Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer - tubowy, tzw. "odwrotka" - zakup

WIWAT 15 Gru 2004 17:03 4401 27
  • #1 15 Gru 2004 17:03
    WIWAT
    Poziom 9  

Witam, mam zamiar kupić gotową kolumnę basową typu Odwrotka z 15" głośnikiem.
    Moje pytanie jest takie czego można się spodziwać po takiej kolumnie, jaki jest z niej bass bądz inne zalety odwrotki?

____
    Poprawilem temat...
    tom

0 27
  • Pomocny post
    #2 15 Gru 2004 17:09
    djbolo
    Poziom 31  

Podaj link to tego subwoofera. Bas z tuby jest szybki, glosny i dynamiczny, tylko ze ponizej granicznej juz prawie nic nie slychac... Zreszta nie widze w tym nic dziwnego, bo w innych typach obudow tez takie zjawisko jest :)

0
  • Pomocny post
    #3 15 Gru 2004 18:08
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zalezy z jakiej tuby... Poszperaj - wiele sie ostatnio mowilo na te tematy tutaj. Bez konkretnego opisu i zdjec do danego modelu nie da sie doradzic...

0
  • #4 15 Gru 2004 23:27
    eqt
    Poziom 26  

:bolo
    nie no jednk jest róznica- spadek wtubie poniżej Fg jest dużo większy niż dla innych obudów. To dlatego ja nie jestem zwolennikiem tub basowych grających wysoko

0
  • Pomocny post
    #5 16 Gru 2004 00:44
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam kolego wiwat
    Jesli koniecznie chcesz wytracić kesz to polecam taka obudowę, jesli jednak masz wiecej oczekiwań od jakości dźwięku to zobacz co dziś czołowi producenci preferuja, np firma D&b, z Niemiec.., lub jakakolwiek firma oferująca nowoczesne systemy nagłosnieniowe, tzw>" linearyzowane", szukałem, i nie znalazłem w zadnej ofercie nowoczesnych opracowań jakiekolwiek kolumny basowej w konstrukcji zblizonej do tzw "odwrotki".
    Samo walenie po bebechach, już dziś wychodzi z mody, a ludzi co graja na tym, humorystycznie okresla się - na czym grał bas....na "gołocie"...
    to chyba wszystko mówi samo za siebie.
    Jeśli to, że zadna poważna światow firma w nowoczesnych sytemach nagłosnieniowych nie stosuje konstrukcji tubowej na basie typu"odwrotka" nie jest argumentem , to sam już nie wiem co jeszcze można przytoczyć...
    a podobno elektroda ma słuzyc wymianie myśli i preferowniu nowoczesności...ja właśnie to czynie.
    jk

0
  • #6 16 Gru 2004 01:15
    PartyMan
    Poziom 12  

w sumie zgadzam się w 100% z przedmówcą.
    Nikt tego nie robi , bo nikt komu zależy na dźwięku tego nie kupuje...
    podaż i popyt tu się bardzo zgadzają .... i dobrze....

0
  • #7 16 Gru 2004 10:16
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: eqt - z tego co przeanalizowalem to:

• typowa tuba oscyluje w zakresie 18dB/okt do 24dB/okt i wiecej
    • closed, co bylo do przewidzenia:
    • Butterworth - okolo 9-10dB/okt
    • Bessel - 6-8dB/okt
    • Czebyszew (Qtc=1,00) - okolo 12dB/okt
    • BR - typowo 18-24dB/okt
    • BP 4th - 15-18dB/okt
    • BP 6th - troche stromiej niz BR, podobnie jak tuba
    Wiec jesli ktos slyszal BP 6th oraz BR z mocnym spadkiem, to po czesci moze sobie wyobrazic ze podobny i wiekszy spadek czeka go w tubie...

Co do jakosci dzwieku to sie za bardzo nie wypowiadam, slyszalem kilka, ale to bylo jeszcze ponad 3 lata temu i jeszcze nie za bardzo wiedzialem skad sie tam wydobywa dzwiek :lol: W kazdym razie pasowaloby to do naszej szkolnej dyskoteki :wink:

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 16 Gru 2004 10:36
    eqt
    Poziom 26  

:bolo
    tuba ma przynajmniej 24dB/oct

:silversound
    po raz kolejny pokazujesz, że nie potrafisz podać racjonalnego argumentu. Bo to, że ktoś czegoś nie używa to nie jest argument w temacie czy tuba ma dobrą jakość czy nie, to może być tylko przykład. "Miliony much jedzą g..o jedzmy i my". Jeżeli nie przestaniesz tego wreszcie, to ja zacznę nazywać twoje konstrukcje gównianymi i strata kasy.
    Z drugiej strony piszesz, że ludzie, w tym również firmy kupuja badziew markowych producentów, a mogliby kupować lepsze i tańsze produkty nie markowe, ale wg polskiej myśli technicznej. I tu jest sprzczność, bo możnaby powiedzieć, że skoro ludzie kupują od markowych producentów a nie od ciebie to znaczy, że mają rację.

To jest dowód na to , że manipulujesz sytuacją tylko po to, żeby poprzeć nieprawdziwą tezę, a przy okazji robisz niepotrzebne zamieszanie na forum.
    Skoro nie potrafisz znależć innego argumentu to zamilcz, a jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji to udowdnij na czym polega wada danej konstrukcji, a nie strzelaj ze slepych nabojów.

>>50% zestawów nagłosnieniowych liniowych wykorzystuje tube w zakresie sredniotonowym. Skoro tuba w zakresie tonów srednich i wysokich jest cacy, to jest również cacy na basie. Pisałem już kilkakrotnie dlaczego mało kto (nie nikt) tego nie używa. Zamiast zajmować się oglądaniem tego co oferuja inni, sam wziąłbyś się za przemyślenie sprawy od naukowej strony a nie siedzenie w zabobonach, "bo podobna elektroda mam służyć wymianie myśli i preferowaniu nowoczesnosci".

Skoko juz jesteśmy przy tubie w zawodowym swiecie to - są takie firmy które to kupują, są takie które to produkują. Podawałem juz przykład 800litrowego Dynacorda. Przypominam przykład JBLa, grającego od 20 kilku Hz. A teraz dodam jescze kto lubi patrzeć: Na jednym z największych koncertów w tym lub w zeszłym roku - U2 w irlandii basista używał dla siebie na scenie dwóch tub o wielkosci na oko 600litrów. Chyba rzeczywiscie mu coś na ucho spadło.

kolejna bardzo uznana na swiecie firma:
    http://www.eaw.com/products/BH2312.html
    http://www.eaw.com/products/BH822e.html
    http://www.eaw.com/products/BH760.html

liniowe nagłosnienie :
    http://www.eaw.com/products/KF940.html
    http://www.eaw.com/products/KF761.html

w załączniku JBL

0
  • #9 16 Gru 2004 13:47
    bezpiecznik
    Poziom 20  

"Z drugiej strony piszesz, że ludzie, w tym również firmy kupuja badziew markowych producentów, a mogliby kupować lepsze i tańsze produkty nie markowe, ale wg polskiej myśli technicznej. I tu jest sprzczność, bo możnaby powiedzieć, że skoro ludzie kupują od markowych producentów a nie od ciebie to znaczy, że mają rację. "

Ludzie ....takie wywody nieprowadzą do niczego ,dysputa prowadzona w ten sposób nie wyprowadzi jakiejkolwiek konkluzji no chyba że o du... Maryny.
    od serca teraz:
    to że ludzie kupuja markowe produkty nieświadczy o ich "doskonałości" czy tym że ich konstrukcja jest prawidłowa ,świadczy o dobrej propagandzie (strategii marketingowej firmy).
    sprzedac można nawet g..... które odpowiednio zareklamujesz-"reklama dzwignią handlu"
    Dobry towar sam znajdzie nabywcę.
    pozdrawiam!

0
  • #10 16 Gru 2004 13:58
    Sound Wave
    Spec od akustyki

popieram EQT dobra tuba niejest zła!! a to że produkuje się złe tuby basowe to inna bajka!! do SILVER SOUND i PartyMan coś wy jakimiś sloganami operujecie.... kiepsko wam to idzie i tylko zamiesznie się robi.... z tubami do basu jest tylko jeden problem - jak ma nisko i efektywnie grać to niestety musi być to konstrukcja słusznych rozmiarów (raczje stacjonarna niz do ciągłego transportu). niektóre tuby maja naprawde doskonałe charakterystyki!! wszystko zalezy pod jakim kontem były optymalizowane!!

0
  • Pomocny post
    #11 16 Gru 2004 14:27
    eqt
    Poziom 26  

:bezpiecznik
    Owszem, to własnie potwierdza to co napisałem wcześniej, czyli że argumenty silversounda są irracjonalne. Krótko mówiąc to że ktoś czegos nie kupuje nie jest żadnym dowodem. Pomijając oczywiscie to że jednak ktos kupuje.

:slversound
    to dlatego wciąż prosze cię, żebys jako argumentu, nie używał powołania się na twoim zdaniem jakiegoś autorytetu. czy wrećż opini ogółu.

przypomniało mi sie jescze:
    http://www.ohm.co.uk/ss-3.htm
    http://www.hkaudio.com/Portable/Active/projector/specs.php

w załączniku tuba peaveya i kolejny liniowy bas tubowy

0
  • #12 16 Gru 2004 16:13
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Oj panowie (zwracam się do EQT i SILVER SOUND) czy po raz kolejny będziemy świadkami walki na kopie między wami? Czy naprawdę nie istnieje kompromis i zrozumienie? Widziałem a co ważniejsze słyszałem kilka kolumienek (tub i nie tylko) znam zalety jednych i drugich znam też ich wady. Ale nie to jest tematem tego postu! Nie powinniśmy się kłócić tylko mądrze radzić. Nie mieszajmy w to wszystko zestawów liniowo wyrównanych (linear array) bo to temat na odrębną rozmowę (nawiasem mówiąc bardzo ciekawy).
    P.S.
    Słyszałem kiedyś nagłośnienie rosyjskiej firmy grającej na zestawie EAW. W dole były tuby i bass-reflex a wszystko dzielone na cztery pasma. Grało doskonale. Może tędy droga: niedoskonałość jednego poprawia drugie i na odwrót. Przecież nikt mi nie powie że posiada lub wynalazł kolumnę nie mającą wad (tyczy się to tub ,bass-reflex, bandpass, itd. itp.)

0
  • #13 16 Gru 2004 17:05
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Paweł.ko
    Ja tylko przedstawiłem autorowi alternatywę, po to jest elektroda, aby ludzie mogli zapoznac sie z wieloma opiniami, i ja taka autorowi przedstawiłem. To że komus sie to nie podoba nie oznacza iz nie można kolegom pytajacym o cos prezętować innych pogladów,
    niech sami mając wiedze, zdecydują co zechca kupić.
    Tak sie jakoś składa, że to ludzie kupuja, i maja nieskrepowane prawo do tego na co wydaja swoje pieniądze, a obrażanie się na nich, i okreslanie muchami jedzącymi gówno, swiadczy o frustracji piszacego takie słowa.
    Poza tym, w kraju tez jeszcze bardzo wielu co gra na odwrotkach, częśc zapewne z tego samego powodu, co ja jeżdże starym samochodem,,, mam taki , a na lepszy mnie nie stać.
    Zauważ też ,że ja nie lansuje jakiejś jednej wytwórni głośników, jednego typu obudowy....
    Myslę , ze moderatorom też zależy aby nie były lansowane na tym forum " TEORIE, JEDYNIE SŁUSZNE"
    Mysle ,że zauważyłeś, że jakiekolwiek wspomnienie o innej możliwości, niż ta "jedynie słuszna", niektórzy traktuja jak zamach stanu.
    Do moderatorów.
    Prosze o zwrócenie uwagi, że nawet pisząc inne zdanie od eqt, nie obrażam go, jak on to czyni w poprzednim poście...
    jk

0
  • Pomocny post
    #14 16 Gru 2004 17:18
    djbolo
    Poziom 31  

SILVER SOUND napisał:
    Ja tylko przedstawiłem autorowi alternatywę...

Ale jak dobrze przeczytales to na pewno zauwazyles, ze autor nie pytal o alternatywe, tylko...

WIWAT napisał:
    ...czego można się spodziwać po takiej kolumnie, jaki jest z niej bass bądz inne zalety odwrotki?

Przez takie niedoczytania, lub wrecz wlasna polityke, zawsze beda tu klotnie... :|

Wracajac do tematu:
    :arrow: WIWAT - Moglbys troche szczegolow ujawnic? Jaki glosnik, moze jakis wykres?

Pozdrawiam

0
  • #15 16 Gru 2004 18:15
    eqt
    Poziom 26  

:silversound
    nikt ci nie zabrania mieć odmiennego zdania, ale niestety nikt nie musi wierzyć w to co mówisz.
    ja tylko mówię że mówisz nieprawdę i wyjaśniam dlaczego.
    Nie zawsze powinienem to robić, bo czasem nie masz nawet prawa, żeby bez podstaw oskarżać mnie lub producenta światowego. Ale to iny temat -
    tu napisałes że tuba to szkoda kasy a ja że nie i pozostańmy w tym temacie.

0
  • #16 16 Gru 2004 20:40
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam, kolego eqt
    Masz racje , ja mam prawo do swego zdanie, ty do swego, a autor postu do nie tylko naszych , zdań, czy opinii.
    Napisałem to warunkowo, a za przykład podałem ostatnie trendy w dziedzinie nowoczesnych konstrukcji.
    W poprzednich tematach przedstawiłem, jako przykład popierajacy, moje teorie jadno z czołowych nagłosnień w kraju.
    Sa to przykłady dające pogląd autorom tematów, co dziś jest uznawane jako konstrukcja dobra.
    To że producenci maja w ofercie kolumny basowe tubowe, typu odwrotka, i podawanie tego jako potwierdzenie swojej tezy, tez nie jaet miarodajne.
    Oni produkuja to co może być sprzedane, i dopoki sa nabywcy, tak jak na słynna "paszetową", to oferuja...
    Poza tym, masz racje nie wszyscy muszą wierzyć w moje wywody, ale nie oznacza to iż , nie wierzy nikt....
    Jest w każdej dziedzinie pewna zasada, zanim zaczniesz pouczać, nauczać innych zweryfikuj swoja wiedzę, teorię , przełóż na gotowy wyrób, i niech to zweryfukują, inni. Ja takiej weryfikacji , w postaci zaopiniowania swoich pomysłow, przełożonych na konkretny wyrób sie poddałem, i mimo tego, że jest ci to bardzo niewygodne, mam prawo, jak inżynier, który obronił pracę magisterską, dopisać sobie "mgr", powoływać sie na te opinie...
    Aby wykluczyc w przyszłości, napisze wielkimi literami!!!
    JA SAM STOSUJE W SWOICH KONSTRUKCJACH TUBY W ZAKRESIE ŚREDNIOWYSOKOTONOWYM, I WYSOKOTONOWYM!!!!!!
    Mam tylko duże zastrzeżenia do jakości emitowanego dźwięku , przez obudowy basowe tubowe, typu "odwrotka" .
    jk

0
  • #17 17 Gru 2004 00:04
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Paweł.ko napisał:
    Oj panowie (zwracam się do EQT i SILVER SOUND) czy po raz kolejny będziemy świadkami walki na kopie między wami? Czy naprawdę nie istnieje kompromis i zrozumienie?

SILVER SOUND napisał:
    Do moderatorów.
    Prosze o zwrócenie uwagi, że nawet pisząc inne zdanie od eqt, nie obrażam go, jak on to czyni w poprzednim poście...

Rozmawialem nie tak dawno z obu użytkownikami i sugerowałem wystrzeganie się w polemikach ataków personalnych oraz formy dyskusji, która obraża adwersarza. Ponieważ moje uwagi nie zostały potraktowane poważnie dlatego dzisiaj byłem zmuszony skorzystać z regulaminowych uprawnień.

0
  • #18 17 Gru 2004 12:13
    WIWAT
    Poziom 9  

Ja Bym prosił o trzymanie się tematu (Wady i Zalety "Odwrotki" , jakim basem to gra?)

Mogę powiedzieć że Bedzie to na głosniku 300W Beyma Lub MC.CAULEY 15" wstępne wymiary jakie otrzymałem to 70x50x50. Ma to Grać razem z satelitami opartymi na głośnikach Głośnik Beyma Tweeter CP-22 PLUS 10"-BASS 10G200. Wzmacniacz będzie 2x200 na satelity i 1x300 na SubBass - regulowany CrossOver. Satelelity maja grać wyskokimi i środkiem. Subek dołem. Przeznaczenie Tego zestawu to Muzyka Techno.

0
  • #19 17 Gru 2004 13:37
    toadi
    Spec od akustyki

W takich wymiarach to chyba bedzie ale HD15 a to juz zostalo ustalone ze nie jest tuba na dodatek nawet nie "odwrotka" bo glosnik napedza wylot przodem (chociarz mowia odwrotka nawet o tych pedzonych przodem hehe tak jak i tuba o subach samochodowych ale coz taki kraj)

0
  • #20 17 Gru 2004 13:38
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: toadi - niekoniecznie HD15, ja wlasnie tez w takich wymiarach kombinuje z jednym z STX, zobacze co z niego wyjdzie, ale wtepnie wyglada przyzwoicie :wink:

0
  • #21 17 Gru 2004 15:13
    WIWAT
    Poziom 9  

toadi napisał:
    W takich wymiarach to chyba bedzie ale HD15 a to juz zostalo ustalone ze nie jest tuba na dodatek nawet nie "odwrotka" bo glosnik napedza wylot przodem (chociarz mowia odwrotka nawet o tych pedzonych przodem hehe tak jak i tuba o subach samochodowych ale coz taki kraj)

Mógłbyś mi to rozwinąć bo nic z tego nie rozumiem. Nie znam się na sprzęcie dlatego pytam, na 18 postów żadenej konkretnej odpowiedzi

0
  • #22 21 Lut 2005 14:51
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 15  

Witam z mojej małej praktyki wynika - odwrotka typu ,,w,, gra skutecznie ale nie schodzi nisko (moje gdzieś na 60-70Hz). Instalowanie jednej w moim przypadku nie odniosło oczekiwanych efektów, jednak zestawienie 2 sztuk jako zestawu basowego ( stojącego w rogu sali) już zdało egzamin. Moje odwrotki brzmią morzliwie przy nagłaśnianiu kapeli - do muzyki mechanicznej - kicha. Zestawienie np 2X odwrotka + 2X BR=skuteczny mocny i w miare przyjemny bas. Ja nie polecił bym jednej odwrotki chyba że bardziej zależy Ci na skuteczności (przydatna bo z 300W ampa i odwrotki uzyskasz głośniejszy bas niż z BR.) niż na dolnej Fg. Kilka odwrotek słuchałem i jedna zda egzamin ale jak będzie naprawde duża. Ja np do nagłaśniania nie zbyt dużych dyskotek itp imprez wybrał bym jeden duży zestaw basowy BR na 15 lub 18"
    pozdrawiam

0
  • #23 21 Lut 2005 17:39
    djbolo
    Poziom 31  

Nie jest problemem zbudowanie tuby o dobrym pasmie przy sensownych wymiarach, rzedu 170-200 litrow. Najlepiej w nizkobudzetowce (pod wzgledem Econo) jest na STX.

0
  • #24 21 Lut 2005 20:13
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 15  

Nie wiem co masz na myśli mówiąc ,,tuba,, czy poprostu woofer czy obudowe tubową? Nie próbowałem montować głośnika STX do odwrotki i raczej nikomu nie polecam. Nie widziałem i nie słyszałem STXów estradowych ale nie wydaje mi się aby nadawały się do tego

0
  • #25 21 Lut 2005 21:33
    djbolo
    Poziom 31  

No dla mnie tuba to nie to co wiekszosc tak nazywa :) Wracajac do tematu: sprawdzales chociaz te STX w symulatorze? Ciagle jakies mity kraza ze sie nie nadaja, wedlug mnie (i jeszcze paru osob) sie nadaja, mam juz pare projektow dla nich, z braku kasy musze je odlozyc na przyszlosc... :(

0
  • #26 21 Lut 2005 22:36
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 15  

Brak kasy i mnie dopadł. Nie powiem że STXy są złe. Sam nie dawno nabyłem C9 i sobie chwale. Są mocne bo napędzane adsem LX1400 jeszcze grają łądnie. Nie widze jakoś stxów w kolumnach typu odwrotka. Może poprostu robi się też nieprofesjonalne ( nieprofesjonalne w sensie zastosowań) odwrotki z dobrym skutkiem - nie widziałem, nie słyszałem. Jeśli nie będą zajeżdżane to pewnie zagrają. Przyznam że nie symulowałem STXów programem. Może seria estradowa by się nadawała. W moich odwrotkach są profesjonalne głośniki a i tak efekt nie jest taki jak bym chciał. Wspomniałem wcześniej że polecił bym bas BR bo jako że cały mój zestaw nagłośnieniowy oparty jest na tubach mogę powiedzieć że są nieporęczne i wolał bym się przesiąść na BR tracąc na skuteczności. Nie znaczy że BR były by małe ale wedle mnie BR ma łagodniejszy dźwięk. Faktycznie tuba pomogła by w uzyskaniu kopa, ale jak pisałem nie mam dobrego doświadczenia z jedną odwrotką. Powiem jeszcze że to co pisałem dotyczy moich (podobno niezbyt udanych) odwrotek ,,W,, jeśli miała by być to odwrotka ,,C,, to jedna faktycznie może grała by ładnie
    pozdrawiam

0
  • #27 21 Lut 2005 22:42
    djbolo
    Poziom 31  

Wiadomo, STX to nie jest wprawdzie glosnik pokroju typowo profesjonalnego (np. Eminence), ale wiesz np. do szkolnej dyskoteki, albo na sylwestra powiedzmy na 50-60 osob, to tub na STXach chyba nikt nie zabroni :)

Pozdrawiam

0
  • #28 21 Lut 2005 23:17
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 15  

:D Pewnie, nie ma sensu nawet wydawać pieniędzy na drogi sprzęt jeśli nie ma się zamiaru tym zarabiać. Ja przeinwestowałem bo uwielbiam moc i sprzęt więc z biegiem lat wieża stereo troszke zmutowała :) . Życzę Wam i sobie lepszej sytuacji w kraju i portfelu, może kiedyś nabycie porządnego sprzętu, nawet w celach hobbystycznych będzie tak możliwe jak kupno jogurtu w Biedro...ce
    pozdrawiam

0