Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter światłowód - skrętka.

Franz72 23 Gru 2011 09:26 2976 7
  • #1 23 Gru 2011 09:26
    Franz72
    Poziom 9  

Hejka,
    mam problem z połączeniem sieciowym i nie wiem czy to dobór niewłaściwych urządzeń czy po prostu konfiguracja do bani...

Sieć ma długość około 1,5 km. Między dwoma punktami położono światłowód jednomodowy. Na końcach mam takie konwertery:

TP-LINK MC210S

Dopóki po obu stronach wpięte są dwa PC'ty nie ma problemów z połączeniem. Kiedy jednak pomiędzy PC a konwerterem usiłuję wpakować switch'a połączenie przestaje działać. Problem polega na tym, że po jednej stronie muszę wpiąć w tę sieć kilka urządzeń. I teraz pytanie: czy winna może być różnica prędkości ? (na konwerterach napisano, że pracują w standardzie 1000M a na switch'u że 100M). Czy może problem tkwi w tym, że ten konwerter musi mieć połączenie punkt-punkt ? (co byłoby dziwne a nie wynika z jego dtr'ki).

Konwerter :arrow: Link

Help, help, help :) No i Wesołych Świąt :D

0 7
  • #2 23 Gru 2011 09:39
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Powinno działać.

Próbuj inny switch lub nawet ap/router z paroma portami ethernet.

Czy w konwerterze można wymusić 100M jakoś ?

Jaki kabel PC-converter ? prosty ? kros ? ma być prosty i najlepiej zakupiony fabrycznie no chyba że jesteś pewny że jest poprawnie zaciśniety.

0
  • #3 23 Gru 2011 12:12
    piterus99
    Poziom 43  

Pewnie na konwerterze wymuszone 1000M, niektóre modele mają zworki/dipswitche do przestawiania.
    Albo znajdź gigabitowego switcha, bez sensu jest mieć gigabitowe połączenie i spowalniać je sobie najtańszym elementem zestawu.

0
  • #4 23 Gru 2011 13:22
    Franz72
    Poziom 9  

Samo "zwolnienie" sieci nie jest dla mnie problemem. Potrzebuję raczej potwierdzenia/zaprzeczenia moich podejrzeń o tym, że sieć zamiast zwolnić
    do najwolniejszego elementu przestaje działać jak wstawię pomiędzy dwa elementy pracujące na 1000M coś co pracuje na 100M. :?:

Na końcu i tak zamiast komputera ma być istniejący już router z DHCP i o ile pamiętam to on pracuje w sieci 100M. Wymienić go to znaczy zmusić użytkownika
    do inwestowania kasy a by to zrobić muszę mieć pewność, że elementy o różnych bazowych prędkościach pracy są ze sobą "niekompatybilne"...

Edit: na konwerterze nie ma żadnych switch'y umożliwiających zmianę prędkości transmisji...

0
  • #5 23 Gru 2011 13:57
    piterus99
    Poziom 43  

Jak masz tam teraz dostęp, wymuś 100M na kartach sieciowych komputera i sprawdź czy będzie lecieć. Zrób to po obu stronach linku.
    Z tyłu jest przełącznik, ale dla pary TP-Linków musi być ustawiony na Force.
    Specyfikacja techniczna mówi o tym, że port jest 1000Mbps, teoretycznie powinien mieć autonegocjację...

0
  • #6 26 Gru 2011 11:40
    R_Przemek
    Poziom 20  

Myśl idzie w dobrym kierunku :) Konwertery TP-Link'a (Planet'a też) wyposażone są w RJ45 10/100 M albo 1000M.
    Konwerterów 10/100/1000M tych producentów nie ma...

Rozwiązań może więc być kilka, w zależności od potrzeb:

1.najładniejsze ;-)
    - Przełącznik z portem SFP i do tego wkładka
    2.najtaniej
    - Przełącznik SOHO 1G i do niego obecny konwerter
    3.z zasobów magazynowych
    - Gdy zalega nam jakiś inny konwerter 100M do wcześniej wspomnianego SOHO i połączenie zestawi się... (zasadniczy minus - przepływność)

0
  • #7 28 Gru 2011 15:37
    Franz72
    Poziom 9  

No dobrze....tu się moja "fachowa" wiedza kończy ;)

Co to znaczy "przełącznik z portem SFP i do tego wkładka" ? Chodzi o switch'a pracującego na 1G ? Niestety mam co mam i żaden inny konwerter mi nie zalega
    (tzn. mam jeszcze DMC-300SC ale to multimod i mam wrażenie, że może nie zadziałać na jednomodowym światłowodzie i odległości około 2 km :?: )

Czyli wychodzi na to, że muszę mieć po stronie "źródła" sygnału router pracujący w sieci typu 1G a po swojej stronie switcha, który również obsługuje 1G right ?

0
  • #8 28 Gru 2011 22:33
    R_Przemek
    Poziom 20  

Gdy spojrzysz na specyfikację dowolnego switcha L2 spotkasz się z portem SFP.
    Na przykład D-Link DGS-3100-24TG ma ich 16...do portów zapinasz wkładki (z reguły optyczne)
    do zestawienia potrzebnej Tobie transmisji.

Przy obecnym rozwoju 1G to minimalna przepływność połączenia optycznego, dla tego też był by nawet problem dostać nowy sprzęt optyczny 100M.

0