Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super cheetach. Na jakie wartości stroić bfo

Lukas32 23 Gru 2011 19:11 1562 3
  • #1 23 Gru 2011 19:11
    Lukas32
    Poziom 20  

Zakupiłem taki wynalazek. Na am, fm pracuje ładnie, natomiast w ssb coś "bełkocze"
    Sprawdziłem bfo i jest jakoś dziwnie, ale po kolei. Gdzieś czytałem że bfo w usb i lsb stroi się o 1,25 kHz wyżej i niżej od am, czyli od 10,695. W innym poście czytałem znowu, że stroi się o 2,5 kHz w górę i w dół od 10,695 kHz. A to radio co zakupiłem ma odchyłu o około 2 kHz na lsb i 1,8 kHz na usb. Więc wiem że jest źle, ale nie wiem jak stroić. Czy na te 1,35 czy 2,5. Radio to super cheetach

0 3
  • #2 23 Gru 2011 20:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Lukas32 napisał:
    Gdzieś czytałem że bfo w usb i lsb stroi się o 1,25 kHz wyżej i niżej od am, czyli od 10,695.

Dla Filtru Kwarcowego o szerokości 3kHz na -3dB.
    Cytat:
    W innym poście czytałem znowu, że stroi się o 2,5 kHz w górę i w dół od 10,695 kHz.

Dla Filtru Kwarcowego o szerokości 5kHz na -3dB.
    Cytat:
    A to radio co zakupiłem ma odchyłu o około 2 kHz na lsb i 1,8 kHz na usb.

Jak widać, że te częstotliwości są dziwne to tak widać "dziwny" jest Filtr kwarcowy.

Ale tak na poważnie.
    Niestety filtry kwarcowe (mowa tu o filtrach formujących zbocza emisji USB i LSB) wstawiane do tego typu radia są z "księżyca" co świadczy o ich nieprzewidywalności w parametrach.
    Cytat:
    Więc wiem że jest źle, ale nie wiem jak stroić.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest sprawdzenie samego filtru kwarcowego (czytaj : jego szerokości pasma) za pomocą rozrównoważenia modulatora DSB [prk VR4] za pomocą - przekręcenia do końca w lewo lub w prawo VR4 - lub - zwarcie złącza E-C tranzystora TR24 .
    Spowoduje to "wyciek" BFO na SSB do mieszacza nadajnika w tej emisji.
    (lepszym rozwiązaniem jest zwarcie TR24)

I teraz poprzez naciśnięcie PTT w emisji SSB przy wyłączonym poziomie m.cz. z mikrofonu - na wyjściu radia "pokaże" się moc w.cz. TX-a. Można ją zredukować np. do 5W.

I dalej kręcąc częstotliwością BFO (USB,LSB) jednocześnie obserwując moc wyjściową - zobaczysz kiedy ta moc spada gwałtownie w dół - co świadczy o tym, iż jesteś na zboczu Filtru Kwarcowego, który gwałtownie "obcina" w.cz. .
    Jak przeanalizujesz na jakich częstotliwościach z góry i w dole tego BFO - moc ta maleje - to dojdziesz do wniosku gdzie ustawiać BFO (bliziutko spadku mocy na wyjściu radia przy zwartym TR24 "modulatora DSB" ) i gdzie jest zbocze filtru.

Metoda dość może zawiła ale bezinwazyjna dla radia .
    Cytat:
    Czy na te 1,35 czy 2,5. Radio to super cheetach

Wyjdzie z propozycji jak wyżej.

Pamiętaj, że BFO to jedno a wstrojenie w częstotliwość roboczą np. "0" czy "5" to drugie (drugi to generator na 10,240MHz)

Pozdrawiam.
    PS. Jeżeli ktoś zauważy błąd "wyjaśnienia" tej metody to proszę pisać - ale z sensem.

0
  • #3 23 Gru 2011 20:46
    Lukas32
    Poziom 20  

Częstotliwości kanałowe to druga sprawa. Fakt, ale z nimi dam sobie radę. Po zestrojeniu bfo na 2,5 można swobodnie rozmawiać na usb na lokalu, więc chyba to 2,5

SP5ANJ Wczoraj wieczorem przetestowałem twój sposób. Jest on troszkę zagmatwany, ale dobry. Tak jak przypuszczałem, odchyły na 2,5 kHz. Jest jeszcze jeden problem. Radio bardzo pływa podczas modulowania w ssb, o około +/- 20 Hz a to dużo. Da coś się z tym zrobić.

0
  • #4 16 Sty 2012 14:52
    Lukas32
    Poziom 20  

Zauważyłem że na am radio słyszy najlepiej kiedy jest o 2,5kHz niżej niż pokazuje miernik. Bfo strojone na 10,695. Gdzie szukać przyczyny.

0