Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell D620 - głęboko rozładowana bateria - czy da się odratować?

24 Gru 2011 22:07 3647 1
  • Poziom 10  
    Cześć

Mam na stanie D620, który dołączony został z zasilaczem PA-12 z uszkodzonym pinem środkowym.
    Objawia się to tym, że laptop nie rozpoznaje zasilacza i przełącza się w tryb minimalnej wydajności oraz wyłącza ładowanie baterii. Niestety nie wiem jak długo komputer chodził w takim trybie. Wiem jedynie, że stan baterii jest bardzo kiepski. Następnie podłączyłem sprawny zasilacz PA-12. Ale od początku:
    1. Komputer nie rozpoznaje baterii - bios uważa, że jej nie ma, Windows uważa, że jej nie ma.
    2. Po odłączeniu zasilacza zaświeca się pomarańczowa kontrolka od baterii (i świeci), bios dalej baterii nie widzi, system dalej pokazuje "zasilanie AC" mimo zasilania z baterii.
    3. Po przyciśnięciu przycisku na baterii w trybie działania na baterii pokazuje 5-diód. Po chwili komputer się wyłącza (bez ostrzeżenia). Przyciśnięcie przycisku pokazuje 1-diodę.
    4. W tym przypadku podłączenie zasilacza uruchamia tryb ładowania baterii - zaświeca się zielona dioda nad klawiaturą mówiąca o trybie ładowania. Wciąż nie wiadomy jest stan (procent itp) baterii.
    5. Na początku komputer wyłączał się od razu po włączeniu systemu - czyli trzymała minutę. Aktualnie (po kilku cyklach naładowania do zniknięcia zielonej diody znad klawiatury, uruchomieniu komputera i do samo-wyłączenia komputera) bateria "trzyma" już ok 5-10 minut w zależności czy oglądam YT czy piszę w notatniku.
    6. Bateria litowo-jonowa, raczej nie rozbierana. Styki przeczyszczone szprajem do styków.

Wnioskuję (wg FAQ), że używanie komputera z walniętym zasilaczem doprowadzało do coraz głębszego rozładowania baterii aż do osiągnięcia tak małego napięcia, że układ sterowania też mógł przestać działać. Pytanie czy takie rozładowanie mogło go uszkodzić trwale. Czy można przywrócić chociaż częściowe działanie poprzez cykle ładowanie-rozładowanie? W ogóle już nie wiem o co pytać. Studiuje elektrode od paru godzin i już mam takie siano w głowie, że chętnie wysłucham sprostowań i porad. :)

Dziękuje i wesołych Świąt!.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli bateria podejmuje ładowanie i wydłuża się jej działanie po kalibracji, to sterownik w baterii nie jest całkiem martwy, aczkolwiek nie można stwierdzić, że jest całkiem sprawny.
    Brak baterii w biosie i windowsie oraz nie rozpoznawanie pracy na baterii sugerować może uszkodzenie w laptopie, ale by to dokładnie sprawdzić potrzebna by była albo sprawna druga bateria, albo laptop.
    Cyklami kalibracyjnymi można przedłużyć żywotność baterii jeśli ogniwa są jeszcze w dobrym stanie.