Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv6-6030ew - Przeciążenia systemu

24 Gru 2011 16:34 3926 19
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich!

Otóż problem polega na tym że od ostatniego czasu laptop posiada dosyć duże przeciążenia podczas pracy, są one chwilowe i bardzo uciążliwe z codziennej pracy.
    Na początku myślałem że jest to zwykła infekcja jakimś Trojanem z którym Avira nie mógł sobie poradzić, lecz Nod32 prawdopodobnie go już usunął.

Problem wystąpił niedawno, zauważyłem go podczas próby obejrzenia filmu w samolocie kilka dni temu. Film po kilku sekundach "zacina się" (obraz) lecz pasek postępu wraz z czasem filmu działa normalnie. Po kilku sekundach obraz od chwili w której został "zatrzymany" jest przewijany do chwili obecnej w sposób Time Lapse.

Wydawało mi się że jest to spowodowane tym iż laptop działał jedynie na Baterii, lecz po podłączeniu go pod stałe zasilanie problem jest taki sam.

Podczas pracy na laptopie można także zauważyć dosyć częste "ścięcia" aplikacji np. Przeglądarki Firefox. Podczas pisania, ładowania stron dosłownie co chwilę.

Mam nadzieję że doradzicie w jakiś sposób co można zrobić z tym problemem.
    Z góry dziękuję i życzę Wesołych Świąt,
    Pozdrawiam,
    Kameha
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Witam sprawdź obciążenie systemu ponieważ może jest za duże zużycie pamięci i dlatego się zacina, poza tym czy laptop się grzeje?
    Sprawdź temperatury i zobacz w menedżerze zadań ile pamięci ram zużywa.
    Poza tym przydałaby się wiedza czy jest to win 7 czy xp a może vista
  • Poziom 9  
    A więc tak,
    Laptop jak to HP ma swoje temperatury, lecz nie odczuwam jakiś nadmiernie dużych temperatur gdyż dosyć często zdarza mi się pracować na kolanach. Wraz z laptopem byłem gotów na kupno dobrej podkładki chłodzącej lecz nie odczułem takiej potrzeby.
    Wyniki po 2-godzinnej pracy laptopa:
    HP Pavilion dv6-6030ew - Przeciążenia systemu HP Pavilion dv6-6030ew - Przeciążenia systemu HP Pavilion dv6-6030ew - Przeciążenia systemu
    System na laptopie to Win 7 Home Premium, każdy pavilion z tej serii posiada wgrany owy system.
    Ps. Przy większym użyciu procesora, zauważyłem małe wzrosty przy Czwartym Wątku. Wykres przy 1 oraz 3 zazwyczaj są równe sobie, lecz Czwarty wskazuje prawie zerową aktywność.
  • Poziom 19  
    Wiesz kolego to, że wszystkie seryjnie mają win7 nie znaczy, że każdy użytkownik ma ten system, dlatego pytałem.
    Próbowałeś instalować aktualizację do sterowników? Może problem leży w sterowniku grafiki, ja zacząłbym od tego.
    Sprawdź jeszcze w dzienniku zdarzeń czy nie masz żadnych błędów systemowych.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Sterowniki są aktualne, na początku podejrzewałem zainfekowanie lecz po usunięciu infekcji zauważyłem wzrost szybkości pracy urządzenia(normalnie tak jak powinien działać), lecz po czasie znowu zaczął posiadać owy problem. Po przeczytaniu regulaminu działu uznałem że najpierw należy się tutaj zgłosić, gdyż możliwe jest że infekcja wprowadziła jakieś zmiany w software które mogą szkodzić.
    Dziennik zdarzeń nie jestem pewien czego mam tam szukać, lecz mogę zauważyć kilkanaście błędów w przeciągu ostatnich 7 dni, jedyny błąd krytyczny wystąpił podczas odłączenia prądu, jednocześnie pracowałem bez baterii na samym kablu więc niestety laptop "zgasł". Wystąpiło to podczas trwania problemu z "zacinaniem się aplikacji" więc wykluczyłem możliwość że jakiś układ mógł się przez to "spalić".

Dodam że podczas "zacięcia się aplikacji" mogę ruszać myszką np. na pasek zadań i zauważyć że system działa lecz aplikacje przestają reagować.

Ps. Wracając do dziennika, zauważyłem w przedziale systemowych błędów iż 18.12.11 w tej samej sekundzie wystąpiło ok 20~30 takich samych błędów (Zmienia się jedynie adres szesnastkowy w nawiasach) które są dla mnie podejrzane (od właśnie ok. 18.12.11r problem ten występuje)
    "ACPI: System ACPI BIOS próbuje zapisać dane w niedozwolonym regionie działania PCI (0x3a). Skontaktuj się z dostawcą systemu w celu uzyskania pomocy technicznej."
    Często występujący jeszcze błąd systemowy którego nie rozumiem to:
    "Urządzenie \Device\Ide\iaStor0 nie odpowiedziało w ramach ustalonego limitu czasu."
    Zapewne chodzi coś o dysk jeżeli się nie mylę ale nie jestem pewien.

Jeżeli będzie trzeba to utworzę Import błędów z podglądu zdarzeń, nie byłem wstanie odpisać ostatnio gdyż nie miałem zbyt dużo wolnego czasu.
    Mam nadzieję że nie zraziłem do siebie tą wpadką z systemem, gdyż zdaje sobie sprawę z możliwością wgrania innego systemu lub też przeinstalowanie w efekcie formatu. Zapomniałem napisać tego w pierwszym poscie za co bardzo przepraszam.

Jeżeli jest podejrzenie infekcją, która może powodować owy problem to proszę o informacje na ten temat. Nie chcę tworzyć niepotrzebnego tematu, który może trafić od razu do kosza.

@Edit
    Dokopałem się także do błędu instalacji łatki systemowej, który także może powodować problem info nt. błedu: "Nie można zainstalować aktualizacji systemu Windows z powodu błędu 2359302 „” (wiersz polecenia: „wusa.exe "C:\68193e320c2b4d5a5b\Windows6.1-KB958488-v6001-x64.msu" /quiet /norestart”)."
    @Edit2
    Zauważyłem też że podczas Trybu Awaryjnego problem jest taki sam, czy jest możliwe że problem leży po stronie sprzętu? Mam na myśli że jakiś układ się spalił, lub też powoduje owe spowolnienia.
    Pozdrawiam,
    Kameha
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Sprzętowo jest wszystko w porządku ponieważ jak się "coś spali" no to niestety nie działa reszta. Problem jest typu software a nie hardware.
    Odnośnie ACPI to nie jest ten temat ponieważ to jest system Advanced Configuration and Power Interface czyli system zarządzania energią w Twoim laptopie.
    Sprawdź powierzchnię dysku programem MHDD, bo jest to pewne powiązanie co do Twojego problemu.
    Wusa.exe jest to program od aktualizacji jeżeli jakaś nie powiodła się to znaczy, że może zabrakło internetu, lub coś zablokowało tą łatkę np robaczek;]

Cały Twój problem leży po stronie software a nie hadrware tak więc nie martw się :)
  • Poziom 9  
    A więc tak,
    Dzisiaj wróciłem do Polski dzięki czemu będę miał teraz więcej czasu by spróbować rozwiązać problem z laptopem.
    Wypaliłem na płytce MHDD, ustawiłem bootowanie z płyty po uruchomieniu MHDD wybraniu obsługi jakiejś sługi nie pamiętam nazwy, lecz bez niej problem jest taki sam. Chodzi mi o to że program nie wykrywa mojego dysku dzięki czemu nie jestem w stanie sprawdzenie powierzchni dysk. Od biedy wykonałem "Szybki i drugi dłuższy test dysku w BIOSie" rezultat ponad 2h skanu "Passed" Nie wiem co ma niby oznaczać "Zdany" liczyłem na jakieś większe informacje :/

Liczę na dalsze propozycję dotyczące mojego problemu, dziś postaram się także utworzyć temat w dziale "pogotowie antywirusowe", ponieważ możliwe jest że infekcja nie została w pełni uleczona i za każdym razem się odnawia.

Pozdrawiam,
    Kameha
  • Poziom 19  
    Zapomniałem mhdd nie zrobi skanu, bo tryb ahci jest włączony, tak więc polecam to co kolega artaa
    plus sprawdzenie pod kątem infekcji, ponieważ skoro problem powraca to może to być tym spowodowane.
  • Poziom 9  
    A więc tak, nie wiem czy dokładnie o to chodzi w CDI ale załączam Zrzut ekranu (sklejony ponieważ cały się nie mieścił), oraz zapewne to samo w logu który utworzyłem ze schowka.
    HP Pavilion dv6-6030ew - Przeciążenia systemu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    HDD jest uszkodzony,
    można zrobić zerowanie i remap, ale raczej do wymiany.
  • Poziom 9  
    Zerowaniem masz na myśli formatowanie całej jego pamięci i boot sektorów?
    Laptop jest od Września tego roku więc na spokojnie mogę oddać go do serwisu gdyż jest na gwarancji lecz martwi mnie fakt że tak krótko pożył.
    Ew. Jakbym mógł się od was dowiedzieć co mogło spowodować owe uszkodzenie dysku? Zapewne chodzi o Temperatury, ale czy mogły się do tego przyczynić także aplikacje na nim zawarte i uruchamiane.

Pozdrawiam,
  • Poziom 43  
    BF = rzucanie laptopem, plus jakość dzisiejszych HDD.
  • Poziom 9  
    Na koniec chciałbym zapytać czy lot samolotem mógł właśnie to spowodować (oczywiście na podręcznym, nie dał bym laptopa do bagażu bo wiem co oni z nimi robią).
    Laptop posiadam na gwarancji, mam nadzieję że HP wymieni Dysk z powodu tej usterki i z tego co się orientuję mogę czekać na naprawę nawet do kilku miesięcy (klient->dystrybutor->serwis) o ile czegoś nie ominąłem.

Na koniec Chciałbym podziękować dla Rychwal oraz artaa za próbę pomocy z moim problemem, oczywiście "pomógł" leci do was :). Zaraz po otrzymaniu odpowiedzi zamykam temat z rezultatem rozwiązano.

Pozdrawiam,
    Kameha
  • Poziom 43  
    Kameha napisał:
    czy lot samolotem mógł właśnie to spowodować

Mało prawdopodobne, chyba że miałeś laptopa włączonego i stukałeś nim o okno. ;-)
  • Poziom 9  
    W takim wypadku dziwi mnie bardzo taki werdykt całego problemu. Problem zauważyłem dopiero jak próbowałem obejrzeć film w samolocie, a podczas transportu starałem się go w jak najbezpieczniejszy sposób przewieźć.
    Laptop oczywiście był wyłączony cały czas.

@Temat zamknę jutro, na razie staram się znaleźć kontakt do dystrybutora i fakturkę na zakup laptopa.

Pozdrawiam,
  • Poziom 19  
    Z tego co wiem to z HP nie ma takich problemów odnośnie gwarancji, sam pracuję w serwisie komputerowym i często zdarza nam się wysyłać na gwarancję różne rzeczy. A przy HP po 2 tygodniach max wraca sprzęt.
    Z Acerami był taki problem, że 2 miesiące się czekało na zwrot, ale teraz też sprawniej to działa.
    Trzeba dzwonić do firmy hp do odpowiedniego działu, ewentualnie można sprawdzić po numerach seryjnych i zgłosić to.
  • Poziom 9  
    Na koniec jeszcze jedno małe pytanko dot. MHDD, przed oddaniem laptopa do serwisu postanowiłem wykonać operację czyszczenia oraz remapowania sektorów na dysku za pomocą MHDD. (Z logów wyczytałem że bad sektorów mam 173 z czego tylko 24 zostały przeniesione)

1. Czy jest możliwe w jakiś sposób przygotowanie dysku by mógł być moderowany przez MHDD do wykonania Erase oraz Remap (Póki co nie wykrywa go)
    2. Jeżeli udało by się w większym stopniu wyleczyć? bad sektory i została by ich niewielka część, tak żeby można było w dalszym ciągu korzystać z laptopa. Jakbyście mogli mi podać margines w jakim stopniu mogą stać się uciążliwe.
    3*. Jeżeli posiadam na laptopie partycję z Recovery, należy ją nagrać na płytkę i po czyszczeniu wgrać na zasadzie nowego systemu?
    4*. Co do "BF 100 100 __0 000000000002", częstotliwość wstrząsów względem całej żywotności dysku czy tylko określonego czasu?

Tak wiem że moje pytania mogą być b. śmieszne i zdaje sobie sprawę z tego że mogę być nieco nieznośny wałkując ten temat znając rozwiązane problemu jakim jest wymiana dysku. Lecz nie potrafię poddać się bez próby zwalczenia tego problemu, znając mnie zrobię wszystko co będzie możliwe na moje możliwości :)

Od razu chciałbym bardzo podziękować za pomoc z moim problemem, i za wszystkie wasze rady jak mogę go wyleczyć :)

Pozdrawiam,
    Kameha
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Problem po wyleczeniu powróci, po jakimś czasie.

Można zmienić opcje tak, żeby MHDD go wykrył tylko trzeba wejść do BIOS'u i przestawić opcję dysku z AHCI na tryb IDE i wtedy MHDD go wykryje.
    Można korzystać z dysku jak zostanie kilka bad'ów ale w zależności w której części dysku będą te bad'y. No i z czasem będzie się powiększała ta ilość to mogę zagwarantować.
    Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest oddać go na gwarancję, bo dyski twarde są drogie po powodzi w Tajlandii :)
  • Poziom 9  
    No to nic innego w takim razie mi nie pozostaje, tak jak mówisz że problem może powrócić tym bardziej że nie wiem w jakiej części dysku powstały te bad'y. Plus tego wszystkiego jest taki że będę mógł przenieść cenne mi pliki na dysk przenośny (kupiłem przed powodzią, szkoda największej fabryki dysków na świece ale dysków w zestawach Stacjonarnych nie odczułem jakiegoś gwałtownego wzrostu cen, jedynie poszczególnych egzemplarzy zapewne jest to spowodowane napływem Chińskich lipnych podróbek które wsadzili mi do laptopa że żył tak krótki okres czasu :D)

Dzięki jeszcze raz za pomoc,
    Pozdrawiam i zamykam
    Kameha