
Elektroniczne ozdoby świąteczne można wykonywać w różnych technologiach, choć najpopularniejsze jest obecnie stosowanie do tego celu diod LED i żarówek.
Elektronika próżniowa oferuje rozwiązania inne, dziś już nieco zapomniane.
Spośród kilku możliwych rozwiązań chciałbym przedstawić tylko trzy:
- lampę neonową
- lampę nixie
-lampę jonową
Lampa neonowa posiada katodę wykonaną ze stali. Kształt elektrody decyduje o wyświetlanym znaku. Tu jest to choinka z gwiazdą. Średnica lampy wynosi 88 mm.
Zasilanie musi odbywać się prądem stałym, gdyż świeci poświata wokół katody. Napełnienie stanowi neon z niewielkim dodatkiem argonu (tzw. mieszanina Penninga). Ma ona najmniejsze napięcie zapłonu, mniejsze niż czysty neon i czysty argon. Dobór ciśnienia gazu jest ważny ze względu na trwałość i wyrazistość znaku. Zbyt małe ciśnienie powoduje, że znak jest jakby, nieostry, zamglony. Zbyt duże ciśnienie powoduje z kolei wzrost prądu lampy.
Technologia wykonania lampy jest bardzo zbliżona do technologii wykonania neonówki- serca, pokazanego na tym filmiku niemalże sprzed 3 lat, nakręconego z moim udziałem.
http://www.youtube.com/watch?v=TJ0Pm4swoOo
Lampka może świecić w sposób ciągły (wystarcza układ złożony z diody i opornika ograniczającego prąd) lub mrugać- wtedy trzeba dołączyć do lampy równolegle kondensator. Tworzy się w ten sposób prosty generator relaksacyjny. Film pokazujący taki sposób pracy zamieściłem tutaj:
https://filmy.elektroda.pl/73_1324772773.flv
Z uwagi na niewielką ilość miejsca w moim obecnym lokum lampka ta musi mi służyć obecnie za namiastkę choinki.
Lampa nixie zawiera trzy katody. W tym przypadku są to: gwiazdka, choinka i prezent. Nie miałem czasu, by dorobić sterowanie; lampka "zeszła" z pompy niedawno.



Sterowanie może być bardzo proste, wykonane np. na trzech tranzystorach (multiwibrator trójstanowy) z przekaźnikami, w celu cyklicznego zapalania symboli.
Istnieje techniczna możliwość wykonania do 10 symboli, które mogą tworzyć animację. Przykładowa lampa tego typu, ale nie związana z tematyką konkursu jest do obejrzenia na filmie tutaj:
http://tubedevices.com/alek/pwl/reklama_pwl/pwl_nixie_spot.mp4
Trzecia wreszcie lampa jest lampą jonową, z zimną katodą. W lampie znajduje się powietrze pod niskim ciśnieniem, rzędu 10^-2 Tr. Przy takim ciśnieniu poświata katodowa prawie nie występuje, natomiast z katody emitowane są elektrony. Elektrony te bombardują metalową choinkę, powleczoną luminoforem (siarczek cynku aktywowany miedzią i glinem). Wskutek tego choinka świeci na zielono.

Elektrody są wykonane z aluminiowych denek puszek od piwa.
Lampa może służyć do demonstracji zjawiska katodoluminescensji i jest budową zbliżona do lamp, jakie niegdyś były w pracowniach fizycznych. Może być zasilana z induktora, tak jak pokazuję to na filmie.
https://filmy.elektroda.pl/85_1324772989.flv
Lampy jonowe szkolne postaram się w bardzo niedługim czasie przedstawić i opisać, ale to już w innym wątku.
Cool! Ranking DIY