Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal FL90 Laptop działa, matryca nie

rafaloos 25 Gru 2011 22:56 2216 4
  • #1 25 Gru 2011 22:56
    rafaloos
    Poziom 10  

Witam,

Jeszcze wczoraj korzystałem z laptopa normalnie.
    Dziś chciałem sprawdzić pare rzeczy na necie, załączyłem go i żeby nie marnować czasu robiłeś coś obok. Słyszę, że system się już załadował, więc podchodzę do laptopa a tu ciemno. Mówię sobie wygaszacz lub uśpiony, jednak niestety nie :/
    Moje podejrzenie padło na lampy, który podświetlają matryce ale to raczej nie jest powód usterki.
    Mam problem typu komputer działa, ale obrazu brak.
    Dla próby podpiąłem osobny monitor LCD do portu VGA i skrótem klawiszowym na laptopie przełączam zmiane ekranu, jednak cisza.
    Próbowałem metodą prób i błędów przełączyć ten ekran software'owo.
    Mam drugiego laptopa i robiłem krok w krok to samo czyli prawy przycisk myszy->strzalka do góry, właściwości, tabulacje etc..., miejąc nadzieje, że uda mi się przełączyć obraz na drugi monitor. Dalej cisza.
    Dla pewności jeszcze wykonałem zrzut ekranu za pomocą skrótu PRT SC na laptopie i zapisałem go na pendrivie jako plik jpg.
    Otworzyłem go na drugim komputerze i ze zdziwieniem bitmapa jest CZARNA.
    Czyli moje podejrzenie, że padło podświetlenie nie sprawdziło się, wogóle nie ma wyświetlanej żadnej grafiki. Kilka faktów:

1. Obrazu nie ma nawet kiedy komputer załączam, czyli nawet nie widać BIOSU, totalna czerń.

2. System się ładuje bo słyszę dzwięk.

3. Mogę wykonać mały test, że wszystko inne działa na kompie, tylko nie obraz.
    (Start-> Uruchom -> byle jaka "komenda", enter i słyszę dzwięk Windows Error.)

Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem wcześniej lub może mi podpowiedzieć co może być nie tak?
    Z góry serdeczne dzięki.

Raf

Proszę uzupełnić tytuł tematu o markę i model laptopa (regulamin pkt 3.1.15) [ogryz]

//Poprawione

• #2 25 Gru 2011 23:11
    AC230V
    Poziom 20  

Laptop ma zintegrowaną kartę graficzną? Bardzo możliwe że to właśnie karta jest winowajcą. Proponuję podłączyć kartę zewnętrzną w postaci klucza USB i sprawdzić, czy obraz na zewnętrznym monitorze pojawi się.

• #4 25 Gru 2011 23:16
    AC230V
    Poziom 20  

Jak karta jest zewnętrzna, to rozumiem że wystaje z laptopa? Karta zewnętrzna jest w postaci klucza USB, coś all'a pen-drive z wyjściem na monitor. Proponuję sprawdzić na niej.

Dodano po 1 [minuty]:

Jest to grafika wymienna, normalna karta graficzna nie zintegrowana. Radzę udać się do serwisu w celu zdiagnozowania usterki, koszt to około 50-60zł, a będzie kolega wiedział na czym stoi.

• #5 25 Gru 2011 23:29
    rafaloos
    Poziom 10  

Racja kolego, to grafika wymienna.
    Z tym serwisem to jeszcze pomyślę, bo jestem za granicą i podejrzewam, że koszty serwisu porównywalne będa do kupna nowej grafiki.
    Zorientuje się, czy ktoś ze znajomych nie ma tej karty zewnętrznej i wtedy dalej coś zadecyduje. Dzięki za pomoc mimo wszystko :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME