Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LJ4 pofalowane kartki...

rogos_21 15 Gru 2004 21:04 2502 21
  • #1 15 Gru 2004 21:04
    rogos_21
    Poziom 10  

Witam,
    mam pytanko, a brzmi ono tak: czy to normalne że wydruki, a konkretnie papier po wyjściu z tej drukarki jest pofalowany?? nie jest to wygieta kartka w łuk lecz wyrażne fale rozmiaru bębna drukarki nieregularnie rozłożone wzdłuż kartki,
    czy jest to wina bębna, czy może nierównomierna szybkość przesuwania kartki w czasie druku?? nie wiem jak było wcześniej, problem jest od czasu gdy zakupilem drukarke - licznik wydukowanych kopii niewlielki, zaledwie kilka tysiecy

pozdr.

• Fibaro
  • #2 15 Gru 2004 21:20
    rudachary
    Poziom 17  

Chodzi ci oto ze papier jest pogiety czy wydruk jest falisty rozmazany mozna tak ujac ??????

• Fibaro
  • #3 15 Gru 2004 21:23
    rogos_21
    Poziom 10  

chodzi o papier

• Fibaro
  • #4 15 Gru 2004 21:38
    outsider
    Poziom 11  

Jeśli obraz w porządku a kartka nie ma wyraźnych uszkodzeń czy załamań, czyli jest po prostu pofalowana to najprawdopodobnie właśnie papier. Szkoda że to maszyna tylko do A4 bo nie można porównać z kartkami A3. RADA: zauważ gdzie trzymasz drukarkę (pewnie na ziemi a tam jest najbardziej wilgotno i zimno); papier trzymaj gdzieś w miarę wysoko (na regale półce); może kupiłeś mokry papier (to się zdarza - w hurtowniach trzymają go byle gdzie) - dla sprawdzenia kup inny papier z innego źródła; zrobione wydruki przepuść jeszcze kilka razy przez maszynę - zobacz jak będą wyglądały.

• #5 15 Gru 2004 22:06
    rogos_21
    Poziom 10  

przedrukowałem juz na tej drukarce kilka ryz papieru, papier róznej jakości trzymany w suchym miejscu, drukrka również stoi na półce, na tym samym papierze na innej laserówce nie było tego problemu, ale juz mnie zlosc wziela jak wydrukowałem prace dyplomowa, troche to nie tak wygladało, nadruk super jakosci ale te kartki (nie ma uszkodzen mechanicznych, sa tylko pofalowane) yyyyyyyyyyy
    według mnie wyglada to tak jakby było cos z transmsja papieru, niby nie widac na pierwszy rzut zeby kartka przechodzila z rozna predkoscia, ale moze to kwestkie ułamków sekundy...... i kartka jest nierównmiernie nagrzewana co powoduje te fale w róznych miejscach...... wyglada to tak jak odcisniety wałek na papierze co kilka centymetrów w nierównych odstepch, a najmocniej na samej górze kartki

• #6 15 Gru 2004 22:56
    Rozomak
    Poziom 12  

Fuser za mocno sie nagrzewa. Proponuje zajrzec do czujnika i sprawdzic jego parametry. jesli konserwacja nie pomoze to pozostaje poszukac innego czujnika albo fusera.
    Pzdr

• #7 16 Gru 2004 12:43
    rogos_21
    Poziom 10  

hmmmm, jestem laikiem w tej dziedzinie, czyt. zwykły użytkownik i pewnie raczej sam tego nie sprawdze (no chyba że jest to rzecz banalna), jakie byłby ewentualny koszt takiej naprawy i gdzie tego mozna dokonać w Wawie, w serwisie pewnie krzykna sumę kosmiczną....

• Pomocny post
    #8 16 Gru 2004 21:06
    outsider
    Poziom 11  

No zaskoczyłeś mnie teraz. Jeśli chodzi o serwis unikaj jak ognia autoryzowanych serwisów. Kasują paranoiczne sumy. Komos.
    Mam jeszcze 2 uwagi:
    1. nie pamiętam jak jest zbudowana drukarka od tyłu, ale np. w hp5 da się otworzyć tylną klapkę na której zakręca papier aby wyjść górą. Wtedy kartka wychodzi z grzania prosto na zewnątrz. Możesz wtedy zaobserwować choć odrobinę czy coś się nie dzieje w grzaniu. Można też przez to wykluczyć ewentualnie ostatnią drogę papieru, tzn. między grzaniem a górną tacką wyjściową. Oczywiście aby robić na otwartej klapce tylnej musisz znależć czujnik jej zamknięcia i go zablokować.
    2. spróbuj z podajnika bocznego puścic jakieś mniejsze formaty, np A5, A6, może jakieś nietypowe, szerokie i krótkie , wąskie i długie... Może to sprawa registracji. Może jeden element w maszynie pcha kartkę na siłę a zatrzymuje się ona na drugim elemencie działającym prawidłowo. Różne formaty powinny dać orientacyjną odpowiedź (zwłaszcza te krótkie - zobacz czy na krótkich kartkach też robi fale)
    To co pisze Rozomak też ma sens. A czy tak samo robi z każdą kartką jak np. zadajesz jej większą ilość, np. 30-40kartek? Czy problem wtedy się nasila, zmniejsza czy jest taki sam?

• #9 17 Gru 2004 01:04
    rogos_21
    Poziom 10  

próbowałem juz ze wszystkimi kartkami, małymi dużymi, krótkimi, efekt ciagle ten sam
    zdjąłem cała obudowę z drukarki, widok i tak nie jest za specjalny (konstrukcja wiele zasłania), ale widać ze kartka zaczyna sie falować dopiero po przejsciu przez grzanie, otwarcie tylnej klapki tez niczego nie zmienia,
    puszczalem juz wiecej kartek na raz (50) i wszystke sa pofalowane w tych samych miejscach, jek sie je razem na sobie polozy to tworza ładna gruba falę, efekt sie nie nasila, zawsze jest taki sam, najbardziej wyraźny na górze kartki, czasem pofalowana kartka potrafi sie podwinąć i zahaczyć o jakis element za grzaniem i oczywiscie zaklinowac, wtedy to zupelna falbana wychodzi, az mokra, na jednym z walków (srebrnym) tym ostatnim po grzaniu jest jakby brązowawy nalot, kartka przesuwa sie w drukarce płynnie, lekko drży między bębnem a grzaniem (ale to chyba normalne)... to wszystko co udalo mi sie zaobserwować
    oczywiście dzieki za pomoc, w szczególności outsider'owi

• #10 17 Gru 2004 08:11
    Kazik
    Spec od drukarek

Jesli już fuserem jest pofałdowana to faktycznie wszystko wskazuje na nieprawidłową temperaturę utrwalania. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest podstawienie "sprawnego" elementu grzejnego i testowanie... Jak znajdę więcej czasu to looknę do serwisówki czy jest możliwość regulacji temperatury w tym modelu.

• #11 18 Gru 2004 09:43
    Awdeg
    Poziom 26  

Elementy gumowe te ostatnie na drodze kartki nie wyciągają kartki z fuzera.Jest tak że kartka jest pchana przez fuzer i nie podciągana przez te wałki gumowe aby w końcu trafić na wierzch drukarki.Co powoduje efekt blachy falistej

• #12 18 Gru 2004 16:25
    a.ronisz

Poziom 12  

Trzeba wyciągnąć fuser, rozebrać, znaleźć czujnik temperatury ( mogą być 2 ), taki nieduży element dotykający grzałki i wyczyścić. Na pewno jest bardzo brudny.

• #13 19 Gru 2004 00:17
    Kazik
    Spec od drukarek

a.ronisz napisał:
    Trzeba wyciągnąć fuser, rozebrać, znaleźć czujnik temperatury ( mogą być 2 ), taki nieduży element dotykający grzałki i wyczyścić. Na pewno jest bardzo brudny.

Otóz to - albo przez kilka lat "pracy" stracił tolerancję... i ponownie się "kłania" podmiana fusera na sprawny w celu wryfikacji problemu...

• #14 21 Gru 2004 15:19
    rogos_21
    Poziom 10  

witam ponownie

troche nie mialem ostatnio czasu na zabawe z drukarką, ale juz dzis sie do niej dobralem, troche to trwalo bo jak wspominalem robie to pierwszy raz i sporo sie musze zastoniwic na poczatku co by nie uszkodzic elementów

sprawa wyglada tak, wysunąłem od tylu caly ten moduł nagrzewający, nie wiem co nazywacie fuserem, ale dostalem sie do takich elementów: walcowaty element (srednica ok. 1 cm) od góry nakryty metalowym dekielkiem i zaciagnieta jest na nim pomaranczowa folia, przylega to (chyba - nie wiem czy powinno) do wałka z grzałką, cholernie było to brudne, musialem ten skamienialy (chyba toner) az zeskrobać, ale wszystko dalo sie ladnie oczyscic; obok niego, na sprezynujacej blaszce jest płytka z przylutowanym chyba czujnikiem, taki prosty na foli rowniez pomaranczowej, ktorą dociska gąbka, napewno przylega do wałka z grzałka, to raczej jest czyste, ale na wysokosci tego elementu wałek jest zanieczyszczony czyms brązowaym (wyraźne pierscienie), nie czyscilem tego bo az tak duzo tego nie ma, ale za to mocno sie trzyma i nie wiem za bardzo czym to czyscic by nie uskodzic walka, zmontowalem spowrotem drukarke i nic, kartki jak sie falowaly tak sie nadal falują

jest jakas prosta (domowa) metoda sprwadzenia parametrów elemetów o których wyzej wspominaliscie, no i czym ewentualnie wyczyscic ten wałek

a tak z ciekwaosci spytam czy licznik wydrukowanych stron w tej drukarce mozna zzerować... bo az mnie dziw bierze ze to sie tak zanieczyscilo po wydruku zaledwie 10 tys kopi, jak kupowlaem drukarke z pol roku temu miala zaledwie 3 tys

pozdr.
    robert

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

w manualu znalazłem nazwy tych elementów: Thermoswitch, Thermistor, sorry za moja niefachowość :)

• #15 21 Gru 2004 21:20
    Kazik
    Spec od drukarek

Tak jak pisałem wyżej - podmiana na sprawny w 100% fuser da Ci opdowiedź na to gdzie powstaje pofalowanie kartki. Ja zrobiłbym tak - wyjąłbym na czas testu wszystkie rolki które znajdują się za fuserem (powinna być jedna z gumowymi "walcami") i wtedy sprawdzisz czy kartka jest pofalowana już po wyjściu s fusera, jeśli nie - dow ymiany rolki odbierające papier, jeśli natomisat już fusera wychodzi pofalowana to w pierwszej kolejność wymieniasz Heating Element i sprawdzasz ponownie.

• #16 23 Gru 2004 11:58
    rogos_21
    Poziom 10  

hmmm, niestety podmianki fusera nie dam rady zrobić, bo poprostu nie mam takiej możliwości, chyba ze pasuje od hp lj5, więc chyba drukarke jednak bede musial oddac do naprawy, ale to dopiero po przypływie gotówki,
    zrbilem fotki wydrukowanym kartkom i samemu fuserowi
    http://www.prsoft.republika.pl/
    moze ktos cos zauwazy jeszcze szczególnego...

• #17 24 Gru 2004 21:35
    cygan18
    Poziom 12  

wez wyczyśc dobrze fuzer i go nasylikonuj bo kartka moze sie do niego przykleja ,i wyczyść dobrze termistor bo jest pewnie b.brudny

• #18 26 Gru 2004 18:41
    kosmita
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest jeszcze jedna sprawa (ale i tu nie obędzie się bez pomocy srwisu) otóż: fuser skłąda się z paru elementów najwżniejsze z nich to element grzejny z warstwą nieprzywierającą i rolka silikonowa/kauczukowa/gumowa która dociska papier do owego elementu grzejnego. To co zobaczyłem na kartkach nasówa mi jeszcze jedną myśl: rolka która dociska kartkę w dosłownie jednym miejscu straciła sprężystość (może zablokował sie papier i została w tym miejscu mocno przegrzana) i w tym miejscu kartka nie jest dobrze dociskana a co za tym idzie przesówana w fuserze i z tąd te fale.. generalnie jedyna rada to wymiana na oryginalne dobre elementy (jak radzi Kazik). Z doświadczenia wiem że nie zdecydujesz się (cena..), no chyba że masz gdzieś taką używaną drukarkę na oku

• #19 02 Wrz 2007 08:14
    agaudio
    Poziom 21  

Witam
    Mam podobne objawy z tym ,że występuje to po wydrukowaniu kilku stron .Pierwsze kartki po załączeniu są OK.Czy to może być wina pieca?

• #20 02 Wrz 2007 14:45
    laserjack

Poziom 31  

Albo piec, albo rolki ciągnące na tylnej klapie.

• #21 03 Wrz 2007 06:30
    agaudio
    Poziom 21  

Spotyka się płyny w aerozolu do regeneracji rolek ,czy to warto próbować?

• #22 03 Wrz 2007 09:12
    laserjack

Poziom 31  

Nie wiem, tego nie używam, najskuteczniejszy Izopropanol, ale smierdzi, używam innego, ale w płynie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson