Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie sieci IT do TN, agregat-dom

26 Gru 2011 14:13 3295 6
  • Poziom 12  
    Witam, dwa dni czytałem to forum na temat podłączenia agregatu 1-fazowego do instalacji elektrycznej domu i nie znalazłem odpowiedzi na swe pytanie.
    Agregat pracuje w sieci IT czyli napięcie mamy na każdym z dwóch wyjść agregatu, miernikiem pokaże nam ładne 230V. W domu znajduje się sieć TN-S, do przełączenia sieć-agregat będzie zastosowany 4-ro polowy przełącznik I-0-II aby nie doszło do spotkania się napięcia sieci i agregatu jednocześnie (PEN sieci też będzie rozłączony).
    I teraz pytanie jak to podpiąć, jeśli jedno wyjście wezmę podłącze na RCD i zmostkuję z L1,L2 i L3 no to stronę prądową mam załatwioną. Drugie wyjście z agregatu tak więc pozostaje mi wpiąć na N na wejściu różnicówki i wszystko by było fajnie ale !!!! NO właśnie a z kąt ja mam wiedzieć w którą stronę popłynie prąd z agregatu ?? czy 1 czy 2 wyjściem. Bo jak mi popłynie od strony N sieci domowej to nie będę miał zabezpieczenia nad prądowego w przypadku zwarcia i gdy RCD nawali to spali mi kable w ścianie. Albo gdy będę miał fazę na N przy wykręcaniu żarówki może domownika porazić jak złapie za gwint żarówki.

Jestem zielony w tej kwestii i proszę o wyjaśnienie jak ten prąd popłynie. Co prawda mam tytuł technika elektryka ale w tych szkołach to mało co uczą człowieka.

Proszę nie pisać o tym iż ZE musi wiedzieć, że zatrudni elektryka itp tylko w wytłumaczenie tego zagadnienia.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Cytat:
    Proszę nie pisać o tym iż ZE musi wiedzieć, że zatrudni elektryka itp tylko w wytłumaczenie tego zagadnienia.

A ile czasu kolega chce poświęcić na przyswojenie wiedzy z zakresu który jest niezbędny do zrealizowania wytyczonego celu?
    Jeśli całość ma się zawierać w kilku postach na forum to ...
    osobiście mogę tylko życzyć koledze spokojnych świąt wolnych od podobnych pomysłów - przez to same w sobie będą też i zdrowe bo ograniczony będzie poziom niepotrzebnego ryzyka
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 12  
    pm.001 napisał:
    A ile czasu kolega chce poświęcić na przyswojenie wiedzy z zakresu który jest niezbędny do zrealizowania wytyczonego celu?
    Jeśli całość ma się zawierać w kilku postach na forum to ...
    osobiście mogę tylko życzyć koledze spokojnych świąt wolnych od podobnych pomysłów - przez to same w sobie będą też i zdrowe bo ograniczony będzie poziom niepotrzebnego ryzyka
    pozdrawiam

Kurcze pierwszy post i jak zwykle nie dowiedziałem się niczego. Zagadnieniu jestem gotowy poświęcić cały swój wolny czas. Po prostu da się połączyć IT z TN-S ?? bo wiele osób tak robi i domy działają tylko jak płyną prądy czy to tak sobie można łączyć. Bo w agregacie 3-fazowym nie ma problemu bo N wzięty jest z gwiazdy.
    Czytam w książkach o IT ale z tego czytania to człowiek mało co wie.
    Ja wiem że tu potrzebny jest spory monolog fachowca ale może komuś będzie się chiało wytłumaczyć jak to dziła, jak płynie prąd jakie są napięcia itp.
  • Moderator
    Proszę zapoznać się z podobnymi wątkami na forum. Bicie piany będę usuwał.
  • Poziom 12  
    Jak już pisałem w pierwszym poście, zapoznałem się z wszystkimi wątkami podobnymi na forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, dziękuję.

Dowiedziałem się wiele innych ciekawych rzeczy dotyczących mojego pytania jak zgłoszenie do ZE, stosowanie przełączników, spatki napięć, itp.

Tak więc powtórze pytanie czy da się połaczyc układ agregatu IT z instalacją domową TN-S ??. Np poprzez podłączenie jednego wyjscia agregatu do PEN instalcji domu ?? i wszystko będzie ok ?? i co w przypadku kiedy nie ma PEN tylko samo N.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić pisownię bo post nadaje się do kosza. [retrofood]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto