Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewanie blach miedzianych

23 Gru 2011 07:00 2768 5
 • Poziom 28  
  Witam,
  czy ma ktoś doświadczenie w zgrzewaniu oporowym blach miedzianych o grubości 0,5mm? Np paski 10x2cm?
  Czy w ogóle robi się to oporowo czy w inny sposób?
 • Poziom 22  
  Witam. Miedziane elementy elektrotechniczne łączy się metodą lutowania oporowego. Jest to proces podobny do zgrzewania oporowego z tym, że różni się wielkością nacisku elektrody na miejsce zgrzewane. Nacisk ma na celu tylko ustalenie położenia łączonych części. Zgrzewarki są podobne, zmniejsza się tylko nacisk elektrod na bardzo mały. Zmienia się także materiał elektrody. Do miedzi najlepsze są ze spieku wolfram- molibden, ale nie znaczy to, że nie można stosować ze stali odpornej na korozję, czy też węglowe w specjalnych oprawach ze sprężynkami amortyzującymi. Czas nagrzewania i natężenie prądu dobiera się doświadczalnie. Pozdrawiam.
 • Specjalista Automatyk
  No ale jeśli lutowanie to musi być spoiwo o temp. topnienia niższej niż temp. topnienia materiałów łączonych a nie piszesz nic o tym..... jak to ma się łączyć ze sobą jeśli "zmniejsza się nacisk elektrod na bardzo mały"?
 • Poziom 28  
  Witam,
  posiadam zgrzewarkę ASPA, elektrody wolframowo z dodatkiem lantanu 1%. Blachy mają przewodzić prąd. Widziałem zgrzew wykonany ileś lat temu, przez nie wiem kogo i jest idealny. Nie widać użycia zewnętrznego spoiwa, nie ma wytrysków materiału ani nic.
  Ja na swojej zgrzewarce próbuje powtórzyć ten proces ale wychodzi to bardzo niestabilnie. Albo zgrzew za słaby, albo wypala. Nie umiem znaleźć kompromisu.
 • Poziom 22  
  Witam. Chciałem zapytać czy tuż przed lutowaniem stosujesz topnik w postaci płynnej. Oczywiście najlepsze wyniki uzyskuje się przy lutowaniu oporowym lutami nie wymagającymi topnika. Pozdrawiam.