to 60x143mm
    gondoljerzy napisał:
    Czy będziesz zmieniał też głośnik wysoko tonowy? W Mildtonach był głośnik kopułowy cięty filtrem 12dB/oktawę , a tubowy głośnik w Altusach i Altonach miał filtr tylko 6dB.

Może na jakiś TONSIL GDWT 9/80 5F, ale to późniejsze plany.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 6 [minuty]:

Herethic napisał:
    No dobra chłopaki... Wrzućcie zdjęcia mebli przy których stoją te wasze Altuski...
    Pokombinujemy trochę z obudową... na początek.
    Pozdro.

Kolumny leżą na segmencie , nie stoją na podłodze.

• #10 23 Gru 2011 21:20
    Herethic
    Poziom 28  

W każdym bądź razie można trochę pokombinować np. z panelem przednim, aluminiowymi nóżkami itp.
    Rysunek zrobiony na szybko...
    Pozdro.

• #11 27 Gru 2011 18:37
    wodawoda
    Poziom 13  

Czy nikt z kolegów nie pomoże w obliczeniu Bass-reflex-ów?

• #12 27 Gru 2011 19:21
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wodawoda napisał:

Czy nikt z kolegów nie pomoże w obliczeniu Bass-reflex-ów?
    Kolego, jeśli chcesz się bawić w przerabianie kolumn, to poczytaj trochę o ich budowie. Na przykład książkę Jerzego Krajewskiego "Głośniki i zestawy głośnikowe".
    Wymagasz od nas, abyśmy zrobili za Ciebie całą robotę. Obliczenie długości tunelu, nie jest skomplikowane i nie musisz tego liczyć na kartce i przy pomocy liczydła. Program WinISD, zrobi to za Ciebie, na forum jest nawet instrukcja jak to zrobić.

• #14 01 Sty 2012 19:40
    wodawoda
    Poziom 13  

Mam też pytanie odnośnie głośników średnio tonowych, czy jeśli zamienię GDM16/80 GDM-em 16/150(obydwa 8Ώ), to czy muszę zmienić cewkę w zwrotnicy, jeśli tak to jaką powinna mieć wartość(mam na myśli zwrotnicę do kolumn Mildton 110)

• #15 02 Sty 2012 21:55
    1640214
    Usunięty  
  • #16 02 Sty 2012 22:07
    wodawoda
    Poziom 13  

Griszka0001 napisał:
    Witam jeśli macie te kolumny w małych pokojach to nie dadzą wam żądanego efektu każda ingerencja to zmiana orginalnego wyglądu i konstrukcji wraz z parametrami PO CO ZMIENIAĆ. Jeśli już tak chcecie bawić się w tuning to usztywnijcie obudowę,wytłumienie w postaci gąbki 2 cm na tylna ściankę i w zależnośći od tego w jak dużym pomieszczeniu grają kolumny można wstawić GDWK 9/80 lub GDWT 9/100 FP i tyle .Pozdrawiam.

Kolego, mam koło siebie wspomniane altusy i w beznadziejnym stanie Mildtony 110 i słyszę różnicę w odsłuchu, dlatego chce wpakować srodek z nich do Altusów.
    Jak już wspomniałem to tkiej samej wielkości paczka, tylko kwestia zrobienia bass-reflex-ów, a i wygląd nie jest bez znaczenia.

• #17 03 Sty 2012 15:27
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Griszka0001 napisał:
    Witam jeśli macie te kolumny w małych pokojach to nie dadzą wam żądanego efektu każda ingerencja to zmiana orginalnego wyglądu i konstrukcji wraz z parametrami PO CO ZMIENIAĆ. Jeśli już tak chcecie bawić się w tuning to usztywnijcie obudowę,wytłumienie w postaci gąbki 2 cm na tylna ściankę i w zależnośći od tego w jak dużym pomieszczeniu grają kolumny można wstawić GDWK 9/80 lub GDWT 9/100 FP i tyle .Pozdrawiam.

Jakbyś czytał w moich myślach. Pokój 4x7m wystarczy? Wzmocnienia do pudeł właśnie kończę wklejać. Ubywa mi z objętości pudła niecałe 2 litry, ale to chyba nie problem. GDWK 9/80 jeszcze z lat 90tych w bdb stanie mam na półce i właśnie tu znajdą zastosowanie. Zwrotnicę będę modyfikował według schematu, który tu już na elektrodzie się objawił: 12db/oktawę z nisko położonym podziałem między GDN, a GDM.

Pytanko do kolegi Wodawoda: Do klejenia wzmocnień rozbebeszyłem swoje Altusy dokumentnie i dopiero teraz zauważyłem, że otwory pod przełączniki są mniejsze niż otwory pod siateczki. Czy masz jakiś sensowny pomysł na powiększenie otworów inny niż ręczne rozpiłowywanie?
    Chociaż sam jeszcze nie wiem czy iść w kierunku bassrefleksu czy raczej kolumny zamkniętej. U mnie prędzej to drugie ze względu na GDN30/60/1.

• #18 03 Sty 2012 21:28
    wodawoda
    Poziom 13  

[quote="gondoljerzy"]

Griszka0001 napisał:
    Pytanko do kolegi Wodawoda: Do klejenia wzmocnień rozbebeszyłem swoje Altusy dokumentnie i dopiero teraz zauważyłem, że otwory pod przełączniki są mniejsze niż otwory pod siateczki. Czy masz jakiś sensowny pomysł na powiększenie otworów inny niż ręczne rozpiłowywanie?
    Chociaż sam jeszcze nie wiem czy iść w kierunku bassrefleksu czy raczej kolumny zamkniętej. U mnie prędzej to drugie ze względu na GDN30/60/1.

Ja stoję przed ty samym problemem, powiększenie otworów stratnych pod Bas-reflex, będę wycinał wyrzynarką, potem obrobię papierem ściernym, a tak na marginesie nie wiedziałem, ze otwory się różnią, gdyż kiedyś poprzestawiałem to tak: przełącznik, otwór stratny, przełącznik, otwór stratny i nie przypominam sobie, abym coś musiał rozpiłowywać.
    Pozdrawiam

• #19 03 Sty 2012 22:04
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Wygląd to nie wszystko. W wielkim skrócie: zwrotnica jest wykonana dla konkretnej konstrukcji. Chcąc zmieniać głośniki i brzmienie konstrukcji filtrację radził bym wykonać od nowa. Jeśli tu narodzi się w głowach pytanie: jak? To lepiej na początek przeczytać wiele opracowań na ten temat, a z każdą pozycją będą rodziły się nowe pytania. Ewentualnie zlecić komuś wykonanie tego. Tylko czy warto?
    2. Proszę zapoznać się z obsługą wyżej wymienionego programu (symulatora), to pozwoli w przybliżony sposób "wyliczyć" interesujące kolegów wymiary B-R. Jednocześnie zaznaczę, że jestem przeciwnikiem stosowania więcej niż jednego B-R dla jednej "sekcji". Ale tu należało by sobie zadać trud i dokładniej poczytać o tego typu konstrukcjach.
    3. W temacie zostało już bardzo wiele powiedziane, więc proszę samemu poszukać odpowiedzi na zadawane pytania. Przypominam o regulaminie.
    4. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach. W Waszym przypadku, na początek radził bym nie ingerować w przetworniki i zwrotnicę a jedynie w wyżej wymienione prace stolarskie i prace związane z wytłumieniem obudowy.

• #20 03 Sty 2012 22:40
    1640214
    Usunięty  
  • #21 03 Sty 2012 23:06
    wodawoda
    Poziom 13  

[quote="Griszka0001"]

gondoljerzy napisał:
    mogę Ci sprzedać 2 szt GDN30/80/2(wymienione zawieszenia)
    Griszka0001 napisał:

Wystarczy pokombinować z rurką hudrauliczną ,wydłużać lub skracać wg. gustu siateczki mogą zostać rurkę kupisz wkażdym sklepie z art. hydraulicznymi koszt niewielki i ingerencja także.

Nie polecam zostawiania siatek, będzie słychać świsty powietrza, zaś co do rur kanalizacyjnych, to 45 będzie chyba za mała, a 75 będzie ciężko zmieścić koło siebie, chyba, ze bez pierścieni, ale to popsuje wygląd.

• #22 03 Sty 2012 23:28
    1640214
    Usunięty  
  • #23 04 Sty 2012 09:41
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Griszka0001 napisał:
    Myślałem kiedyś o zrobieniu altusa z wymiarami H-orginalne W-orginalne D-bardziej głęboki ...

Robiąc nowe pudła można od razu zrobić symetryczne kolumny, a nie dwie lewe.

wodawoda napisał:
    gondoljerzy napisał:
    mogę Ci sprzedać 2 szt GDN30/80/2(wymienione zawieszenia).

W sumie warte przemyślenia. Odezwę się na PW.

wodawoda napisał:

Nie polecam zostawiania siatek, będzie słychać świsty powietrza, zaś co do rur kanalizacyjnych, to 45 będzie chyba za mała, a 75 będzie ciężko zmieścić koło siebie, chyba, ze bez pierścieni, ale to popsuje wygląd.

Szara rurka kanalizacyjna ma chyba rozmiar 50mm??

EDIT: Z prostego przeliczenia powierzchni przekroju dwu tuneli z mildtonów daje cztery tunele o średnicy około 42mm. Jeśli strojenie miało by być takie samo, to i długośc taka sama - 143mm.
    EDIT II: Odnalazłem w innym wątku o Altusach przykład na strojenie basreflexu dla GDN30/80/2 w budzie Altus 140. Cztery kanały o średnicy 5cm i długości 17cm.

• #24 05 Sty 2012 20:27
    wodawoda
    Poziom 13  

gondoljerzy napisał:
    EDIT II: Odnalazłem w innym wątku o Altusach przykład na strojenie basreflexu dla GDN30/80/2 w budzie Altus 140. Cztery kanały o średnicy 5cm i długości 17cm.

Dziękuję, to jest właśnie to co było mi potrzebne, a czego nie udało mi się znaleźć, jednak zdecydowałem się skorzystać ze sprawdzonego bass-reflexu i zmodernizowałem ten z Mildtona 110(w załączeniu foto)
    Altus 140 Bass-reflex w miejscu przełączników Altus 140 Bass-reflex w miejscu przełączników
    Pochwalę się kolumnami po ich skończeniu.
    Pozdrawiam

• #25 06 Sty 2012 16:18
    wodawoda
    Poziom 13  

Zgodnie z tym co pisałem wcześniej przedstawiam moje nowe Altusy.
    Kolumny naprawdę graja bardzo dobrze, poprawiła się zdecydowanie jakość dźwięku, a bas stał się bardziej kulturalny(nie dudni).
    To była bardzo dobra decyzja.

Pozdrawiam Wszystkich którzy chcieli pomóc,- tych co nie chcieli też:)

• #26 07 Sty 2012 08:58
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Nieźle, prawie jak oryginał. Chociaż wizualnie było by chyba lepiej gdyby przełączniki i otwory pod nimi były w jednej osi.

• #27 07 Sty 2012 09:36
    wodawoda
    Poziom 13  

gondoljerzy napisał:
    Chociaż wizualnie było by chyba lepiej gdyby przełączniki i otwory pod nimi były w jednej osi.

Mnie się tak podoba, jeśli by tak podchodzić do sprawy, to może ładniej by wyglądały głośniki w osi :).
    Tak naprawdę to nie jest to tak bardzo istotne, najistotniejsze jest to, że kolumny uzyskały dynamikę i nie straciły na wyglądzie(takie jest moje odczucie).
    Pozdrawiam.

• #28 23 Sty 2012 20:34
    wodawoda
    Poziom 13  

Ponawiam prośbę do kolegów, czy jeśli zastosuję w Altusach 140, (a tak naprawdę w mildtonach 110, bo tak jak pisałem wcześniej cały śrogek z Mildtonów wylądował w Altusach) za głośnik średnio tonowy GDM 16/80/1-8ohm głośnik GDM 16/150-8ohm, czy muszę zmienić wartości cewki i kondensatora?, jeśli tak to na jakie, będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

• #29 23 Sty 2012 22:24
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Trzeba by obejrzeć i porównać charakterystyki impedancji i częstotliwości tych głośników. Dla GDM 16/80 można to znaleźć chociażby na stronie www.tonsilaudio.com , ale dla GDM 16/150 jakoś na szybko nigdzie nie potrafię wygooglać, jest tylko opis/specyfikacja.
    Z porównania opisu głośników wynika że 150 ma karkas aluminiowy, 80 ma z nomexu, 150 ma dłuższą cewkę i pewnie przez to niższą efektywność o 4 dB od 80. Już z racji innej cewki mogą być inne przebiegi impedancji, zwłaszcza przy większych częstotliwościach.
    Musisz znaleźć charakterystyki i porównać.

• #30 18 Lut 2012 22:01
    wodawoda
    Poziom 13  

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i pomoc, kolumny graja rewelacyjnie.
    Zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME