Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalować xp i odinstalować linuxa?

23 Gru 2011 18:06 4391 16
  • Poziom 8  
    Witam.
    Kupiłem laptopa z linuxem i teraz mam problem, chciałbym sobie zainstalować windowsa xp, a linuxa odinstalować. Tylko jest problem, gdyż podczas instalacji xp wyskakuje mi nieznana partycja i gdy chcę utworzyć nową lub usunąć istniejącą to wyskakuje mi błąd.
    Mam pytanie jak zainstalować tego windowsa lub jak usunąć partycje z linuxa (zaznaczam, że nie mam płyty z linuxem).
    Proszę o pomoc.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Czy podczas instalacji wybierasz by windows sformatował partycję na NTFS?.
  • Poziom 8  
    chyba nie a gdzie to mam zrobić?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Po włożeniu płyty z Windowsem do napędu postępuj zgodnie z instrukcjami. W pewnym momencie instalator pyta czy sformatować partycję i zainstalować świeży system. Wybierz "sformatuj partycję systemem plików NTFS".
  • Poziom 39  
    adamlis1992 napisał:
    chyba nie a gdzie to mam zrobić?

W tym samym miejscu gdzie:
    adamlis1992 napisał:
    podczas instalacji xp wyskakuje mi nieznana partycja i gdy chcę utworzyć nową lub usunąć istniejącą to wyskakuje mi błąd

Zamiast tworzyć usuń nieznaną partycje
  • Poziom 8  
    właśnie gdy duszę d bo tak pisze, aby usunąć partycje wyskakuje mi błąd i nie mogę dalej nic zrobić
  • Admin grupy komputery
    Masz na dysku inne partycje które chcesz zachować, czy można wykasować całość?
  • Poziom 8  
    nie chce nic zachować laptopa kupiłem dziś więc nie mam na nim nic
  • Admin grupy komputery
    Skorzystaj z narzędzi LiveCD i usuń stare partycje lub nawet wyzeruj dysk - to załatwi powyższy problem.
  • Poziom 8  
    wiecie co zainstalowałem win 7 ale wersje testowa na 30 dni i teraz mam pytanie bo chciałbym ją zamienić na xp tylko że nie mogę nawet sformatowac dysku z dosa a jak chcę zainstalować xp to jest cały czas to samo co było czyli wyskakuje błąd?
    A tak przy okazji skąd wziąść te live cd i jak wyzerować zupełnie dysk?
  • Poziom 35  
    Wpisz w Google LiveCD.
    Wyzerować dysk można na różne sposoby i będzie to najlepsze wyjście.
    Po wyzerowaniu możesz spokojnie zainstalować XP.
  • Poziom 8  
    Czy mógłby mi teraz ktoś powiedzieć co mam robić po kolei aby wyzerować dysk dodaje zdjęcie sory za jakość. nie wiem czy to w ogóle ten program

Proszę poprawić post i wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]
  • Spec od komputerów
    Najprościej to pobierz partedmagic liveCD. Po uruchomieniu komputera z tego liveCD uruchom Edytor partycji (ikona na pulpicie) lub wpisz w terminal gparted.
    W GParted usuń wszystkie partycje i załóż nowe.
    Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    adamlis1992 napisał:
    wiecie co zainstalowałem win 7 ale wersje testowa na 30 dni

Więc z poziomu tego systemu uruchom program z załącznika, wybierz swój HDD, zaznacz ERASE i kliknij START.
  • Poziom 8  
    linuks skorzystałem z tego programu i jest problem nie moge stworzyć dwóch partycji podstawowych bo wyskakuje błąd a gdy utworzyłem jedną ntfs to i tak nie idzie zainstalować xp jest nadal ten sam błąd, a i nie wiem czy to istotne ale zamiast new partition wyskakuje mi w nazwie /dev/sda1
  • Spec od komputerów
    Wyzeruj dysk.

Potem utwórz tablicę partycji i partycje

Przy okazji SMART dysku zobacz.