Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja wskaźników wysterowania w magnetofonie szpulowym M2405S

26 Gru 2011 15:10 3111 11
 • Poziom 12  
  Witam

  Jakiś czas temu zauważyłem w swoim magnetofonie szpulowym Unitra M2405 S że podczas odtwarzania wskazówka wysterowania od lewego kanału ledwo co się porusza (max do 10), podczas gdy prawego kanału do 5-3.

  Żeby to dokładnie sprawdzić nagrałem dźwięk na nową taśmę (głowica oraz filc dociskający taśmę do głowicy również został wymieniony na nowy z regulacją prądu podkładu w serwisie). Jednak było tak samo.

  Postanowiłem go otworzyć i zobaczyć jak są ustawione trymery od kalibracji wskaźników, okazało się że akurat ten od lewego kanału jest ustawiony na max, a od prawego mniej więcej na 3/4, (od nagrywania nie ruszałem).

  Podczas nagrywania dźwięku z komputera i ustawieniu potencjometrów na mniej więcej równym poziomie wskaźniki reagują normalnie. Problem ten występuje tylko podczas odtwarzania.

  Gdy nagraną taśmę na moim magnetofonie, puściłem na magnetofonie znajomego (również M2405 S), wskazówki zachowywały się normalnie tzn. na obie były na równym poziomie.

  W czym może tkwić problem ? Kwestia wyschniętego elektrolitu ? Jeśli tak to którego ?

  Pozdrawiam

  Dodano po 3 [minuty]:

  PS. Mimo tego że wskazówka w lewym kanale nie wychyla się tak samo jak w prawym, w lewym głośniku nie słychać różnicy głośności.
 • Poziom 27  
  Na początek zamień zasilanie samych wskaźników - odlutuj te z wskaźnika L i dolutuj do P a z P do L.
  A dowiesz się gdzie tkwi usterka. Jak Ci Lewy ruszy, a prawy Ci się zepsuje - czyli zmieni Ci się usterka miejscami to znaczy, że same wskaźniki są dobre i usterkę trzeba szukać wcześniej.
  Natomiast jeżeli problem będzie nadal, że Lewy popsuty będzie, a prawy dobry jak było : to znaczy, że albo wzmacniacz sterujący wskaźnikiem albo coś jeszcze przed tym wzmacniaczem.
  Potem zamień wejścia sygnałowe z P na L i z L na P. Odlutuj element wejściowy na wejście tego wzmacniacza co steruje wskaźnikiem wychyłowym i na dodatkowych kabelkach zamień mu tory. Dlatego odlutuj i połącz na kabelku by nie przecinać ścieżek org.

  Dobrej zabawy w zamianach torów - pozdrawiam Damian.
 • Poziom 12  
  Spróbuje, ale raczej obstawiałbym wzmacniacz niż same wskaźniki gdyż podczas zapisu zachowują się normalnie..

  Zamieniłem wskaźniki miejscami tzn. przelutowałem je i nic to nie dało, co potwierdza sprawność samych wskaźników.

  Myślę że do 17stej skończę i napiszę o wynikach.

  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Zdaje się, że sygnał do wskaźników przechodzi przez isostaty(przełączniki), a te zapewne są już czarne od siarczków srebra i tam upatrywałbym usterki.


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)
 • Spec od sprzętu Unitra
  Peerek do regulacji sprawdzić (ten przy odtwarzaniu) i jak wyżej kolega wspomniał, isostat. Trzeba by sygnały "podpatrzeć" jeszcze wcześniej, za pomocą generatora i najlepiej oscyloskopu.
 • Poziom 12  
  Ok, zamieniłem wzmacniacze i teraz problem występuje w prawym kanale :D, zauważyłem także coś jeszcze, przed zamianą lewy głośnik miał więcej wysokich tonów za to ten prawy więcej niskich teraz jest odwrotnie (zarówno przy odtwarzaniu z taśmy jak i dźwięku przez komputer), ale to już inny problem na inny temat.

  W każdym bądź razie problem ze wskaźnikami również przeniósł się razem ze wzmacniaczem.

  W isostaty psiknołołem "kontaktem" i trochę poruszałem, będę obserwować efekty.
 • Spec od sprzętu Unitra
  93czarny93 napisał:
  Ok, zamieniłem wzmacniacze i teraz problem występuje w prawym kanale
  A dokładnie co i w którym miejscu?
  93czarny93 napisał:
  W isostaty psiknołołem "kontaktem"
  A wiesz aby o które chodzi? Bo tam są osobne do samych wskaźników.
  93czarny93 napisał:
  W każdym bądź razie problem ze wskaźnikami również przeniósł się razem ze wzmacniaczem
  Nic już nie rozumiem. Wcześniej sugerowałeś że wszystko gra cacy a tylko wskaźnik źle pokazuje.
 • Poziom 12  
  Niestety nie dysponuję generatorem ani oscyloskopem, więc sprowadza się chyba do tego że będę go musiał dać osobie która ma do tego odpowiedni sprzęt i trochę doświadczenia.

  Wszystko wyczyściłem wszystkie styki (a trochę ich tam ma), isostaty i peery (te potencjometry), jednak bez zamierzonego efektu. Problem leży na pewno po stronie wzmacniacza, ale nie wiem co dokładnie.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Generator to można z PC zrobić. A oscyloskopu też nie trzeba mieć, można nawet wykorzystać fragment układu sterowania wskaźnika wraz z nim do zbadania sygnału. Ale niestety jak się niema doświadczenia to trzeba oddać sprzęt komuś kto się zna na rzeczy. Pierwszy lepszy serwis też nie wchodzi w grę.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  Ok, zamieniłem wzmacniacze i teraz problem występuje w prawym kanale

  A dokładnie co i w którym miejscu?
  Zamieniłem całe płytki wzmacniaczy.


  Cytat:
  W isostaty psiknołołem "kontaktem"

  A wiesz aby o które chodzi? Bo tam są osobne do samych wskaźników.

  Wiem

  Cytat:
  W każdym bądź razie problem ze wskaźnikami również przeniósł się razem ze wzmacniaczem

  Nic już nie rozumiem. Wcześniej sugerowałeś że wszystko gra cacy a tylko wskaźnik źle pokazuje.
  Cytat:


  Bo gra i jest dobrze, problem występował tylko ze wskaźnikiem lewego kanału (teraz prawego), a co do dźwięku że przed zamianą więcej wysokich tonów było w lewym, a więcej niskich w prawym to było tak od dawna, choć mnie to nie przeszkadzało bo razem grają bardzo dobrze.. Po zamianie tych płytek teraz lewy głośnik ma więcej niskich tonów za to prawy więcej wysokich. Teraz prawy wskaźnik się ledwo wychyla za to lewy pracuje normalnie.

 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Chyba jednak zostawię go w ogóle w spokoju, wrócę wszystko do punktu wyjścia i dam osobie która ma z tym więcej doświadczenia i wiedzy.

  Ew. Ktoś kto z forum czuł by się na siłach by się do niego zabrać prosiłbym o wiadomość na PW.

  Pozdrawiam