Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać głośniki i zwrotnice?

radzio9701 24 Gru 2011 17:03 10922 38
  • #1 24 Gru 2011 17:03
    radzio9701
    Poziom 14  

Witam.
    Postanowiłem wybudować własne kolumny do pokoju 20m².
    Chcę aby te kolumny nie tylko grały ale również wyglądały elegancko i żeby nie były to jakieś malutkie skrzynie tylko naprawdę konkretne kolumny . Konstrukcja ma być 3drożna.
    Wybrałem następujące głośniki :
    TONSIL GDN 25/80/1
    TONSIL GDM 16/80 8ohm
    TONSIL GDWK 10/80 /26 8 ohm
    Teraz moje pytania:
    - czy wybrane przeze mnie głośniki są dobrze dobrane?
    Jeśli nie to prosił bym o dobranie jakiś innych ale o podobnych cenach.
    - czy macie jakieś konkretne plany skrzyni jeżeli nie to jaki powinien być litraż takiej kolumny?
    - jak i z jakich elementów wykonać zwrotnice to tych kolumn?
    Na razie chciałbym je napędzać wzmacniaczem Diora ws502 bo taki aktualnie posiadam. W przyszłości myślę o ws504 .
    Proszę o pomoc. :P
    Z góry dzięki.

1 29
  • #2 24 Gru 2011 23:08
    LysyOsw
    Poziom 26  

Nigdy nie budowałem kolumn, i zbytnio się nie znam, ale wydaje mi się że wymienione przez Ciebie głośniki się nie nadają.. Zajrzyj do działu DIY, może którys projekt się spodoba?

0
  • #3 25 Gru 2011 03:06
    radzio9701
    Poziom 14  

Dlaczego uważasz że się nie nadają ?
    Znalazłem cuś takiego http://www.stx.pl/fx-200-diy-heban-fornir.html :) nawet mi sie podobają:) lecz mam jedno pytanie . Co się stanie jak włożę do nich dwa STX GDN-22-140-8 i zwiększę litraż o połowę ?

0
  • #4 25 Gru 2011 11:59
    LysyOsw
    Poziom 26  

Wydaje mi się po prostu. Pewności nie mam - nie jestem ekspertem w DIY.
    Nie spotkałem się z żadnym projektem, w którym ktoś stosowałby np. GDN 25/80.
    To jest głośnik chyba stosowany w altusie 110, a to nie jest udana kolumna, jak cała seria altus.
    Kolumny FX-200 są godne polecenia.
    A po co chcesz wsadzać dwa niskotonowce, myślę że jeden STX GDN 22 starczy i zdziwisz się jak to zagra. Żeby mieć niski i przyjemny mocny bas nie trzeba mieć dwóch wielkich niskotonowców

0
  • Pomocny post
    #5 25 Gru 2011 12:17
    benek161
    Poziom 21  

Ogólnie głośniki są dobrze dobrane ale:
    -zamiast TONSIL GDN 25/80/1 dałbym GDN 20/100/3
    -zamiast TONSIL GDM 16/80 dałbym GDN 11/30
    a dlaczego? Zdecydowany skok jakościowy. Tak czy siak trzeba zwrotnicę od nowa projektować więc możesz tak pokombinować

0
  • #6 25 Gru 2011 14:53
    radzio9701
    Poziom 14  

Wymieniony przec Ciebie GDN 20/100/3 100W jest 4Ω czy to będzie dobrze współgrać ? I czy na miejsce średnio tonowego GDM 16/80 na pewno dobrze jest wkładać GDN ? Moje doświadczenie jest co prawda nie wielkie ale jeszcze nigdy nie widziałem takiego czegoś .

Chodzi mi nie tylko żeby te kolumny ładnie grały ale także wyglądały . Mam już taki mniej więcej ich projekt na kartce . postaram się je skopjowac w paincie i pokaże je wam :)

0
  • #7 25 Gru 2011 15:09
    saratech
    Poziom 21  

radzio9701 napisał:
    Czy wybrane przeze mnie głośniki są dobrze dobrane ?

Dobrze są dobrane. Dla wiekszej efektywności wysokich tonów możesz ale nie musisz zastosować GDWT o tych samych parametrach co ten kopułkowy :-)
    Na tych głośnikach Tonsil budował Altusy. Możesz poszukać oryginalnych zwrotnic. Altusy 110 i 140 bardzo ładnie chodziły.

1
  • #9 25 Gru 2011 19:11
    saratech
    Poziom 21  

radzio9701 napisał:
    TONSIL GDN 25/80/1
    TONSIL GDM 16/80 8ohm
    TONSIL GDWK 10/80 /26 8 ohm

Te głośniki miałem na myśli. Przecież napisałem, że możesz zamiast kopułki dać tubowy. GDWK to kopułka GDWT to tubowy. 10/80 czyli średnica 10cm/80Watt

Możesz także skorzystać z głośników kolegi Benka. Wolna wola.

0
  • #10 25 Gru 2011 20:00
    LysyOsw
    Poziom 26  

Moim zdaniem to bez sensu... Proponujecie tube zamiast kopułki? Tuba jest na estradę i nastawiona jest na wysoką efektywność a nie na jakość, do domu tylko głośnik kopułkowy. Głośniki są może i dobrane bo pasują do siebie, jednak ja bym nie budował kolumn na tych...

0
  • #11 25 Gru 2011 20:49
    radzio9701
    Poziom 14  

Tylko na jakich? Najlepiej chciałbym żeby pasowały do tej kolumny z mojego linku . I oczywiście żeby całość była w podobnym budżecie . Nie jestem audiofilem i nie wymagam jakiejś kosmicznej jakości dźwięku . Chcę aby po prostu ładnie , głośno i z dość mocnym basem grały . Dodam że w przyszłości mam w planie zaopatrzyć się w sobwoofer pewnie też własnej roboty . Więc chciałbym żeby to ładnie współgrało :)

0
  • #12 25 Gru 2011 21:05
    benek161
    Poziom 21  

Umiesz w ogóle zwrotnicę zrobić?

0
  • #13 25 Gru 2011 21:17
    radzio9701
    Poziom 14  

Mniej więcej ale raczej tak mniej :P Ale nigdy nie robiłem jej sam . Zawsze gotowe kupowałem . Macie może jakieś
    schematy ?

0
  • #14 26 Gru 2011 07:36
    saratech
    Poziom 21  

radzio9701 napisał:
    głośno i z dość mocnym basem grały . Dodam że w przyszłości mam w planie zaopatrzyć się w sobwoofer pewnie też własnej roboty . Więc chciałbym żeby to ładnie współgrało :)

To po co Ci takie duże kolumny na głośnikach 25cm średnicy, "które dość mocnym basem będą grały" skoro będzie subwoofer? Masz za dużo miejsca w domu? A schematy są na Elce, trzeba tylko użyć funkcji "szukaj".

Do Łysego: nie wiem czemu twierdzisz, że kopułki są tylko na estradę. Głośnik GDWT różni się tym od kopułki, iż ma zawężony (określony) mniejszy kąt promieniowania dźwięku stąd mamy wrażenie stojąc przed kolumną, że tony wysokie sa silniejsze (sam sprawdziłem). Głośnik GDWK ma charakterystykę rozproszoną, różnokierunkową (mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). I nie rozumiem za bardzo dalszej części Twojej wypowiedzi: "nastawiona jest na wysoką efektywność a nie na jakość" To głośnik tubowy ma dźwięk mniejszej jakości od swojego "odpowiednika" kopułkowego? A to ciekawostka...
    Jednemu sie podoba to - innemu tamto. Mi osobiście pasują głośniki wysokotonowe kopułkowe

0
  • #15 26 Gru 2011 09:56
    LysyOsw
    Poziom 26  

saratech napisał:
    radzio9701 napisał:
    głośno i z dość mocnym basem grały . Dodam że w przyszłości mam w planie zaopatrzyć się w sobwoofer pewnie też własnej roboty . Więc chciałbym żeby to ładnie współgrało :)

Do Łysego: nie wiem czemu twierdzisz, że kopułki są tylko na estradę. Głośnik GDWT różni się tym od kopułki, iż ma zawężony (określony) mniejszy kąt promieniowania dźwięku stąd mamy wrażenie stojąc przed kolumną, że tony wysokie sa silniejsze (sam sprawdziłem). Głośnik GDWK ma charakterystykę rozproszoną, różnokierunkową (mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). I nie rozumiem za bardzo dalszej części Twojej wypowiedzi: "nastawiona jest na wysoką efektywność a nie na jakość" To głośnik tubowy ma dźwięk mniejszej jakości od swojego "odpowiednika" kopułkowego? A to ciekawostka...
    Jednemu sie podoba to - innemu tamto. Mi osobiście pasują głośniki wysokotonowe kopułkowe

Kolego, czytaj uważnie: mówię że tuby są na estradę, a kopułki do domu. Wiem o co chodzi, ale kopułka jest delikatniejsza i mniej natarczywa. Jeżeli kolega uważa, że tuby grają lepiej od kopułek, to o czym mamy rozmawiać? Tak, każdy lubi co innego, gusta nie podlegają dyskusji

0
  • #16 26 Gru 2011 10:46
    saratech
    Poziom 21  

Dalej nie rozumiem twierdzenia, że tubowe głośniki sa na estradę. Mam rozumieć, że np Altusy 110:
    były produkowane przez Tonsil jako sprzęt nie domowy tylko estradowy?
    Kto powiedział, że kopułki są do użytku domowego? Przecież to Ty cały czas tak twierdzisz. Ja czytam uważnie.

0
  • #17 26 Gru 2011 11:01
    LysyOsw
    Poziom 26  

Jak już mówimy o altusach, to moim zdaniem te kolumny nie nadają się ani do domu, ani na estradę...
    Uważam tylko, że głośniki kopułkowe grają delikatniej i przyjemniej niż ostre tuby.

0
  • #18 26 Gru 2011 11:13
    saratech
    Poziom 21  

Zgodzę się tylko co do tub, jeśli chodzi o Altusy do domu to nie wiem co masz im do zarzucenia.

0
  • #19 26 Gru 2011 11:45
    benek161
    Poziom 21  

radzio9701 napisał:
    Mniej więcej ale raczej tak mniej :P Ale nigdy nie robiłem jej sam . Zawsze gotowe kupowałem . Macie może jakieś
    schematy ?

To na Twoim miejscu zająłbym się jakąś gotową konstrukcją albo dał komuś do pomierzenia głośniki i zaprojektowania zwrotnicy
    Ogólnie ile masz do wydania?

0
  • #20 26 Gru 2011 12:10
    LysyOsw
    Poziom 26  

saratech napisał:
    Zgodzę się tylko co do tub, jeśli chodzi o Altusy do domu to nie wiem co masz im do zarzucenia.

No nic, po prostu to nieudane kolumny, bez normalnych bas reflex-ów (marne otwory stratne), wysokie strojenie, "kopiący bas". Do domu się nie nadają, chyba że "od biedy" - zależy czy ktoś chce żeby tylko coś "buczało" w pokoju czy chce posłuchać muzyki. Znów na estrade czy dyskoteki się nie nadają. Jedynie co, poprawione Altusy 300 - są już bardziej udane, ale nadają się tylko do większych pomieszczeń i do ostrzejszej muzyki np. rock.

Popatrz kolego nawet na przykładzie altusów, wychodziły one w tzw. "wersjach eksportowych" pod nazwą np. Dynamic Speaker. Eksporotowane kolumny miały głośnik kopułkowy, z prostego powodu - gra przyjemniej.

Co do głośników, uważam że skoro Altusy 110 to średnio udane kolumny to nie ma sensu bawić sie w kolumny na tych samych głośnikach. Wolałbym zastosować dwa 16cm niskotonowce, kopułke i jakiś średniotonowy... Pełno jest ciekawych projektów w dziale DIY na nowszych głośnikach niż poczciwy GDN 25/80

0
  • #21 26 Gru 2011 12:29
    radzio9701
    Poziom 14  

CO masz na myśli mówiąc żebym zajął się jakąś gotową konstrukcją? Jak narazie mam do wydania jakieś 500 zł na same głośniki . Deski mam . W sumie nie śpieszy mi się z tym tak bardzo i może jeszcze coś kasy dołożę do tego no ale więcej niż 700 zł nie zamierzam wydawać. Co do kolegi Lysego o jakie konkretnie chodzi Ci głośniki ?

0
  • #22 27 Gru 2011 21:37
    radzio9701
    Poziom 14  

Widze że nie dowiem się więcej ...

0
  • #24 28 Gru 2011 01:21
    radzio9701
    Poziom 14  

Te kolumny są za małe. Potrzebuje po prostu głośników do kolumn które były w moim linku. I pewnie wybiorę :
    STX GDWK-10-250-8-AWX
    STX GDM-14-150-8-SCX
    STX GDN-22-140-8-SCX
    a schemat zwrotnicy znalazłem na stonie.
    Mam jeszcze jedno pytanie : czy wkładając w kolumnę 2 gdny muszę mieć 2 zwrotnice ? czy mogę połączyć je równolegle ze sobą do jednej zwrotnicy ?

0
  • Pomocny post
    #25 28 Gru 2011 01:31
    saratech
    Poziom 21  

radzio9701 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie : czy wkładając w kolumnę 2 gdny muszę mieć 2 zwrotnice ? czy mogę połączyć je równolegle ze sobą do jednej zwrotnicy ?

To zależy jaka chcesz mieć impedancję tych głośników i moc.
    Jeśli połączysz 2 głośniki szeregowo po 4 om otrzymasz 8 om i moc 2 x pojedyńczego głośnika
    Jeśli połączysz 2 głośniki równolegle np. 8 om otrzymasz impedancję 4 om i moc równa pojedyńczego głośnika.
    Podłączasz to na jednej zwrotnicy.

Te Twoje GDN w połączeniu równoległym dadzą 4 omy.

Chodzi mi tu o takie same głośniki o takich samych parametrach w parze.

Tu masz przykład pierwszej lepszej zwrotnicy ale dwudrożnej:

PS. Możesz podać link do strony na której znalazłeś zwrotnice? Chciałbym się jej przyjrzeć :-)

0
  • #26 28 Gru 2011 10:16
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    Te kolumny są za małe.

Jak to za małe? Mają takiej samej wielkości woofer jak ty wybrałeś z STX-a...
    A kolumny które podałem są na seasach i vifach i chyba nie muszę pisać że jakościowo będą lata świetlne wyprzedzać to co ty wybrałeś. Ale twoja kasa, twój problem...

0
  • #27 28 Gru 2011 11:04
    vanissh
    Poziom 22  

Radzio,

Jesli sam chcesz projektowac zestaw i zwrotnice to na poczatek przydalaby sie lektura kilku podrecznikow z elektroakustyki i budowy zestawow glosnikowych. Wielkosc kolumn (i samych przetwornikow) i ich moc w ogolnosci niezupelnie idzie w parze z ich jakoscia i efektywnoscia (o ktora jak mniemam glownie ci chodzi).
    Na twoim miejscu probowalbym zbydowac zestaw juz sprawdzony. Wymieniasz glosniki STX-a, na ich stronie masz dwa kompletne projekty, ktore sa calkiem sensowne (i nie takie male ;-)): fx-300 i fx-200. Moze tedy droga?

1
  • #28 28 Gru 2011 12:40
    radzio9701
    Poziom 14  

Vanisssh,
    Głośnikie które wybrałem i zwrotnice znalazłem właśnie na stronie stx-a :)Wybrałem nawet model wymieniony przez Ciebie (fx200) http://www.stx.pl/fx-200-diy-heban-fornir.html tylko nie podobają mi się te skrzynie . Chciałem żeby kolumna wyglądała mniej więcej jak w moim projekcie http://www28.zippyshare.com/v/39265246/file.html . Powtarzam że nie jestem audiofilem i nie zależy mi na kosmicznej jakości dźwięku :P Chce po prostu mieć ładnie grający sprzęt za wmiarę przysfajalną cenę i satysfakcje że ja go zbudowałem :P Co do kolegi Benka domyślam się że kolumny z Twojego linku mają przezaj..istą jakość dźwięku ale są za małe nie pod względem mocy tylko pod względem gabarytowym . Mógł by mi ktoś powiedzieć ile by kosztowała mniej więcej budowa jednej zwrotnicy zamieszczonej w linku ?

0
  • #29 28 Gru 2011 12:58
    vanissh
    Poziom 22  

Jesli nie zmienisz szerokosci frontu i rozmieszczenia przetwornikow to mozesz z reszta skrzynki zrobic co zechcesz prawie (mozesz zastosowac puste komory - bedziesz mial wieksze). Masz spis elementow zwrotnicy to mozesz wygooglac przeciez co ile kosztuje, chocby STX sprzedaje te elementy, albo Polink troche lepsze jakosciowo (duzo lepsze zreszta tez).

0
  • #30 28 Gru 2011 13:05
    radzio9701
    Poziom 14  

Co się stanie jak zwiększy się litraż pod głośnik gdn ? W kolumnach fx200 jest to 40l a w moich wychodzi jakieś 70 l . Czy to bardzo wpłynie na jakość dźwięku ? I czy wpłynie negatywnie czy pozytywnie ? Czy mógłbyś podać link do tego sklepu bo nie mogę znaleźć :)

0