Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest możliwe, aby stabilizator 78m12 mógł zakłócać CB radio?

jrjn13 23 Gru 2011 19:37 3625 24
  • #1 23 Gru 2011 19:37
    jrjn13
    Poziom 8  

Witam.
    Mam takie pytanie, czy taki układ może robić zakłócenia CB radia?
    Ponieważ ma taki moduł założony w obrysówkach w globie kabiny i gdy załączam światła to CB radio zaczyna robić zakłócenia a zaczęło się to dopiero tak robić właśnie po założeniu takiego modułu?
    Ale podobne takie moduły już dawno mam założone w środku kabiny i nie było nigdy zakłóceń.
    Co wy o tym sądzicie?
    Co znowu nie tak? :?:

0 24
  • Elmark
  • #2 23 Gru 2011 20:41
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Oczywiście, że w pewnych warunkach - może powodować zakłócenia w CB radiach.

Zobacz jak wygląda aplikacja katalogowa takiego stabilizatora i jakie powinny być podłączone kondensatory elektrolityczne i "zwykłe" na wejściu i na wyjściu układu.

Zobacz również, że brak jest "kondensatora elektrolitycznego" po "prostowniku" a o napięciu ~24V nie wspomnę.

Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Gru 2011 20:52
    Błażej

Sam robiłeś to zasilanie, czy kupiłeś gotowca? Tam na pewno jest lm7812, a nie przypadkiem lm317?

0
  • #5 23 Gru 2011 22:28
    jrjn13
    Poziom 8  

Więc tak układ robiłem sam, a mostek prostowniczy czyli napięcie ~24V jest po to żeby nie spalić stabilizatora aby ktoś nie podpiął na odwrót zasilania.

A tak dokładnie dokładnie to jest to zbudowane na takich podzespołach:
    -stabilizator 12V, TO-252, symbol-78m12.
    -mostek prostowniczy SMD, 1A/1000V, symbol-DB107S.
    -kondensator ceramiczny 100nf.
    -LED SMD 5050 (cztery ledy połączone szeregowo).

0
  • #6 23 Gru 2011 22:54
    Błażej

Dołóż 100 nF przed mostek, za mostek jeszcze jakiegoś elektrolita. W niektórych rozwiązaniach kondensatory po 100 nF były montowane równolegle do diod prostowniczych. Więc cztery "wokół" mostka. Spróbuj, może zadziała.

0
  • Elmark
  • #7 23 Gru 2011 23:02
    jrjn13
    Poziom 8  

OK.
    No to spróbuje jutro z tym zrobić, a co w ogóle sądzicie o tych kondensatorach ceramicznych czy je dostawić czy wymienić na elektrolityczne, no bo właśnie w środku kabiny mam elektrolityczne i może temu nie ma zakłóceń?.

0
  • #8 23 Gru 2011 23:13
    Błażej

I takie i takie. Mają różne zadania w filtrowaniu.
    ceramiczne są do tłumienia szpil, a elektrolity do wygładzania napięcia. Elektrolit daj tez między mostek z stabilizator.

0
  • #9 24 Gru 2011 13:17
    jrjn13
    Poziom 8  

A tak poza tym to te zakłócenia robi stabilizator czy mostek prostowniczy?.

Bo tak się zastanawiam czy na przyszłość dać lepiej rezystor czy stabilizator,
    a jak stabilizator to jakie kondensatory pod nie wlutować?, elektrolityczne by byly najlepszym rozwiązaniem?, bo te ceramiczne to dałem ze względu na wielkość,
    a co powiecie o kondensatorach monolitycznych czy były by lepsze niż ceramiczne czy w ogóle te ceramiczne wywalić i monolityczne i dać po prostu elektrolityczne?

0
  • #10 24 Gru 2011 13:29
    Błażej

Poczytaj, co które kondensatory robią w filtrowaniu zasilania.
    Osobiście zasilanie tych diod rozwiązałbym całkiem inaczej. Na źródle prądowym.

0
  • #11 24 Gru 2011 14:36
    jrjn13
    Poziom 8  

Błażej napisał:
    Poczytaj, co które kondensatory robią w filtrowaniu zasilania.
    Osobiście zasilanie tych diod rozwiązałbym całkiem inaczej. Na źródle prądowym.

To jeśli możesz się tym rozwiązaniem podzielić to jestem ciekawy ?

0
  • #12 26 Gru 2011 09:43
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Twój układ nie ma sensu, bo jak puścisz na ledy 12V to je ubijesz od razu, Led wymaga stabilizacji prądowej a nie napięcia !
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317.pdf
    Strona 8, Figure 3 tam masz schemat i wzór
    Zamiast stabilizować napięcie, stabilizujesz prąd.Jeżeli przykładowo masz tam 20 diod 30mA, Możesz je połączyć w 4 pakiety po 5
    diod szeregowo, następnie połączyć pakiety równolegle (o ile to takie same diody)
    Wtedy Prąd ma wynosić 4x30mA czyli 120mA = 0,12A
    Liczysz rezystor dla LMa
    I=1,2/R
    0,12 = 1,2/R
    R=10
    Czyli Rezystor powinien mieć 10R (ten w układnie LM317, nie do diod)
    Przy takim układzie rezystory przy ledach są zbędne.

0
  • #13 27 Gru 2011 10:54
    jrjn13
    Poziom 8  

No bo u mnie jest tak:
    -mostek prostowniczy (po to żeby nie spalić stabilizator przy odwrotnym podpięciu do zasilania)
    -stabilizator który wytwarza napięcie 12V i prąd max 500mA
    -kondensator ceramiczny 100uf
    -cztery diody LED 5050 połączone szeregowo (jeden LED jest na zasilanie od 3-3,3V i 60mA czyli 4x3V=12V i 240mA)

I nie będzie tam więcej nic podłączane.
    Czyli to jest złe połączenie :?:

Bo zawsze tak robiłem i nigdy się nic nie działo, a na przykład takie połączenie trzy diody LED połączone szeregowo czyli 3x3V=9V 3x20mA=60mA i później jeszcze dziesięć takich połączeń równolegle i tam też jest stabilizator na 9V i max 1A, czyli to też jest źle :?:

0
  • #14 27 Gru 2011 11:18
    szod
    Poziom 33  

Chcesz powiedzieć że podłączasz LED-y bez żadnego rezystora ograniczającego prąd? Robisz jak chińczycy w swoich latarkach :D Dioda potrzebuje 60mA prądu i taki ma mieć maksymalnie. W Twoim przypadku może mieć dużo wyższy co wpłynie niekorzystnie na czas jej życia. Dajesz trzy diody w szeregu i razem z nimi rezystor 56Ω - 47Ω i do 12V. Tak na marginesie, to jak dioda potrzebuje 60mA to połączone kilka w szeregu też potrzebują 60mA.

0
  • #15 27 Gru 2011 14:51
    jrjn13
    Poziom 8  

1.Czyli tak to poprawnie ma to wyglądać :?:

2.A jeszcze jedno co się stanie jeśli dam rezystor pomiędzy diody LED tak to jest w tych chińskich taśmach ledowych?

3.Albo jeszcze jedno tak jak tutaj tylko pytanie do tego LM-a jak oblicze opór rezystora to trzeba jeszcze obliczyć moc rezystora tak :?:

LemuRR 11 napisał:
    Twój układ nie ma sensu, bo jak puścisz na ledy 12V to je ubijesz od razu, Led wymaga stabilizacji prądowej a nie napięcia !
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317.pdf
    Strona 8, Figure 3 tam masz schemat i wzór
    Zamiast stabilizować napięcie, stabilizujesz prąd.Jeżeli przykładowo masz tam 20 diod 30mA, Możesz je połączyć w 4 pakiety po 5
    diod szeregowo, następnie połączyć pakiety równolegle (o ile to takie same diody)
    Wtedy Prąd ma wynosić 4x30mA czyli 120mA = 0,12A
    Liczysz rezystor dla LMa
    I=1,2/R
    0,12 = 1,2/R
    R=10
    Czyli Rezystor powinien mieć 10R (ten w układnie LM317, nie do diod)
    Przy takim układzie rezystory przy ledach są zbędne.

4.I jeszcze jedno jak obliczyć opór rezystora i moc przy takim układzie i czy taki układ ma w ogóle sens, bo tak też widziałem :?:

0
  • #16 27 Gru 2011 15:07
    Błażej

Nie wiem, po co tam R1. A wartości możesz sobie policzyć na podstawie wzorów dostępnych na forum.

0
  • #17 27 Gru 2011 15:41
    jrjn13
    Poziom 8  

No ja właśnie też nie wiem po co tam ten rezystor dlatego pytam?

0
  • #18 27 Gru 2011 15:54
    Mariusz Ch.

Witam.

jrjn13 napisał:
    No ja właśnie też nie wiem po co tam ten rezystor dlatego pytam?

Jedyna logiczna odpowiedź, to:
    "Rezystor R1 pełni rolę grzałki, której moc wyznacza napięcie zasilania podniesione do potęgi drugiej i podzielone przez rezystancję".
    Drugiej możliwości nie biorę pod uwagę: "Rozładowuje akumulator na postoju (?)". ;)

Na poważnie, jest on zbędny.

Pzdr.

0
  • #19 27 Gru 2011 16:01
    saratech
    Poziom 21  

A to napięcie wejściowe 24V to trochę nie za dużo jak na stabilizację 12V? Nieźle się musi grzać ten stabilizator. Do tego jeszcze kondensator podnosi napięcie.

0
  • #20 27 Gru 2011 16:05
    Błażej

Mariusz Ch. napisał:
    Rezystor R1 pełni rolę grzałki, której moc wyznacza napięcie zasilania podniesione do potęgi drugiej i podzielone przez rezystancję

Oj tam oj tam - po prostu zapewnia mikroklimat diodom :D

0
  • #21 27 Gru 2011 16:11
    Mariusz Ch.

Witam.

jrjn13 napisał:
    -cztery LED 5050 połączone szeregowo (jeden LED jest na zasilanie od 3-3,3V i 60mA czyli 4x3V=12V i 240mA)

Błąd wytłuściłem.

saratech napisał:
    A to napięcie wejściowe 24V to trochę nie za dużo jak na stabilizację 12V? Nieźle się musi grzać ten stabilizator.

Prąd obciążenia wyniesie 60mA. Na stabilizatorze stracimy 12V•60mA=0,72W. W zasadzie jest to dużo, ale nikt nie pisze o oszczędzaniu energii.

Pzdr.

0
  • #22 27 Gru 2011 16:45
    saratech
    Poziom 21  

Dobry radiator do tego stabilizatora bo będzie się grzał przy tym napięciu wejściowym. Ogólnie to na wejście stabilizatora wejdzie ponad 33V a nie 24V. Prawie trzykrotnie więcej. Stanowczo za dużo.

Mariusz napisał:
    "Rezystor R1 pełni rolę grzałki, której moc wyznacza napięcie zasilania podniesione do potęgi drugiej i podzielone przez rezystancję".
    Drugiej możliwości nie biorę pod uwagę: "Rozładowuje akumulator na postoju (?)". Wink

Ja myślę, że ten rezystor nie jest węglowy tylko drutowy. Kolega używa go jako cewki zakłócającej własny odbiornik w samochodzie. :-)

0
  • #23 27 Gru 2011 21:52
    jrjn13
    Poziom 8  

saratech napisał:
    Ja myślę, że ten rezystor nie jest węglowy tylko drutowy. Kolega używa go jako cewki zakłócającej własny odbiornik w samochodzie. :-)

A tak poza tym pomysł z tym rezystorem R1 to nie mój wynalazek i ja tego nigdy nie stosowałem tylko widziałem to na jednym forum motoryzacyjnym gdzie gościu robi oświetlenia do samochodów i tak ma to zrobione, i dlatego pytałem po co on tam jest :!:

0
  • #24 27 Gru 2011 22:12
    saratech
    Poziom 21  

jrjn13 napisał:
    i dlatego pytałem po co on tam jest

Jak kolega napisał wcześniej - automatyczne rozładowywanie akumulatora :-)
    Sęk w tym, że ja też nie wiem po co on tam jest.W tej konfiguracji zachowuje sie jak odbiornik prądu zamieniający energie elektryczna w...cieplną. :-)
    Może ten z forum moto podgrzewa sobie nim lusterka w zimie?

0
  • #25 28 Gru 2011 22:50
    jrjn13
    Poziom 8  

No i rzeczywiści ten kondensator elektrolityczny pomiędzy mostkiem a stabilizatorem pomógł :D

0