Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beztransformatorowy zasilacz i transoptor

24 Gru 2011 03:32 4554 6
 • Poziom 19  
  Witam!
  Pracuję nad prostym (możliwie energooszczędnym) układem detekcji sieci 230V. Schemat przedstawiam poniżej:

  Beztransformatorowy zasilacz i transoptor

  Rezystor R5 z racji dużych strat zamieniłem na 220Ω, kosztem nieco większego prądu płynącego przez transoptor. O ile transoptor zasilany prądem 20mA po stronie pierwotnej z bateryjki działa wspaniale, na wyjściu otrzymuję pożądany wysoki stan logiczny, o tyle zasilanie beztransformatorowe skutkuje wyjściowym napięciem na poziomie 1,89V. Tymczasowo nie mam dostępu do oscyloskopu, możliwe że jest to spowodowane nieciągłą de facto pracą transoptora, ale to miało być niwelowane kondensatorem C1. Nie chcę za bardzo rozbudowywać sekcji beztransformatorowej, ale zastanawia mnie, gdzie jest problem? Czy takie rozwiązanie wymaga koniecznie transoptora dwukierunkowego? W połówce sinusa drugą diodę przewodzącą stanowi dioda Zenera. Dodam, że według wyliczeń zasilacz ten daje 12-15mA na wyjściu (próbowałem zmniejszać już opornik szeregowy z transoptorem, też niewiele daje).

  Proszę o pomoc, jak wspomniałem problem dotyczy strony pierwotnej (230V).
 • Poziom 32  
  Jeżeli czas detekcji nie musi być krótki to wystarczy ładowarka do telefonów komórkowych.

  Dodano po 1 [minuty]:

  No może być również mały transformator.
 • Poziom 29  
  Jeśli ma to być tylko detekcja napięcia (bez wykrywania 0) do dołóż kondensator równolegle do D2.
  Elementy R1, R3 D1, C1 są także zbędne w takim zastosowaniu.
 • Poziom 19  
  Witam, zrobiłem inaczej. Zwykły czerwony LED zamiast transoptora pracuje bardzo dobrze, świeci prądem poniżej 20mA i napięcie na nim jest około 1.2V (skuteczne). Chciałbym dopracować stronę wtórną, zbocznikowanie diody z rezystorem która miała za zadanie "podtrzymywać" ciągłość sygnalizacji niewiele daje, próbowałem również dodać większy kondensator. Niestety, dalej napięcie wyjściowe na stronie wtórnej jest oscylującym o 2.23 V RMS. Jak dodać większą histerezę, żeby na wyjściu uzyskać ładne stabilne 5V? Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Przecież "skopałeś" schemat z założenia. W przedstawionym układzie transoptor w rzeczywistości steruje bezpośrednio tranzystorem wyjściowym, a jego tranzystor jest obciążony prądem rozładowania kondensatora plus około 5mA płynące przez R2. Całość wygląda tak, że kondensator ładujesz szybko (przez D1), natomiast rozładowanie jest przez R1.

  Jeśli na wyjściu ma być stan wysoki, to tranzystor T1 musi być zatkany. Wyjście jest proste. Należy zmienić wartości dzielnika R2 i R3, D1 można usunąć lub wstawić równolegle do R2 w kierunku zaporowym, R1 powinien być tylko w obwodzie kolektora transoptora, a jego drugie wyprowadzenie należy połączyć do utworzonego punktu R2, R3, C1.


  Pzdr.
 • Poziom 19  
  Czy konceptowo wygląda to tak?

  Beztransformatorowy zasilacz i transoptor

  Rozumiem że kondensator C1 jest cyklicznie rozładowywany przez transoptor przez R1 (100Ω). Kiedy transoptor przez dłuższy czas przestaje rozładowywać C1, napięcie w punkcie R2 R3 C1 rośnie i na wyjściu utrzymuje się stan niski? Jaką funkcję pełniłaby ta dioda w kierunku zaporowym?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Tak, właśnie o to chodzi. Gdyby były kłopoty z utrzymaniem niskiego napięcia na C1, to można szeregowo z bazą T1 wstawić dodatkowo diodę. R1 może mieć mniejszą wartość, bo na kondensatorze utrzymujesz niskie napięcie, więc prąd rozładowania nie będzie duży. Dodatkowo, sprawdź napięcie na złączu CE transoptora przy zasilaniu IRED z sieci. Pomoże to właściwie dobrać dzielnik R2, R3.

  Pzdr.