Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator do układu świetlówek

1shadow1 23 Dec 2011 14:54 5551 15
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    1shadow1
    Level 10  
    Witam serdecznie

    Mam problem gdyż od pewnego czasu w biurze zaczęły padać lampy (świetlówki). Myślałem, że to poprostu świetlówki się przepalają więc wymieniłem je na nowe jednak to nie pomogło. Rozebrałem cały starter, aby zobaczyć czy któryś z elementów się nie przepalił (nie chcę od razu wzywać elektryka, chciałem najpierw sam zerknąć czy może uda mi się to zrobić samemu). Z tego co zauważyłem padł, znaczy zrobiła się bańka z kondensatora 22uF/450V. Obszedłem wszystkie sklepy w mieście i nie znalazłem takiego kondensatora. Moje pytanie czy mogę go jakoś zastąpić (połączyć dwa inne kondensatory) jeśli tak to poproszę o wytłumaczenie. I chciałbym się jeszcze zapytać co może być przyczyną (co sprawdzić), że tak nagle zaczęły nagminnie padać lampy wcześniej wszystko było ok.

    Z góry dziękuję za wszystkie informację i serdecznie pozdrawiam.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    1shadow1
    Level 10  
    Oczywiście znalazłem w sklepach internetowych takie kondensatory. Lecz z czystej ciekawości chciałem się dowiedzieć czy mogę to zrobić w inny sposób i jak. Gdyż praktycznie potrzebuję to na już (brak światła w biurze :( ), także jeśli znalazło by się jakieś rozwiązanie to jeszcze dzisiaj idę kupuję wlutuję i działa :). Proszę także o odpowiedź na drugą część pytania o ile można jej udzielić.

    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #4
    AC230V
    Level 20  
    Można połączyć 2 kondensatory. Złączyć równolegle 2 kondensatory i musi działać.
  • #5
    1shadow1
    Level 10  
    Rozumiem. Wszędzie gdzie pytałem mieli max. na 400v. O jakich wartościach musiałbym kupić kondensatory? Na co zwracać uwagę na to aby miały taką samą pojemność 22uF czy na volty 450V, a może i na to i na to? W rezystorach to wiem jak to jest potrzebuję konkretne obciążenie to łącze je szeregowo sumując wartości. Tylko, że w przypadku rezystorów mam jedną wartość, a tutaj dwie.
    Wiem, że to są podstawy elektroniki, ale ja w tym nie siedzę poprostu jak coś się zepsuję to lubię najpierw spróbować sam coś zrobić i dowiedzieć się jak to działa :)

    Pozdrawiam
  • #6
    Sokrat58
    Level 19  
    Upewnij się czy dobrze odczytałeś pojemność.Czy to przypadkiem nie jest 2,2 µF? Może jeszcze podaj typ opraw lub spróbuj odtworzyć ich schemat wewnętrznych połączeń.Wtedy pomyślimy jak Ci pomóc.
  • #7
    1shadow1
    Level 10  
    Jest to dokładnie 22uF/450V


    Poniżej zdjęcia:

    Kondensator do układu świetlówek Kondensator do układu świetlówek
    Kondensator do układu świetlówek
  • Helpful post
    #8
    edekk
    Level 26  
    Kondensator jest podłączony szeregowo z jednym z dławików i można go pominąc.U mnie w zakładzie już w trakcje montarzu automatycznie je wycinamy ze względu na dużą ich awaryjność.To że spuchnie i jedna z rur nie świeci to jest nic , najgorzej jak dostanie przebicia do obudowy robi zwarcie.Lampi wiszą np. w jednej lini po 100 szt zasilane 3 fazami z równomiernym podziałem L1,L2,L3,L1,L2,L3 itd. i jak jakaś zrobi zwarcie to jest problem.
  • #9
    AC230V
    Level 20  
    Owszem, można pominąć. Ale chyba fabrycznie w jakimś celu go tam zamieścili a nie projektant miał takie ,,Widzi mi się"? Ja radzę zamontować tam taki kondensator, lub dwa których łączna pojemność się zgadza.
  • #10
    1shadow1
    Level 10  
    Czyli z tego wynika, że poprostu mogę zewrzeć miejsce gdzie był kondensator tak na szybkiego aby mieć światło? A w późniejszym czasie poświątecznym zamontować kondensatory np dwa 11uF/450V równolegle czy wartość napięcia tych kondensatorów może większa?
  • Helpful post
    #11
    edekk
    Level 26  
    Quote:
    Owszem, można pominąć. Ale chyba fabrycznie w jakimś celu go tam zamieścili a nie projektant miał takie ,,Widzi mi się


    W celu wyeliminowania zjawiska antystroboskowego przy wirujących częściach maszyn , a w biurze to po co?.Po drugie żywotność dzisiejszych kondensatorów to raptem 1 rok w całodobowej pracy.
  • #12
    AC230V
    Level 20  
    Nawet nie rok, ja wymieniam co 4-5 miesięcy.

    Dodano po 33 [sekundy]:

    Czyli niech kolega zrobi tak jak radzi edekk, zamiast kondensatora wstawić zworkę.
  • #13
    edekk
    Level 26  
    Przeglądarka nie wyświetliła mi wcześniej zdjęć .Dopiero teraz zobaczyłem ,że jest to starter elektroniczny i wstawienie zworki lub pominięcie kondensatora może zrobić BUM.W tym przypadku musi on być :D

    P.S. Pisząć wcześniej miałem na myśli tradycyjny układ z dławikiem i starterem.Taki kondensator dostaniesz w sklepie elektronicznym , bo w AGD takich nie mają.
  • #14
    AC230V
    Level 20  
    Faktycznie również nie miałem zdjęć, jakiś błąd serwera. Jest to jedna z tych nowych lamp które nie posiadają już standardowych wymiennych starterów, w tym wypadku kondensator musi być, nie radzę koledze uruchamiać lampy bez niego!
  • #15
    jarecki 86
    Electrician specialist
    Nie wprowadzajcie pytającego w błąd, bo to nie jest kondensator do eliminacji efektu stroboskopowego.
    To jest balast elektroniczny i nie doszukujcie się w nim częstotliwości 50Hz, która może być źródłem w/w efektu.
    Ten kondensator pracuje w układzie przetwornicy i należy go tam z powrotem zamontować.

    EDIT: widzę, że koledzy dostrzegli swój błąd. A tak swoją drogą, to wystarczyłaby sama informacja (bez zdjęć) o pojemności tego kondensatora, aby zrozumieć, że nie jest to zwykły układ z dławikiem magnetycznym.
  • #16
    kondensator
    Level 36  
    1. Polecam koniecznie przeczytać i śledzić dalej ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html
    mimo że długi i przeważnie występują tam świetlówki mniejszych mocy
    Przeróbki na ciepły start (jeżeli fabrycznie brak) to osobny temat - lepiej niech zostanie pod w/w adresem.
    2. Wyszukiwarka ogólna -> bad capacitor plague. Sporo tego będzie...
    3. Zastosować kondensatory na min. 105st.C; Przeważnie są na 85st.C lub "temperatura nie opisana", specjalne do wyższych temperatur (115st.c, 125st.C) też są, ale nie w polskich sklepach - ale nawet te zamawiane przez producentów układów zapłonowych do świetlówek są niskiej trwałości... Dobre są znacznie droższe i nie koniecznie dostępne w Polsce.
    Chyba że np. z tych (UWAGA ! część jest na 85st.C - sprawdzać !!!)
    https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/el...pasywne#filter=19089:manu|0|:87465|3|652337,;
    Jak nie jest to świetlówka kompaktowa, to może zmieszczą się kondensatory w większej obudowie i znacznie lepsze (może nawet nieelektrolityczne - trwalsze). W każdym przypadku lepiej podłączyć dwa lub więcej mniejszych takich samych równolegle (mniejszy prąd !), w przypadku elektrolitycznych o pojemności trochę większej niż były oryginalne np. 4.7uF zamiast 3.3uF (pojemność jest w tolerancji kilkudziesięciu procent, oczywiście obecnie tylko w dół, dawne polskie ELWA miały prawie zawsze większą niż opisana i trzymały ją bez zmniejszenia awarii przez kilkanaście lat... ale były większe i droższe niż azjatyckie... i fabryki już wiele lat nie ma, ale kondensatory jeszcze zdarzają się do kupienia).
    Jak się zmieszczą - można zastosować w płytce drukowanej łączówki, złączki śrubowe aby ułatwić wymianę kondensatorów bez grzania laminatu i ścieżek na nim.
    http://unipol.bazarek.pl/opis/1423200/kondensator-elektrolityczny-22f--450v.html na fotografii jest na 105st.C (3.3zł/szt), a jak jest naprawdę - trzeba najpierw zapytać...
    Jak się zmieszczą, to zamiast jednego 22uF zastosowałbym 3szt 10uF równolegle (dobrze zaizolować nóżki i odsunąć obudowy od innych elementów aby uniemożliwić zwarcie i poprawić chłodzenie)
    http://unipol.bazarek.pl/opis/1423201/kondensator-elektrolityczny-10f--450v.html (1.3zł/szt) - na foto nie widać czy są na 105st.C, opisu brak - jeżeli nie są, to szukać innych
    Jak się zmieści nieelektrolityczny - to jeszcze lepiej, np. taki:
    http://www.soltronik.pl/kondensator_rozruchowy_22uf_450v/p-10654.html (8zł, śr. 40mm, dł. 70mm)
    albo jeszcze lepiej równolegle dwa po 10...12uF (ok. 7zł/szt) z takich:
    http://www.soltronik.pl/rozruchowe/c-95_285.html
    Oprócz większej trwałości nie trzeba się przejmować gdzie mają plus i minus :)
    Jeżeli kondensator elektrolityczny nie jest na pewno na min. 105st.C to nie nadaje się do omawianego tu zastosowania, próba zastosowani kondensatora na nawet trochę mniejsze napięcie też źle się skończy !
    4. jeżeli obudowa jest ciasna a elektronika podgrzewana dodatkowo przez świetlówki - poprawić chłodzenie elektroniki, ale tak by do środka nie dostały się nawet bardzo małe owady.