Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mniejsze ciśnienie gazu równa się mniej gazu w butli ?

23 Gru 2011 19:01 13471 17
  • Poziom 12  
    Butla z gazem 11kg.(taka jak na stacjach paliw)
    Z butli korzystam bo ogrzewam gazem pomieszczenie.

Zauważyłem,że poprzednim razem licznik pojemności(?) butli pokazywał więcej niż dziś po zakupie kolejnej butli.

Poprzednim razem miałem tyle ile pokazuje czerwona kreska,a dziś mam o (nazwijmy to) 3 podziałki mniej ....
    Jak mam to rozumieć ?
    Mniej gazu w butli czyli mniejsze ciśnienie ?
    Jak to sprawdzić ? Zważyć czy jak ? Ile taka pełna butla z gazem będzie ważyć ?
    Jeśli by się waga zgadzała to co tu jest nie tak ?

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Mniejsze ciśnienie to mniej gazu... Równanie Clapeyrona Ci to zobrazuje, jeśli chcesz się tym bawić.
  • Poziom 12  
    Czyli mniej gazu równa się lżejsza butla ?

Niby to logiczne ale wole się spytać bo znowu mnie ktoś zaskoczy jakimś mądrym tłumaczeniem tego i wyjde na stacji na idiote.. :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W uproszczeniu tak.
  • Poziom 12  
    I jeszcze jeden być może powód czyli - zimna butla.
    Ile trwa aż gaz w butli "nagrzeje" się do temperatury pomieszczenia ?
    Zimny gaz to chyba mniejsze ciśnienie jak szampan na sylwestra chłodzony w lodówce ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam!
    Ciśnienie gazu w butli zależy od temperatury otoczenia .
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wspomniałem o równaniu Clapeyrona, które mimo iż uproszczone to jednak wieloskładnikowe...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Samego gazu w butli ma być wagowo 11kg, wagę pustej butli powinieneś mieć wybitą chyba na kołnierzu butli. Ten wskaźniczek co posiadasz na reduktorze to manometr mierzący ciśnienie w butli, a ono z kolei, jest ściśle powiązane z temperaturą wewnątrz butli. Więc stopień napełnienia butli określamy wagą.
  • Poziom 12  
    Na drugi dzień wskaźnik minimalnie podskoczył ,pewnie przez to,że się butla ogrzała do temperatury pokojowej.
    Ale było to gdzieś max 2-3 milimetry.
    Wydaje mi się,że to tez nie jest wytłumaczalne przez Clapeyrona.
    Jedynym tłumaczeniem jest chyba robienie z ludzi idiotów na stacji paliw....
    Może niewiedzą,że są już w sprzedaży piecyki z reduktorem ,który ma wbudowany manometr :D

Gdzie najlepiej zgłosić taki fakt?
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    delon32 napisał:
    Gdzie najlepiej zgłosić taki fakt?

Na butli jest TARA. Zważ butlę przed zakupem. Matematyka, to reszta odpowiedzi.
  • Poziom 12  
    Dziś kupiłem nową butlę.
    Po podłączeniu butli która stała na powietrzu i była lekko zmrożona,manometr pokazał :

Po 2 godzinach w nagrzanym pokoju skoczyło na :

Ten poziom dokładnie się utrzymywał i teraz systematycznie spada z zużyciem gazu.

Wychodzi na to,że poprzednia butla była niedobita. (?)
    Ciekawe czy przez przypadek czy w ramach chrzcin (paliwa) :)

Zobaczymy co pokaże manometr przy następnej butli za 2 tygodnie :)
    Szkoda,że niemogę zważyć bo być może ktoś ma zbyt dobre serce i nabił za dużo ,w co jednak wątpię :)
  • Poziom 33  
    Ciśnienie to jedno a ilość gazu to drugie.
    Gdyby ciśnienie szło w parze z ilością gazu to w butlach samochodowych wskaźniki paliwa (gazu) były by manometrami a nie pływakami, nieprawdasz?
  • Poziom 21  
    Propan-butan jest cieczą. Nad nią w wolnej przestrzeni znajduje się para nasycona która ma stałe ciśnienie zależne od temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ciśnienie gazu (pary nasyconej). Żeby wiedzieć ile jest cieczy w butli, trzeba ją zważyć.
  • Poziom 21  
    Jedynie ciężar gazu czyli ciężar butli - tara może dać prawidłową informację o ilości gazu , bo inne pomiary są zależne od czynników zmiennych i dają rozbieżne chociaż prawidłowe informacje . Ciśnienie w butli zależy zarówno od temperatury jak i objętości nad poziomen ciekłego gazu w butli więc jest funkcją dwóch zmiennych i bardzo komplikuje odczyt . Waga zawieszkowa to najlepszy sprawdzian w tym wypadku .
  • Poziom 20  
    Witam!
    Waga -brutto netto tara-manometr to gadżet,amen.
  • Poziom 12  
    To wykombinuje ta wagę i dopiero dam znać :)
  • Poziom 1  
    Mieszanki gazu różnią się:
    -butla 11kg-Propan 100%-(no prawie)najlepszy wybór(wielkie ciśnienie,mało spalin)
    -gas lpg (60%propanu, 40%butanu)
    -butla 11kg propan-butan (40%propanu,58%butanu,2% reszta syfu)

Ciśnienie gazu jest zależne jeszcze:
    1.Od mieszanki propanowo butanowej (im więcej propanu tym większe ciśnienie)
    2.Od temp. oczywiście.
    3.Od zanieczyszczeń znajdujących się w butli przed napełnieniem (woda,siarka itp.im więcej syfu tym mniejsze ciśnienie)
    4.Od objętości butli11kg , która wynosi 27l max. Jeśli butla jest mniejsza, ta sama ilość gazu będzie miała większe ciśnienie.

Waga gazu też jest zależna od proporcji propan-butan,
    Propan jest głównym gazem i jest lżejszy od Butanu, (butan to wypełniacz).
    Czyli może być lekka butla napełniona w 60% propanem,40% butanem, i będzie miała wysokie ciśnienie- będzie ważyła 11kg+ tara = 20l gazu
    Może być ciężka butla ale gaz słabej jakości napełniona w większości butanem-waga 11kg+tara = ok 13litrów