kortyleski wrote: Gaz spalany katalitycznie ( wszelkie podgrzewacze panelowe na butlę) da ci wilgoć... Masz komin spalinowy w pawilonie? jaka działalność? czy prywatny?
Wilgoć jest zawsze przy spalaniu gazu lub oleju opałowego bez odprowadzania spalin do komina.
Nieważne czy jest to piecyk katalityczny czy panel na butlę, który także jest palnikiem katalitycznym i tak generują wilgoć, bo produktami spalania gazu oraz oleju opałowego są: dwutlenek węgla oraz woda w postaci pary wodnej.
Dodano po 14 [minuty]:
Jeżeli ma być wygodnie to tylko i wyłącznie prąd.
Teraz kwestia jaki prąd?
Jeżeli masz budynek murowany to będzie on kumulował duże ilości ciepła. Będzie wolno się nagrzewał i wolno stygł. Ciepło się zrobi w budynku na koniec dniówki, kiedy to ciepło i tak już nie będzie potrzebne.
W takim przypadku najlepiej się sprawdza ogrzewanie akumulacyjne, najlepiej z rozładowaniem dynamicznym. Nagrzewają się one w okresie tańszej drugiej taryfy, a oddają ciepło do otoczenia przez cały czas.
Grzejniki konwekcyjne oraz dmuchawy grzeją tylko wtedy, kiedy są zasilane prądem, a zatem nie skorzystasz z tańszej drugiej taryfy. Jest sens użytkowania takiego ogrzewania tylko wtedy, kiedy pojemność cieplna ścian jest niewielka, bo tylko wtedy takie grzejniki szybko nagrzeją pomieszczenie od chwili włączenia.
Reasumując:
Budynek murowany - ogrzewanie akumulacyjne z poborem energii w II taryfie.
Budynek o małej pojemności cieplnej (drewniany, z bloczków styropianowych zalewanych betonem, ewentualnie Ytong) - ogrzewanie nadmuchowe.
Można się jeszcze pokusić o wykonanie ogrzewania podłogowego na dobrze izolowanej podłodze + promienniki podczerwieni zamontowane wysoko pod sufitem. Tego typu ogrzewanie będzie utrzymywało wewnątrz o wiele niższą temperaturę powietrza, ale subiektywnie będzie się odczuwało większy komfort ciepła. Taki sposób ogrzewania będzie musiał mieć dobrą automatykę, która załączy ogrzewanie podłogowe odpowiednio wcześniej, aby podłoga zdążyła się nagrzać przed rozpoczęciem pracy. Promienniki podczerwieni mogą być załączane zaraz po przyjściu do pracy.
W każdym z przypadków dobrze jest zainwestować w rekuperację, która dość mocno ograniczy zużycie energii.