Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszanie kompa - chyba problem z karta dzwiekowa

25 Lut 2003 12:59 2440 9
  • Poziom 26  
    Witam,
    Kolega ma kompa na plycie DFI CA61 z proc. Celeron 600/66 i 32MB RAM.
    Do tego dochodzi Riva TNT2 16MB AGP i karta dzwiekowa Fortemedia FM801 PCI.
    Komputer od pewnego czasu sie zawieszal dosc czesto wiec wgralem mu najnowszego BIOS-a , sformatowalem dysk i zainstalowalem od nowa Win98SE. Potem oczywiscie najpierw sterowniki do chipsetu (VIA Apollo 693A), sterowniki do grafiki i na koncu do karty muzycznej. I jeszcze zainstalowalem DirectX 8.1.
    Niestety, okazalo sie ze nie na wiele sie to zdalo :-(. Komp zawiesza sie najczesciej przy probie odtwarzania filmow (divx) a takze innych aplikacjach multimedialnych (np. slowniki). Filmow nie da sie ogladac Bestplayer-em bo albo sie od razu zawiesi, albo wywala okienko z komunikatem "floating point division by zero error", po czym odtwarza film, lecz na koncu (przy zamykaniu Bestplayer-a) wyskakuje niebieski ekran i system (nawet jak juz wyglada normalnie) nie da sie zamknac poniewaz caly czas jest aktywny proces "Bestplayer", ktorego jednak nie mozna zobaczyc ani zakonczyc przez Ctrl+Alt+Del. Zostaje tylko reset z obudowy.
    Co ciekawe: przy odtwarzaniu filmow Vplayer-em wiekszosc filmow jest wyswietlana poprawnie (zadnych komunikatow o bledach) lecz zdarza sie ze nastapi zwis w srodku filmu.
    Najczesciej pojawiajace sie komunikaty na niebieskich ekranach to: "error in module dsound.dll" i "error in module quartz.dll".
    Sugerujac sie tym "sound" zalozylem ze problem moze tkwic w karcie muzycznej. Przelozylem wiec nawet karte z 2 slotu PCI (tak zamontowali w sklepie) do 4 (ostatniego) slotu PCI. Oczywiscie od nowa zainstalowalem sterowniki do karty (nawet kilka razy) i dalej to samo.
    Wyciagnalem nawet RAM i wszystkie karty ze slotow i przemylem ich zlacza spitytusem, po czym wlozylem z powrotem.

Wyglada mi na to ze zawieszanie wystepuje najczesciej w momencie proby skorzystania z zasobow karty dzwiekowej lub przy zwalnianiu tych zasobow. Grzebalem wiec tez w menedzeze urzadzen i probowalem zmieniac zakresy pamieci itp. - bez rezultatu. (menedzer oczywiscie nie wywala zadnych konfliktow i twierdzi ze wszystkie urzadzenia dzialaja poprawnie. Co rowniez ciekawe - zawieszanie nie wystepuje przy samym sluchaniu muzyki mp3. Problem pojawia sie kiedy zarowno grafika i karta muzyczna sa wykorzytywane jednoczesnie.

Mysle jeszcze zdobyc jakas karte na ISA i zainstalowac ja zamiast tej FM801 aby sie upewnic (lub wykluczyc) o winie karty dzwiekowej.

Czy ktos mial podobne problemy ???
    Prosze o wszelkie rady w rozwiazaniu tego problemu.

P.S. Czy to normalne ze spora czesc filmow sie przycina przy odtwarzaniu na Celeronie 600 wg powyzszej konfiguracji ? (uzywam ffdshow)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 11  
    Sterowniki nvidii mogą być niestabilne - ćwiczyłem ten problem dosyć często (sprawdź np. jak chodzą gry saper, albo freecell - to nie żart!, był czas, że yo był pierwszy test po zinstalowaniu w98se), zachowanie było podobne. Ogólne wnioski były takie, że im starsze tym lepsze.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 26  
    Dzieki za adres.

Co miales na mysli piszac o "odinstalowaniu grafy" ?
    Mam przejsc do pracy w trybie VGA 640x400 i 256 kolorow ?
    Tylko ze wtedy pewnie nie bedzie sie chcial uruchomic zaden player ani powazny program do testowania czy sie wiesza ..

:arrow: Aha, jeszcze jedno pytanko:
    W jaki sposob sprawdzic czy ta karta to jest TNT2 czy Vanta ?
    Bo na fakturze jest TNT2 a niektore programy instalacyjne twierdza ze w systemie jest Vanta. Czy stereowniki sa uniwersalne do tych wersji ?

2 posty zostały scalone
    Krzysi0
  • Poziom 15  
    Tak, sterowniki są uniwersalne do wszystkich typów Rivy.
  • Poziom 14  
    nie używaj starej karty na PCI-problem z AC3-nowe filmy wolno chodzą!, byle jaka karta z obsługą DA np:5+1 tritan (ok 50zł)-załatwi sprawę, nie używaj detonatorów serii 41.XX-sporo błędów I/O, a Twój problem ,jak sądzę jest związany z Codekami divixa i ac3, proponuję (na próbę) usunięcia z kompa wszystkich programów związanych z divixem-razem z kodekami!! i zainstalowanie poniższego softu - zamiast nich, na 80% -Twoje problemy znikną!! (te 20% to wadliwie działająca pamięć RAM). Do odtwarzania radzę używać VPlayera - jest stabilniejszy.
    pozdrawiam.
    Załączniki:
  • Spec od komputerów
    ness - IMO glupoty pleciesz. Mam "stara" karte dzwiekowa PCI i filmy z AC3 nie chodza mi wolno, tylko tak jak trzeba.
    Poza tym zawieszanie sie kompa to raczej nie wina zlych kodekow- wtedy filmy po prostu nie dzialają.
  • Poziom 26  
    ness: dzieki za kodei, sprawdze je. Jednak czy moge sie spodziewac ze z kodekami bedzie chodzic szybciej skoro przy korzystaniu z filtrow ffdshow
    sie zacina ? O ile wiem tradycyjne kodeki bardziej obciazaja procesor .

A druga sprawa - fakt ze filmy z AC3 troche wolno chodza, ale tak samo wolna chodza inne filmy ktore nie maja dzwieku w AC3. Tak ze glowny problem z tym sprzetem to na pewno nie AC3. Zawiesza sie nawet przy korzystaniu ze slownika multiedialnego wydajacego dzwieki. Jednak przy filmach o wiele czesciej i szybciej.
  • Poziom 14  
    ;) odnośnie "głupot"-to informuje, że temat znam z praktyki (od 17lat siedzę przy kompach-to raczej głupot nie gadam..:)-bez obrazy ;)
    natomiast - miałem wiele przypadków przy konfiguracji AMD-Duron/Athlon,Via/Ali/SiS -gdzie jak komp wieszał się "bez powodu" przy winampie i VPlayerze - winne zawsze były kodeki! - i szlus!;)
    ..dalej, - na większości "starych kart" - nowe filmy -albo "seplenią" albo dają "echo", lecz nie musi to być reguła /sprawa tkwi we współpracy ster. karty przy windowsowym WDM-ie,czym nowsze tym lepsze, divixx chodzi wolno - również przy niewłaściwej obsłudze AGP, braku sterowników do chipsetu (ale to z treści wypowiedzi kolegi - wykluczam), możliwe - lecz mało prawdopodobne jest uszk. lub przegrzanie grafy - daje nieco inny efekt ,podobny do awarii zasilacza - np. niespodziewane resety bez powodu ,lub gubienie pixeli przy 2D, niebieskie ekrany podczas restartu, itp. ale nic to:) - są rzeczy na tej ziemi, które..... pozdrawiam .