Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook, HP Compaq 6735s, uszkodzenie gpu/matrycy - kolory.. (?)

23 Gru 2011 22:38 2671 8
  • Poziom 17  
    Witam,
    W ten świąteczny czas kiedy ostatni grosz poleciał z kieszeni nagle uszkodził mi się komp.. Wątpię czy zdołam naprawić, ale może dam radę wymienić element, tylko muszę wiedzieć, który..
    Nie spotkałem się z czymś takim jeszcze, ale:
    mój monitor od ostatniego włączenia ma problem z kolorami ;/ Na wszystkim co czarne widać czerwone śnieżenie, kolor ciemnoszary jest teraz ciemnobordowy, kolor biały jest... nie umiem tego nazwać (coś między błękitem, a zielonym). Ale tuż za kursorem, za każdą literką, na prawo od każdej ramki, gdzie białe pole się zaczyna, 4 - 5 pikseli jest faktycznie białe.
    Zresztą... w momencie pisania tego posta zauważyłem, że wszystkie pola na stronie w których piszę są niebieskie, a pasek adresy BYŁ ładny biały. Po kliknięciu na ten pasek, natychmiast zmienił kolor na niebieskawy, po odkliknięciu na stronie powrócił do swojej białej barwy.
    Jak zdołam, w ciągu kilkunastu minut wrzucę filmik jak to wygląda.
    Wie może ktoś gdzie mogę szukać uszkodzenia?

Od razu napiszę, że po podłączeniu monitora z kompa stacjonarnego wszystko na tamtym było ok. Wtedy też zauważyłem, że po zmianie rozdzielczości na typu 1280x600, gdzie u góry i dołu powinny pojawić się czarne pasy, one też śnieżą.

Nie instalowałem żadnych sterowników, windows update też nie był aktywny od 15 grudnia.
    Korzystam z Win7 Professional.

Czy możliwe że jest to przegrzany układ graficzny? Nie ukrywam, że się grzał, używałem podstawy chłodzącej zazwyczaj przy pracy. Czy może to kwestia elektroniki matrycy?

EDIT/ Po odłączeniu zasilania, przy pracy na baterii, czerwone śnieżenie na czarnym tle jest słabsze. Reszta zawirowań z barwami bez zmian.
    Przepraszam za sposób w jaki piszę, ale zdenerwowanie robi swoje. Muszę pracę dyplomową budować i pisać, a projekty elektroniczne dziś bez kompa nie isteniją..

EDIT2/
    Obiecane filmy:
    http://youtu.be/gNinMph_YXQ
    http://youtu.be/qwi3WRuyTv0
  • Poziom 17  
    Może to wina taśmy ekranu, jakbyś tak ją odczepił i podłaczył podownie.
    Poruszał nią tylko delikatnie jak z kobietą :)
  • Poziom 17  
    Zastanawiałem się nad tym, ale wątpię. A to dlatego, że to stało się bez uprzedzenia. Jak swego czasu poleciał mi kabelek lecący drugim zawiasem - kamerka, to raz łączyło, raz nie. A tu jakbym nie machał ekranem, tak nic się nie poprawia.
    Ale skorzystam z sugestii, jutro rano dobiorę się do wnętrza kompa i wypnę taśmę z obu stron, jeżeli i po stronie matrycy się da.
  • Poziom 17  
    Zaszkodzić nie zaszkodzi, Karte graęficzna możemy chyba wykluczyć, skoro na innym monitorze działa.
  • Poziom 17  
    Taśma sprawdzona, cała. Gniazdo matrycy i gniazdo na płycie są całe.
    Więc uszkodzona jest elektronika matrycy albo jednak gpu. Wykluczyłeś go co prawda, ale jednak czytałem że sygnałem matrycy steruje zupełnie inne wyjście (cyfrowe) niż wyjście na monitor zewnętrzny/projektor (analogowe). Tym bardziej, ze 3krotnie jeszcze kolory wróciły po mocnym podgrzaniu GPU przez zabawę z AutoCAD-em w 3D. Ale dosłownie po zakończeniu pracy, razem z prędkością wentylatora spadły i poprawne kolory.

Ktoś może ma jakieś inne pomysły, niż reballing?
  • Poziom 34  
    vaclaw napisał:
    Karte graęficzna możemy chyba wykluczyć, skoro na innym monitorze działa
    Chyba nie - kto Koledze takie bujdy naopowiadał? Nawet uszkodzona grafika potrafi wyświetlać prawidłowy obraz na monitorze zewnętrznym.

pawel200388 napisał:
    Ktos moze ma jakies inne pomysly, niz reballing?
    Owszem - wymianę mostu RS780 na nowy. Reballing jest skuteczny zwykle na nie dłużej, jak miesiąc, zaś usterka wygląda na standardową dla tego modelu.
  • Poziom 17  
    Wymianę???? W jakim koszcie się to zamknie łącznie? Nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat...
    Jak coś to i do Pruszkowa mam niedaleko.. Pytanie tylko czy to będzie dla mnie opłacalne, czy lepiej zainwestować w nowa płytę z jakiegoś rozbitka, albo jakiś używany komputer..
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    pawel200388 napisał:
    W jakim koszcie się to zamknie łącznie?
    W zależności od serwisu - od 300 do 500zł.
    Należy szukać serwisów, które dają gwarancję powyżej 6 miesięcy, aby nie wyrzucił Kolega pieniędzy w błoto na reballing za 200zł z trwałością 1-2 miesiące.

pawel200388 napisał:
    czy to będzie dla mnie opłacalne
    To już Kolega musi sam rozważyć.

pawel200388 napisał:
    czy lepiej zainwestować w nowa płytę z jakiegoś rozbitka
    Z takimi "inwestycjami" jest o tyle problem, że przebieg i rzeczywisty stan takich płyt jest nieznany.
    Dodatkowo, na takie płyty z reguły nie ma gwarancji, lub są dość krótkie (przeważnie od tygodnia do miesiąca, najwyżej trzech).
    Co zatem, jeśli Kolega zakupi taką płytę za np. 400-500zł, a ona padnie po kilku miesiącach, bo się okaże, że była już regenerowana? Pieniądze (i to niemałe) w błoto.

W większości przypadków korzystniej jest naprawić płytę (nawet, jeśli koszty naprawy są nieco większe, niż zakupu używanej płyty na aukcji).
  • Poziom 17  
    Hmm... Dziękuję przede wszystkim za rzeczową odpowiedź. Leci już teraz "Pomógł", choć mam jeszcze jedno pytanie.
    Otóż zdecydowałem, że póki co nie kupuje nic, ani nie naprawiam. W edytorach tekstu robię jasnoszare tło, na stronkach biały zastępuję kodem #F0F0F0 już z automatu. W gry nie gram, filmów niestety oglądać się nie da już wygodnie, ale nie mam wyjścia. Tak czy inaczej, czy (zakładając że to popękane luty) nie spowodują one w dłuższym czasie użytkowania większych obrażeń płyty (zbierający się ładunek, słabsza wymiana ciepła, etc)? Zaznaczam, że komp chodzi tak już jakiś czas i nic nowego się nie dzieje. zaopiekowałem się chłodzeniem, jest dobrze wyczyszczone i wymieniona jest silikonowa podkładka (jak się ona zwie?).

Tak, wiem, że zadaję ciężkie pytanie/a (ale praktyk może coś wiedzieć na ten temat) :)

Serdecznie dziękuję za udzieloną pomoc ;)