Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio AEG CS FMP 150 dioda zenera?

23 Gru 2011 18:09 2962 10
  • Poziom 8  
    Witam! Wczoraj chciałem podłączyć radio do samochodu i się pomyliłem i podłączyłem na odwrót(plus do minusa i minus do plusa) i aby coś strzeliło, na początku przestraszyłem się że to radio padło, ale sprawdziłem bezpiecznik i był spalony, myślałem że go wymienię i wszystko będzie dobrze, ale się myliłem. Przy każdym podłączeniu do zasilania pali się bezpiecznik przy radiu, więc zacząłem szukać w internecie i znalazłem coś że przy podłączeniu na odwrót pali się dioda zenera. Więc rozkręciłem radyjko i rzeczywiście coś się skopciło. W związku z tym że mam bardzo małą wiedzę związaną z tym chciałem się zapytać czy to rzeczywiście ta dioda i jeśli tak to jaką inną wlutować i gdzie takie coś mogę kupić. Nie jestem pewien oznaczenia tej diody ale na płytce tej pisze koło tej diody "D702" ,a i na elektroda.pl gdzieś znalazłem że oznaczenie to chyba "YG862C15". Dołączę załączniki na których jest widoczna ta dioda i oznaczenia.

• Poziom 20  
    To nie jest dioda prostownicza tylko rezystor, da się z niego odczytać kolory pasków czy całkiem się spaliła?
  • Poziom 8  
    Ok, dzięki !
  • Poziom 8  
    AC230V napisał:
    rezystor 12ohm

skorzystałem z tego linku co podał "dzimi" i tam wyszło mi 22ohm,+/-20% a nie 12ohm
  • Moderator
    Ja tam widzę czerwony/czerwony/ czarny a więc 22 a nie 12.
  • Poziom 20  
    Ja widzę brązowy/czerwony/czarny/złoty.
  • Moderator
    Myślę że jak wstawi 22 nic nie zaszkodzi - lepiej troszkę większej niż mniejszej wartości.
  • Poziom 8  
    ok,zamykam. Są tam paski: czerwony, czerwony, czarny, złoty czyli 22 ohmy, +/-5%