Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitotronic 100 d1 usterka palnika Viessmann

23 Gru 2011 07:18 23457 38
  • Poziom 9  
    Witam
    mam kocioł Viessmanna, gazowy i Vitotronic 100 Elektroniczny regulator obiegu kotła.
    Niestety miga mi usterka d1 (usterka palnika) i nie bardzo wiem jak sprawdzić czy co z nim nie tak.

Miga on odkąd go po prostu wyjąłem z prądu, bo potrzebowałem wpiąć na chwilę do innego gniazdka. Potem włączyłem i zaczął migać i właśnie nie wiem jak to naprawić, będę wdzięczny za pomoc, tym bardziej że strasznie mnie dziwi, że urządzenie za takie pieniądze, niby chyba dobra firma, a jednak taka drobnostka jak wyjęcie z kontaktu wtyczki może coś złego zrobić...

Sz
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jaki to kocioł ?!?! Jeśli gazowy Vitogas to spróbuj odwrócić wtyczkę zasilającą, tzn. podłącz ją pod inny przedłużacz :D
  • Poziom 9  
    Niestety to nic nie dało, choć podłączyłem kilka razy, tak kocioł jest gazowy vitogas
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    simong napisał:
    Miga on odkąd go po prostu wyjąłem z prądu, bo potrzebowałem wpiąć na chwilę do innego gniazdka. Potem włączyłem i zaczął migać i właśnie nie wiem jak to naprawić

Chodzi o to że zasilanie prądowe 230V do wtyczki zasilającej "40" musi mieć prawidłową biegunowość, tzn. Linia L (faza) musi być na L, a zero na N. Jakoś to trzeba sprawdzić. Później można dalej coś myśleć.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    aha, dziękuję za pomoc, ogólnie okazało się, że była to AWARIA PALNIKA, wszystkim którzy mieli podobny problem polecam podwyższenie ciśnienia wody (odkręcenie kurka doprowadzającego wodę). Wskazówka musi wskazywać ponad 1.

Okazało się, że palnik zapali się, dobrze jest też włączyć wymuszoną wentylację i jeśli ktoś ma, to otworzyć dostęp powietrza, który zazwyczaj w zimie niektórzy zatykają.

Temat niby rozwiązany, ale może jeszcze ktoś bardziej znający się chciałby skomentować.
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Usterka D1 na Vitotronic 100 to usterka palnika, jeżeli regulator jest zamontowany na kotle Vitogas 100-300 to powinna się również świecić czerwona kontrolka w otworze na drzwiach palnika, jeżeli jest zamontowany na kotle Vitocrossal 300 to odpowiedni kod usterki palnika można odczytać na samym automacie palnikowym (np:F25 brak sygnału płomienia). Usterka D1 nie ma nic wspólnego z ciśnieniem wody w zładzie CO, natomiast jeżeli jest problem z nawiewem świeżego powietrza i ciągiem kominowym w kotle Vitogas to powinien zadziałać czujnik wypływu spalin, w takim przypadku na 20min blokuje się automat palnikowy nie zgłaszając żadnej usterki (świeci się tylko kontrolka pracy na automacie- palnik stoi).Przyczyną usterki D1 mogą być:zamienione przewody L i N w wtyczce 40(lub gniazdku),zbyt niskie ciśnienie gazu, brudne lub wyeksploatowane elektrody palnika zapłonowego, zanieczyszczona dysza palnika zapłonowego lub otwory dla powietrza w tymże palniku, uszkodzone: ścieżka gazowa, transformator zapłonowy, automat palnikowy.
    Z opisu usterki wynika,że w tym przypadku na 99% winna była zamiana gniazdka zasilającego w którym zapewne były inaczej podpięte przewody L i N niż w gnieździe dotychczas używanym.
  • Poziom 14  
    Usterka D1 to wiele czynników które mogą na nia wpłynąc. Ogólnie jest to usterka która mówi że kocioł stygnie pomimo zapotrzebowania.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    LeeRoz napisał:
    Usterka D1 to wiele czynników które mogą na nia wpłynąc. Ogólnie jest to usterka która mówi że kocioł stygnie pomimo zapotrzebowania.

Pierwszy raz spotkałem się z taką interpretacją tej usterki. :)
    Całe życie byłem przekonany, że to awaria palnika a nie "stygnie kocioł pomimo zapotrzebowania", a w jakim czasie on to bada? Co jeżeli palnik pracuje otworzy mieszacz któregoś z obiegów i temperatura na kotle spadnie? Wyskoczy awaria palnika?
    Pomyśl zanim napiszesz jakąś bzdurę.
  • Poziom 14  
    Usterka palnika ale to moze byc spowodowane wieloma czynnikami i objawami jest stygnący kocioł. poprostu D1 nie mówi nam o konkretnej usterce tylko daje do myślenia ( przyczyna moze byc czyjnik przed stanem suchym jak i brak zapłonu, a moze byc to automat palnikowy a jeszcze w innym przypadku jeszcze cos innego).
    Pozdrawiam.
    LeeRoz napisał:
    Usterka palnika ale to moze byc spowodowane wieloma czynnikami i objawami jest stygnący kocioł. poprostu D1 nie mówi nam o konkretnej usterce tylko daje do myślenia ( przyczyna moze byc czyjnik przed stanem suchym jak i brak zapłonu, a moze byc to automat palnikowy a jeszcze w innym przypadku jeszcze cos innego).
    Pozdrawiam.

Kolego czytaj instrukcje ze zrozumieniem. Usterka palnika to usterka palnika a nie brak wody.
    Regulator wyświetla usterkę d1 wyłącznie gdy dostanie stan wysoki (faza) na pinie nr6 wtyczki zasilającej palnik. Sterownik palnika wykrył brak płomienia i zasygnalizował awarię do regulatora kotła.
    Dopiero tutaj pojawia się pytanie czemu ten płomień zgasł lub nie pojawił się i tutaj właśnie bardzo dobrze opisał to kolega pietrek125.

Więc jeszcze raz pomyśl zanim coś napiszesz.
  • Poziom 14  
    Kolego jak nie wykryje płomienia to wyswietla sie awaria F4 a jak masz czujnik poziomu wody w układzie i jest zapotrzebowanie to wyswietli sie usterka D1.v miałem kilka takich przypadków. Jak wspominałem na usterke D1 może wpłynąć duż innych czynników.
    Proponuje sie koledze douczyc lub nabrac wiekszej praktyki.

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    LeeRoz napisał:
    Kolego jak nie wykryje płomienia to wyswietla sie awaria F4...

Dziwne, bo o ile F4 jest częstą usterką w kotłach kondensacyjnych to w stojących tradycyjnych jej nie spotkałem. W zamian była usterka d1. Jeżeli zadziałał czujnik od braku wody to usterki nie było żadnej, po prostu palnik nie dostawał napięcia.

Tutaj jest serwisówka do tego regulatora, jeżeli się mylę proszę wskaż mi, w którym miejscu jest opisana usterka F4 i zakończmy ten wątek bo robi się nie na temat, a kolega simong sobie już jakoś poradził ze swoim problemem.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Należy rozróźniać regulatory kotłów stojących od wiszących :)
  • Użytkownik obserwowany
    simong napisał:
    Witam
    mam kocioł Viessmanna, gazowy i Vitotronic 100 Elektroniczny regulator obiegu kotła.
    Niestety miga mi usterka d1 (usterka palnika) i nie bardzo wiem jak sprawdzić czy co z nim nie tak.

Miga on odkąd go po prostu wyjąłem z prądu, bo potrzebowałem wpiąć na chwilę do innego gniazdka. Potem włączyłem i zaczął migać i właśnie nie wiem jak to naprawić, będę wdzięczny za pomoc, tym bardziej że strasznie mnie dziwi, że urządzenie za takie pieniądze, niby chyba dobra firma, a jednak taka drobnostka jak wyjęcie z kontaktu wtyczki może coś złego zrobić...

Sz

Może przyda się na wieczorną nudę ogólnodostępna baza dokumentacji technicznej Viessmann http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/
    np. zakładka "załączniki", w przeglądarce należy używać ogólną wyszukiwarkę słów Ctr+F np. IS istrukcja serwisowa
    Reszta na PW lub email.
    kowal001 napisał:
    Może przyda się na wieczorną nudę ogólnodostępna baza dokumentacji technicznej Viessmann http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/

Ale kolego lubisz sobie utrudniać życie.
    Dwa posty wyżej podałem bezpośredni link do instrukcji tego regulatora.
    W dodatku wystarczy wejść na stronę producenta i wybrać zakładkę dokumentacje.
    Są tam zebrane i w przejrzysty sposób przedstawione wszystkie potrzebne dokumentacje w dodatku z wyszukiwarką!
    Nie wiem po co się grzebać w taki sposób jaki podałeś.
    Link do strony z dokumentacjami

Zaktualizowałem link
    piracik
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam kolegów
    Podepnę się pod temat jeśli mój problem będzie odbiegał od tematu to proszę o informację.Rozpocznę nowy temat.
    Zacznę od początku. Posiadam piec vitocrossal 300 od jakiegoś czasu t.j 3-4 lat mam systematyczny problem z piecem. Pojawia się na wyświetlaczu pieca usterka F21.- Dmuchawa pracuje czujnik ciśnienia powietrza zgłasza brak ciśnienia.Zaznaczam dmuchawa sprawdzona, czujnik wymieniony z uszczelkami na nowy, wyczyściłem i sprawdziłem przewody odprowadzania spalin wydaje mi się że jest ok.
    O ile wyłączony piec w lecie nie sprawia problemu to w przypadku zimy jak ostatnio -16st jest problem,po przyjściu do domu mieliśmy 14st.Serwisanta miałem już chyba z pięć razy ze względu na to że nie ma jakiejś zasady w okolicznościach przy jakich piec się wyłącza przeczyścił piec stwierdzając że jest ok i płacę 150zł.Czasami pokazuje też usterkę
    "L" - pozycja oczekiwania czujnika ciśnienia powietrza-spiętrzenie spalin.
    Po restarcie pieca czasami odpala od pierwszego a czasami dochodzi do "2" wentylacja i się wyłącza przechodząc w tryb usterki.
    Może macie jakieś pomysły na tą usterkę.
    Jeśli wymiana czujnika nie pomogła to może być coś z kominem, że wentylator nie nadmucha tyle ile potrzeba do załączenia presostatu.
    Kiedy był wymieniany presostat ? Od kiedy to się dzieje ?
    Jaka jest średnica komina i jego długość?
    Warto byłoby zmierzyć siłę ciągu kominowego.
    Komin koncentryczny w górę, przez ścianę czy z pobieraniem powietrza z pomieszczenia?
    Sprawdź klapkę na wlocie powietrza czy lekko się otwiera czy nie skleja się z obudową. (klapka na palniku)
  • Poziom 11  
    Odpowiadając aadamussowi i piracikowi - presostat był wymieniany przez serwisanta 3lat temu.
    Sprawdzane ciśnienie na presostacie przyrządem.Było ok. Piec mam od 2003r. po 4latach zaczęły się problemy.. Komin ma średnicę 20cm ,7m dł. Do pomieszczenia jest doprowadzone powietrze z zewnątrz oddzielną grubą rurą. Wiele rzeczy sprawdzałem lub czyściłem i nie zauważyłem żeby mu się poprawiało.Klapkę dziś wyjąłem.
    Zobaczymy co będzie się działo, będę na bieżąco informował
    Maario napisał:
    Komin ma średnicę 20cm ,7m dł.

Który jest to dokładnie model? Jaka moc?
    Taki komin nadaje się do kotła 140kW
    Maario napisał:
    Vitocrossal 300 35/32kW

Zalecana średnica to 8cm (80mm) i tutaj będzie cała przyczyna awarii.
    Link Tabelka na stronie 4. Masz podane wymiary króćców dla spalin i dla powietrza.
    Masz komin modułowy? Z ceramiki? Może warto pomyśleć nad wkładem z kwasówki?
  • Poziom 11  
    Z pieca wychodzi rura fi 80 potem wchodzi w komin z kwasówki fi200. Rura dolotowa powietrza z zewnątrz fi 160.

Dodano po 5 [minuty]:

Przed chwilą znów się wyłączył. Nie mam pojęcia dlaczego usterka F21
    Skoro wychodzi z kotła 80mm to w jakim celu było to zwiększać do 200mm?
    Jeżeli była by to ceramika to jeszcze bym rozumiał. Deweloper może pod stałopalny kocioł zrobił lub planowany był taki.
    Za kasę z tej kwasówki 200mm zrobiłbyś sobie koncentryczny 80/125. Kocioł pracował by lepiej i miał by o wiele wyższa sprawność. (powietrze do spalania wstępnie podgrzewane przez komin spalinowy)
    Kocioł masz z najwyższej półki a komin ...

Dodano po 3 [minuty]:

Maario napisał:
    Przed chwilą znów się wyłączył. Nie mam pojęcia dlaczego usterka F21

Sprawdź jeszcze odpływ kondensatu. W tym przypadku to może być jego wina.
    Syfon czy jest czysty, ew. przeczyść. Odpływ od syfonu.
    Przy zdjętym syfonie możesz włączyć kocioł i zobaczyć czy dmucha powietrze z rurki wychodzącej z kotła. (odpływ misy kondensatu może być przytkany)

Przed ponownym zamontowaniem syfonu zalej go wodą aby spaliny nie wydostawały się do kanalizacji/pomieszczenia.
    Instrukcja strona 20 i 21
  • Poziom 11  
    Komin był przewidziany do pieca na paliwo stałe.Odpływ kondesatu jest prawidłowy, do odbioru kondesatu służy specjalna pompka która co jakiś czas się włącza i wypompowuje kondesat.
    W między czasie doczytałem się że naciskając w automacie palnikowym (+) lub (-)
    urządzenie podpowiada ewentuane powody usterki . Pokazuje F2 i F4 a to oznacza opierając się na tabelce usterek- wewnętrzny błąd systemowy automatu palnikowego.
    Jutro dowiem się o koszty wymiany.
    Chzba że macie namiary na jakiś sklep z częściami.
    Maario napisał:
    wewnętrzny błąd systemowy automatu palnikowego

Powodzenia.

Doczytaj dobrze o tym(+) lub (-) bo są to dwie różne informacje.
    Napisz co pojawia się trzymając (+) a co trzymając (-)
  • Poziom 11  
    Jak nacisnę (-) to pojawia się komunikat F03, jak nacisnę (+) to pojawia się komunikat F04
    A tak poza tematem to dziś od 1.00 nocy wyłączył się cztery razy, ledwo żyje.
    Rozmawiałem z serwisantem powiedział że piec z 2003 jest już stary i mogą być problemy z dokupieniem elektroniki.Spróbuję zadzwonić do serwisu vissmana zobaczę co mi powiedzą.
    Musze jeszcze przeanalizować sprawę załączania się presostatu w odpowiednim czasie. Może jest wadliwy.

Dodano po 3 [minuty]:

Automat palnikowy jest firmy DUNGS AM03.
    Nic na jego temat nie znalazłem w sieci
    Maario napisał:
    Rozmawiałem z serwisantem powiedział że piec z 2003 jest już stary i mogą być problemy z dokupieniem elektroniki

Totalna bzdura. Wszystko jest dostępne. Zmień "serwisanta".
  • Poziom 11  
    Tak też zrobiłem.
    Po kontakcie z nowym serwisantem zasugerował mi żebym sprawdził presostat zwierając przewody na krótko w różnych momentach uruchamiania się pieca.Można wtedy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy problem leży po stronie presostatu czy automatu palnikowego (jesli sytuacja się nie poprawi to może oznaczać że automat palnikowy źle interpretuje sygnał z presostatu i pokazuje usterkę pomimowłaściwej pracy presostatu.
    A CO DO PROBLEMÓW ZAKUPEM AUTOMATU PALNIKOWEGO TO MA ON SYMBOL
    DUNGS AM03. Firma sprzedająca automaty tej firmy podobno nie słyszała o takim automacie. Mam im podać nr pieca to może coś znajdą.
    Po południu będę sprawdzał presostat, napewno dam znać co ustaliłem.