Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy antena magnetyczna na parapet do skanera powiększy zasięg odbioru?

26 Gru 2011 12:37 4205 7
 • Poziom 9  
  Witam. Posiadam skaner UNIDEN UBC69XLT-2. Chciałem polepszyć zasięg odbioru i zamówiłem już sobie (po świętach dojdzie) lepszą antenę do skanera COMET M24S: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-M24S/1066 i ciekawy jestem czy będzie lepiej odbierać jak postawię na parapet niż na standardowej gumowej. Zastanawiałem się też nad COMET SH55: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-SH55/316 lub COMET CH99: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-CH99-teleskopowa/315 z racji że by były wygodniejsze niż ta na parapet. Ale doradzono mi że taka na parapet będzie miała większy zasięg niż ta przy odbiorniku. Co o tym sądzicie? Chodzi mi o odbiór 140-172MHz i 400-470Mhz.
 • Poziom 14  
  Witam

  Najpierw małe sprostowanie, nie jest to antena magnetyczna, potoczna nazwa antena magnesowa bierze się z użycia podstawy magnesowej.

  Z racji tego że antena jest dłuższa odbiór na pewno będzie lepszy niż na krótkiej antenie przy skanerze, jeśli dodatkowo antena będzie wysunięta gdzieś na zewnątrz to również poprawi odbiór.

  Pozdrawiam i wesołych świąt życzę.
 • Poziom 34  
  Nie ma czegoś takiego jak zasięg anteny ;)

  Ta antena to zmarnowane pieniądze. Uważam, że dipol półfalowy (kilka razy tańszy od tego cuda) zawieszony wysoko nad terenem przyniesie dużo lepszy efekt niż ta antena.

  Ona na upartego do auta się nadaje, ale nie na bazę.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  luki85pwy napisał:
  Chciałem polepszyć zasięsięg odbioru i zamówiłem już sobie (po świętach dojdzie) lepszą antenę do skanera COMET M24S: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-M24S/1066 i ciekawy jestem czy będzie lepiej odbierać jak postawię na parapet niż na standardowej gumowej.

  Odbiór będzie lepszy tylko dlatego, ze wystawisz antenę na zewnątrz (parapet) ale niestety podana przez Ciebie antena jest na :
  COMET M24S - mała, antena dwupasmowa 144/430MHz z podstawą magnetyczną. Jest to produkt przeznaczony do pracy na popularnych pasmach 2m i 70cm. W komplecie jest dobrej jakości kabel zakończony złączem SMA.
  Co nie będzie skutkowało w pełnym zakresie odbiorczym (czytaj : poprawny odbiór w pełnym zakresie) tego skanera. :!:
  Cytat:
  Zastanawiałem się też nad COMET SH55: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-SH55/316 lub COMET CH99: http://radio-sklep.pl/pl/p/COMET-CH99-teleskopowa/315 ...

  Nie daj się zwieść samej Reklamie, że anteny takie są od 0MHz do 1GHz i mają teoretyczny (podawany w dBi) zysk +2,15dBi.
  Musisz wiedzieć, że "pojecie" :
  - dBi - to antena o zysku teoretycznym "założonym"
  - dBd - to "pojęcie" obliczeniowe do ½λ dipola jako "wykładnik" zysku dla każdej anteny (dopowiem dla każdej anteny).
  - podawanie zysków anten w stosunku "teoretycznym" (dBi) to tylko Chwyt Marketingowy dla pokazania (z funkcji tego zysku), że antena ta jest ... (niby OK) a tak naprawdę Ona ma tylko zysk 0dBd (czyli +2,15 dBi) czyli "zero".

  Producenci z tzw. "normalnej" czy "wyższej" półki - NIE wypisują zysków anten odnośnie do dBi i NIE "boją" się napisać, że dana antena ma zysk w algorytmie podanym jako dBd.
  Cytat:
  Ale doradzono mi że taka na parapet będzie miała większy zasięg niż ta przy odbiorniku.

  O tak, doradzono Ci całkiem "przyjaźnie" dla pojęć, że antena zewnętrzna (czytaj : na zewnątrz) ma zawsze "większy" kąt "widzenia" i w pojęciu zysku energetycznego w.cz. na wejściu tak zainstalowanej anteny - będzie zawsze lepsza od tej przy samym odbiorniku.
  Cytat:
  Co o tym sądzicie? Chodzi mi o odbiór 140-172MHz i 400-470Mhz.

  Tak na serio to odbiór w tak szerokim zakresie widma pasma jest dość uciążliwy a wynikający z tego, że każda antena jest antena rezonansową i musiałbyś zainstalować kilka anten aby móc odbierać "poprawnie" tak szeroki wycinek tych częstotliwości.

  Pisaliśmy już o takich antenach i możliwościach poprawnego odbioru "skanerów" w tak szerokim spektrum pasm - na tym Forum.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za te rady. Wiem, że dipol półfalowy byłby najlepszy ale mieszkam w bloku, mam mały pokój i naprawdę nie mam gdzie umieścić takiej anteny. Jutro przychodzi mi antena COMET M24S i mam nadzieję, że będzie lepszy odbiór niż na standardowej gumce. Jeszcze takie pytanie czy faktycznie duża różnica w odbiorze będzie jeśli antena będzie na parapecie na zewnątrz niż na parapecie wewnątrz mieszkania? I czy położenie anteny będę musiał zmieniać pionowe, poziome, w zależności od położenia anteny nadajnika? I dlaczego wystawienie na parapet poprawi odbiór, skoro nadajnik może być z drugiej strony bloku i fale i tak będą musiały przejść przez cały blok? No chyba że fale odbijają się od ścian?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  luki85pwy napisał:
  Jutro przychodzi mi antena i mam nadzieję, że będzie lepiej niż na standardowej gumce.

  O jakiej antenie tu piszesz. :?:
  Cytat:
  Jeszcze takie pytanie czy faktycznie duża różnica w odbiorze będzie jeśli antena będzie na parapecie na zewnątrz niż na parapecie na wewnątrz mieszkania?

  Dla różnym częstotliwości będzie różna tłumienność, wynikająca z tłumienia Twojego budynku (żelbet, pustak, ścianka gipsowa).
  Tłumienie sygnału może być od -30dB do -6dB.
  Cytat:
  I czy położenie anteny będę musiał zmieniać pionowe, poziome, w zależności od położenia anteny nadajnika?

  Z samego algorytmu polaryzacji anteny w pionie czy poziomie wartość odbieranego sygnału może dochodzić do wartości (na UKF-ie) jak -90dB do 0dB .
  Cytat:
  I dlaczego wystawienie na parapet poprawi odbiór, skoro nadajnik może być z drugiej strony bloku i fale i tak będą musiały przejść przez cały blok?

  Musisz eksperymentalnie to stwierdzić czy będziesz miał Tłumienie i jakie w dB.


  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  luki85pwy napisał:
  Czy fale radiowe odbijają się od ścian bloków?

  Nadmieniam, ze wypisujesz pytania w dziale "Radiotechnika Co kupić" i z funkcji oraz "propozycji" Prowadzącego ten dział, należy dostosować się do wytycznych :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1277702.html


  Pozdrawiam.