Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak

daniel6662 22 Gru 2011 23:46 9655 8
  • Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak
    Witam!
    Zainspirowany choinką kolegi kondrid postanowiłem że wykonam podobną konstrukcje, i oto po kilku godzinach klejenia, lutowania, programowania przedstawiam mrugającą choinkę w moim wykonaniu:D

Po kilku chwili zastanowienia, doszedłem do wniosku że nie ma co trzymać się utartych schematów i postanowiłem zaszaleć ale po kolei:)
    Konstrukcja choinki jest banalnie prosta, kilka drutów miedzianych polutowanych w stożek, na to nawinięty złoty łańcuch, niebieskie koraliki i lampki choinkowe:D
    Lampki zostały podzielone na 3 grupy sterowane niezależnie. Sterowanie odbywa się przez wifi z laptopa przy użyciu protokołu ArtNet. Jako klient ArtNet-u wykorzystuje terminal neosystem na którym jest zainstalowana aplikacja konwertująca artnet do dmx512. Sygnał z terminalu przekazywany jest do interfejsu uDMX przez usb(Schemat, wzór płytki, wsad i źródła dostępne są na stronie Link). Dalej sygnał DMX trafia do switch pack-a 10 kanałowego oraz jest wyprowadzony na zewnątrz. Interfejs w raz z switch-em zamknięty został w jednej obudowie żeby ograniczyć ilość potrzebnego okablowania oraz miejsca:)

Co do samego switch-a, to jest to typowa minimalna aplikacja atmegi88 z kwarcem 16Mhz wzbogacona o drivery w postaci 2 sztuk uln2803, sterujących przekaźnikami. Na pewno padnie pytanie dlaczego akurat przekaźniki, odpowiedź jest prosta: Mam ich b.dużo z demontażu centrali telefonicznej więc jak mogę to je wykorzystuje:D Interfejs oraz część "myśląca" switch-a zasilane jest z USB, cewki przekaźników oraz lampki z zasilacza 12V.
    Od strony użytkowej choinka jest sterowana przy pomocy darmowego programu do kontroli oświetlenia freestyler.

Podsumowując... do stworzenia tej małej mrugającej choinki użyłem: protokołów używanych w profesjonalnym oświetleniu scenicznym, 2 komputerów, i 2 mikrokontrolerów :D

Na dole terminal a na nim interfejs ze switch-em(ten biały).
    Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak Disco choinka sterowana przez wifi by Deptak

Jak widać na koniec poniższego filmiku, pozostałą część kompletu lampek choinkowych podzieliłem na 6 odcinków po 6 lampek i podłączyłem do pozostałych wyjść switch-a:)

Link

P.S. Sorry za jakość(a raczej jej brak) filmiku:/ Jak zdobędę lepszy sprzęt nagrywający to wrzucę nowy filmik:)

W załącznikach źródło oraz wsad do switch pack-a

Pozdrawiam i wesołych świąt;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Gru 2011 09:22
    xPatryk
    Poziom 15  

Przekaźniki? Klikające drzewko?

• #3 23 Gru 2011 09:32
    sikor_1991
    Poziom 14  

Niezły pomysł, ale ja bym prosił o jakiś lepszy filmik w którym widać że te sterowanie działa:) Wesołych !

• #4 23 Gru 2011 09:44
    H3nry
    Poziom 30  

Cytat:
    Podsumowując... do stworzenia tej małej mrugającej choinki użyłem: protokołów używanych w profesjonalnym oświetleniu scenicznym, 2 komputerów, i 2 mikrokontrolerów Very Happy

Efekt niestety odwrotnie proporcjonalny .
    Wesołych Świat :D

• #5 23 Gru 2011 11:46
    daniel6662
    Poziom 20  

xPatryk napisał:
    Przekaźniki? Klikające drzewko?

Na co dzień choinka choinka nie mruga więc nic nie klika:) Aczkolwiek na przyszły rok planuje przekaźniki zastąpić triakami i sterować choinkami przed domem:)

sikor_1991 napisał:
    Niezły pomysł, ale ja bym prosił o jakiś lepszy filmik w którym widać że te sterowanie działa Wesołych !

Jeżeli kolega nie może uwierzyć że to działa to zapraszam po świętach na pokaz:D

H3nry napisał:
    Efekt niestety odwrotnie proporcjonalny

No cóż... trudno mi się z tym nie zgodzić, aczkolwiek za rok jak się zmobilizuje wcześniej to efekt będzie o wiele lepszy(mam przynajmniej taką nadzieję) :)

• #6 25 Gru 2011 23:23
    marciu11
    Poziom 15  

Sorry ale trochę jak strzelanie do mrówki z bazuki. Nie proporcjonalne zastosowane środki do efektu.
    Jako nauka owszem - i zapalanie pojedynczych diodek ma sens. Jakość uzyskana z projektu za mała do zastosowanych środków.

• #7 26 Gru 2011 11:54
    daniel6662
    Poziom 20  

Większość ludzi stosuje środki takie jakie ma pod ręką. Ja miałem gotowe rozwiązania dotyczące sterowaniem urządzeniami dmx przez wifi to dlaczego nie miałem tego wykorzystać? Wystarczyło tylko dorobić switch i zamontować go z interfejsem w jednej obudowie oraz oczywiście zmontować choinkę. Oczywiście efekt nie jest powalający bo i taki nie miał być. Założeniem było wykonać choinkę świecącą w niebieskim kolorze, a te mruganie w rytm muzyki wyszło tak w sumie jako dodatek:)

• #8 05 Sty 2012 16:05
    fotomh-s
    Poziom 19  

Ten "moduł artnet" widoczny na zdjęciu (nie wiem jak to nazwać) to też DIY?
    Interesuje mnie trochę możliwie najtańszy lub łatwy do skonstruowania moduł DMX, który potrafił by współpracować z GrandMA on pc, albo HOG 3PC lub jakimś emulatorem Avolites.
    Dimmer, lub nawet wyłącznik na przekaźnikach pod artnet (nie bezpośrednio pod DMX) też by mnie interesował.

Ta aplikacja na ATmegę odbiera sygnał w standardzie DMX? Przydały by mi się jakieś wytyczne, kawałki programu lub biblioteki do bascoma, abym mógł w miarę łatwo wykonać jakieś urządzenia wykorzystujące sygnał DMX.

Może próbowałeś używać któregoś z tych programów (które wyżej wypisałem) do sterowania swoją choinką? Bo widzę, że wiedzę na ten temat masz.

• #9 06 Sty 2012 14:47
    daniel6662
    Poziom 20  

fotomh-s napisał:
    Ten "moduł artnet" widoczny na zdjęciu (nie wiem jak to nazwać) to też DIY?

I tak i nie ponieważ w rzeczywistości jest to zwykły komputer klasy miniITX z dołączonym konwerterem usb-dmx. Jest to dobre rozwiązanie i bardzo tanie w porównaniu do fabrycznych urządzeń bo kompa z płytą miniITX (terminal) można kupić za 30zł(ten szary na zdjęciu po routerem hp t5300) i można do niego podłączyć 4 interfejsy dmx więc możliwości rozbudowy są spore. Osobiście polecam interfejs uDMX ponieważ można go złożyć dosłownie za 15-20zł i w moim odczuciu działa zauważalnie szybciej od bardzo popularnego interfejsu open enntec np. z Dab-system. Co do współpracy z programami które wymieniłeś, niestety nie mam informacji z jakimi interfejsami współpracują aczkolwiek jeżeli mają możliwość wysyłania danych przez artnet to bez problemu podłączysz praktycznie każdy popularny interfejs usb stosując tak jak ja terminal jako artnet node(czyli tak jakby odbiornik artnet).

Bezpośrednio pod artnet ciężko jest cokolwiek zrobić ponieważ artnet wymaga obsługi sieci co bardzo komplikuje wykonanie tego w domowych warunkach.

fotomh-s napisał:
    Ta aplikacja na ATmegę odbiera sygnał w standardzie DMX? Przydały by mi się jakieś wytyczne, kawałki programu lub biblioteki do bascoma, abym mógł w miarę łatwo wykonać jakieś urządzenia wykorzystujące sygnał DMX.
    Zgadza się, ATmega odbiera sygnał dmx. Kompletny program do sterowania 10 urządzeniami(on-off) Umieściłem w załączniku w pierwszym poście w języku c dla avr (plik main.c). Sama obsługa dmx-a w Avr-ach jest bardzo prosta przy wykorzystaniu sprzętowego uartu. Wystarczy w przerwaniu generowanym przez uart odbierać kolejne bajty do czasu wystąpienia błędu transmisji oznaczającego sygnał breake, Po wystąpieniu tego sygnału odbieramy 513 bajtów(pierwszy to start code i wynosi prawie zawsze 0, pozostałe 512 to kolejne kanały). Po odebraniu wszystkich występuję znowu błąd transmisji(spowodowany break-iem) i liczymy od początku 513 bajtów. Jak chcesz więcej info to poszukaj w googlach albo pisz pw.

fotomh-s napisał:
    Może próbowałeś używać któregoś z tych programów (które wyżej wypisałem) do sterowania swoją choinką? Bo widzę, że wiedzę na ten temat masz.

Korzystałem do tej pory tylko z freestylera oraz dmx-control.
    Pozdrawiam