Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitotronic 100 d1 usterka palnika Viessmann

simong 03 Lut 2012 13:49 19647 38
  • #31 03 Lut 2012 13:49
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #32 03 Lut 2012 22:25
    Maario
    Poziom 11  

Właśnie przed chwilą skończyłem diagnozowanie presostatu. Z moich obserwacji wynika że wina leży po jego stronie . Zsunąłem wsówki i momencie gdy na wyświetlaczu pojawiła się cyfra "2" zwarłem zdjęte wsówki , piec przeszedł płynnie w kolejne fazy pracy. Dla pewności wykonałem kilka prób na przemian zwierając wsówki i podłączałem do presostatu. Za każdym razem gdy wsówki były podłączone do presostatu piec zgłaszał usterkę F21. Presostat już zamówiłem. Następnie zabrałem się za naprawę presostatu przecież i tak jest uszkodzony. Po kilku energicznych obrotach śrubkami które są w presostacie ponownie podłączyłem wsówki do presostatu o dziwo od godziny 15 ani razu piec nie zgłosił usterki.
    Dla pewności zmierzyłem miernikiem przejście między stykami presostatu i zauważyłem że przy uruchomionym piecu nie ma między nimi zwarcia a powinno, jest za to pewna rezystancja. Dziwne trochę bo presostat w swojej konstrukcji jest bardzo prosty i styki zwierają się pod wpływem ciśnienia,dlatego skąd ta rezystancja. Może tu jest pies pogrzebany że ten presostat czasami działa dobrze a czasami fiksuje.

Dodano po 7 [minuty]:

I jeszcze jedno aby się zabezpieczyć przed ewentualnym wyłączeniem pieca zrobiłem układ zastępujący presostat. Oczywiście nie mierzy on ciśnienie w komorze spalania ale jest tak dobrany i podłączony do dmuchawy pieca że w chwili gdy na wyświetlaczu pojawia się cyfra "2" przekaźnik zwiera przewody od presostatu.Układ śmiesznie prosty.
    Do czasu dostania nowego powinienem mieć w domu ciepło.

• #33 03 Lut 2012 22:57
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

To tak jak wkładanie gwoździa zamiast bezpiecznika." No bo bezpiecznik się palił więc tak zrobiłem i teraz działa cały czasem"
    Ja osobiście jeszcze nie wymieniałem presostatu, chociaż spotykam je nie tylko w kotłach kondensacyjnych, a u Ciebie padły już dwa?
    Z tego Dungsa już zrezygnowałeś? Naprawił się sam?

• Relpol
  • #34 03 Lut 2012 23:19
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 03 Lut 2012 23:31
    Maario
    Poziom 11  

Nowy serwisant bardzo rzeczowo ze mną rozmawiał i tak jak pisałem wcześniej kazał abym sprawdził najpierw presostat. Jak zmienię go na nowy to dopiero będę pewien. A co do tego gwoździa, tylko i wyłącznie kombinowałem coś zastępczego bo nie bawi mnie perspektywa kolejnej nie przespanej nocy. Ostatniej nocy wstawałem do pieca chyba ze trzy razy a 14 stopni w pokoju nie jest ciekawą perspektywa.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli to nie wina presostatu to dlaczego przez 4 lata od nowości nie wiedziałem że mam piec w piwnicy. Ani jednej usterki.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak.Serwisant ustawiał przy pomocy analizatora.

• #36 04 Lut 2012 09:24
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Co do gwoździa i omijania presostatu to chodziło o to, że eliminujesz objaw a nie przyczynę.

• #37 05 Lut 2012 14:27
    Maario
    Poziom 11  

W piątek po regulacji presostatu piec zaczął pracować bez problemów.Może dlatego że powiedziałem do presostatu że go wymienię na nowy i się przestraszył :). Czyżby złośliwość rzeczy martwych. Piec pracuje już 48godz co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Będę monitorował temat jak dalej się będzie zachowywał piec.Na pewno dam znać. Na razie za podpowiedzi dziękuję.

Pozdrawiam

• #38 11 Lut 2012 13:44
    jarmex
    Poziom 2  

witam! czy w presostacie była woda? zdarza się że w środku wykrapla się kondensat i z tego powodu pojawiła się rezystancja na stykach.presostat ma styk zwierny i rozwierny więc nie powinno być dziwnej rezystancji....

• #39 12 Lut 2012 22:31
    Maario
    Poziom 11  

Presostatu nie wyjmowałem jedynie pokręciłem śróbką po środku i taką malutką śrubeczką przy wyprowadzeniu któregoś styku.
    Właśnie zatanawiająca jest ta rezystancja między zwiernymi stykami.
    Pomimo że jest ta rezystancja elektronika pieca uznaje to jako zwarcie i działa już od 10 dni bez najmniejszego problemu.
    Swoją droga to mam zamiar kupić presostat na zapas tak na spokojnie nie na wczoraj. Układ zastepujący presostat który zrobiłem pozwala mi na spokojniejsze podejście do tematu w przypadku wyłączenia pieca w zimie.
    Jak coś się zmieni w działaniu pieca to będę dalej rzeźbił temat.

Szukaj w 5mln produktów