Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator do układu świetlówek

23 Gru 2011 14:54 4675 15
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie

Mam problem gdyż od pewnego czasu w biurze zaczęły padać lampy (świetlówki). Myślałem, że to poprostu świetlówki się przepalają więc wymieniłem je na nowe jednak to nie pomogło. Rozebrałem cały starter, aby zobaczyć czy któryś z elementów się nie przepalił (nie chcę od razu wzywać elektryka, chciałem najpierw sam zerknąć czy może uda mi się to zrobić samemu). Z tego co zauważyłem padł, znaczy zrobiła się bańka z kondensatora 22uF/450V. Obszedłem wszystkie sklepy w mieście i nie znalazłem takiego kondensatora. Moje pytanie czy mogę go jakoś zastąpić (połączyć dwa inne kondensatory) jeśli tak to poproszę o wytłumaczenie. I chciałbym się jeszcze zapytać co może być przyczyną (co sprawdzić), że tak nagle zaczęły nagminnie padać lampy wcześniej wszystko było ok.

Z góry dziękuję za wszystkie informację i serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Oczywiście znalazłem w sklepach internetowych takie kondensatory. Lecz z czystej ciekawości chciałem się dowiedzieć czy mogę to zrobić w inny sposób i jak. Gdyż praktycznie potrzebuję to na już (brak światła w biurze :( ), także jeśli znalazło by się jakieś rozwiązanie to jeszcze dzisiaj idę kupuję wlutuję i działa :). Proszę także o odpowiedź na drugą część pytania o ile można jej udzielić.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Można połączyć 2 kondensatory. Złączyć równolegle 2 kondensatory i musi działać.
  • Poziom 9  
    Rozumiem. Wszędzie gdzie pytałem mieli max. na 400v. O jakich wartościach musiałbym kupić kondensatory? Na co zwracać uwagę na to aby miały taką samą pojemność 22uF czy na volty 450V, a może i na to i na to? W rezystorach to wiem jak to jest potrzebuję konkretne obciążenie to łącze je szeregowo sumując wartości. Tylko, że w przypadku rezystorów mam jedną wartość, a tutaj dwie.
    Wiem, że to są podstawy elektroniki, ale ja w tym nie siedzę poprostu jak coś się zepsuję to lubię najpierw spróbować sam coś zrobić i dowiedzieć się jak to działa :)

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Upewnij się czy dobrze odczytałeś pojemność.Czy to przypadkiem nie jest 2,2 µF? Może jeszcze podaj typ opraw lub spróbuj odtworzyć ich schemat wewnętrznych połączeń.Wtedy pomyślimy jak Ci pomóc.
  • Poziom 9  
    Jest to dokładnie 22uF/450V

Poniżej zdjęcia:

Kondensator do układu świetlówek Kondensator do układu świetlówek
    Kondensator do układu świetlówek
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kondensator jest podłączony szeregowo z jednym z dławików i można go pominąc.U mnie w zakładzie już w trakcje montarzu automatycznie je wycinamy ze względu na dużą ich awaryjność.To że spuchnie i jedna z rur nie świeci to jest nic , najgorzej jak dostanie przebicia do obudowy robi zwarcie.Lampi wiszą np. w jednej lini po 100 szt zasilane 3 fazami z równomiernym podziałem L1,L2,L3,L1,L2,L3 itd. i jak jakaś zrobi zwarcie to jest problem.
  • Poziom 20  
    Owszem, można pominąć. Ale chyba fabrycznie w jakimś celu go tam zamieścili a nie projektant miał takie ,,Widzi mi się"? Ja radzę zamontować tam taki kondensator, lub dwa których łączna pojemność się zgadza.
  • Poziom 9  
    Czyli z tego wynika, że poprostu mogę zewrzeć miejsce gdzie był kondensator tak na szybkiego aby mieć światło? A w późniejszym czasie poświątecznym zamontować kondensatory np dwa 11uF/450V równolegle czy wartość napięcia tych kondensatorów może większa?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Cytat:
    Owszem, można pominąć. Ale chyba fabrycznie w jakimś celu go tam zamieścili a nie projektant miał takie ,,Widzi mi się

W celu wyeliminowania zjawiska antystroboskowego przy wirujących częściach maszyn , a w biurze to po co?.Po drugie żywotność dzisiejszych kondensatorów to raptem 1 rok w całodobowej pracy.
  • Poziom 20  
    Nawet nie rok, ja wymieniam co 4-5 miesięcy.

Dodano po 33 [sekundy]:

Czyli niech kolega zrobi tak jak radzi edekk, zamiast kondensatora wstawić zworkę.
  • Poziom 26  
    Przeglądarka nie wyświetliła mi wcześniej zdjęć .Dopiero teraz zobaczyłem ,że jest to starter elektroniczny i wstawienie zworki lub pominięcie kondensatora może zrobić BUM.W tym przypadku musi on być :D

P.S. Pisząć wcześniej miałem na myśli tradycyjny układ z dławikiem i starterem.Taki kondensator dostaniesz w sklepie elektronicznym , bo w AGD takich nie mają.
  • Poziom 20  
    Faktycznie również nie miałem zdjęć, jakiś błąd serwera. Jest to jedna z tych nowych lamp które nie posiadają już standardowych wymiennych starterów, w tym wypadku kondensator musi być, nie radzę koledze uruchamiać lampy bez niego!
  • Specjalista elektryk
    Nie wprowadzajcie pytającego w błąd, bo to nie jest kondensator do eliminacji efektu stroboskopowego.
    To jest balast elektroniczny i nie doszukujcie się w nim częstotliwości 50Hz, która może być źródłem w/w efektu.
    Ten kondensator pracuje w układzie przetwornicy i należy go tam z powrotem zamontować.

EDIT: widzę, że koledzy dostrzegli swój błąd. A tak swoją drogą, to wystarczyłaby sama informacja (bez zdjęć) o pojemności tego kondensatora, aby zrozumieć, że nie jest to zwykły układ z dławikiem magnetycznym.
  • Poziom 36  
    1. Polecam koniecznie przeczytać i śledzić dalej ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html
    mimo że długi i przeważnie występują tam świetlówki mniejszych mocy
    Przeróbki na ciepły start (jeżeli fabrycznie brak) to osobny temat - lepiej niech zostanie pod w/w adresem.
    2. Wyszukiwarka ogólna -> bad capacitor plague. Sporo tego będzie...
    3. Zastosować kondensatory na min. 105st.C; Przeważnie są na 85st.C lub "temperatura nie opisana", specjalne do wyższych temperatur (115st.c, 125st.C) też są, ale nie w polskich sklepach - ale nawet te zamawiane przez producentów układów zapłonowych do świetlówek są niskiej trwałości... Dobre są znacznie droższe i nie koniecznie dostępne w Polsce.
    Chyba że np. z tych (UWAGA ! część jest na 85st.C - sprawdzać !!!)
    https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/el...pasywne#filter=19089:manu|0|:87465|3|652337,;
    Jak nie jest to świetlówka kompaktowa, to może zmieszczą się kondensatory w większej obudowie i znacznie lepsze (może nawet nieelektrolityczne - trwalsze). W każdym przypadku lepiej podłączyć dwa lub więcej mniejszych takich samych równolegle (mniejszy prąd !), w przypadku elektrolitycznych o pojemności trochę większej niż były oryginalne np. 4.7uF zamiast 3.3uF (pojemność jest w tolerancji kilkudziesięciu procent, oczywiście obecnie tylko w dół, dawne polskie ELWA miały prawie zawsze większą niż opisana i trzymały ją bez zmniejszenia awarii przez kilkanaście lat... ale były większe i droższe niż azjatyckie... i fabryki już wiele lat nie ma, ale kondensatory jeszcze zdarzają się do kupienia).
    Jak się zmieszczą - można zastosować w płytce drukowanej łączówki, złączki śrubowe aby ułatwić wymianę kondensatorów bez grzania laminatu i ścieżek na nim.
    http://unipol.bazarek.pl/opis/1423200/kondensator-elektrolityczny-22f--450v.html na fotografii jest na 105st.C (3.3zł/szt), a jak jest naprawdę - trzeba najpierw zapytać...
    Jak się zmieszczą, to zamiast jednego 22uF zastosowałbym 3szt 10uF równolegle (dobrze zaizolować nóżki i odsunąć obudowy od innych elementów aby uniemożliwić zwarcie i poprawić chłodzenie)
    http://unipol.bazarek.pl/opis/1423201/kondensator-elektrolityczny-10f--450v.html (1.3zł/szt) - na foto nie widać czy są na 105st.C, opisu brak - jeżeli nie są, to szukać innych
    Jak się zmieści nieelektrolityczny - to jeszcze lepiej, np. taki:
    http://www.soltronik.pl/kondensator_rozruchowy_22uf_450v/p-10654.html (8zł, śr. 40mm, dł. 70mm)
    albo jeszcze lepiej równolegle dwa po 10...12uF (ok. 7zł/szt) z takich:
    http://www.soltronik.pl/rozruchowe/c-95_285.html
    Oprócz większej trwałości nie trzeba się przejmować gdzie mają plus i minus :)
    Jeżeli kondensator elektrolityczny nie jest na pewno na min. 105st.C to nie nadaje się do omawianego tu zastosowania, próba zastosowani kondensatora na nawet trochę mniejsze napięcie też źle się skończy !
    4. jeżeli obudowa jest ciasna a elektronika podgrzewana dodatkowo przez świetlówki - poprawić chłodzenie elektroniki, ale tak by do środka nie dostały się nawet bardzo małe owady.