Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik elektroniczny jak zwykły przekaźnik

lgorek 26 Gru 2011 15:15 3222 17
  • #1 26 Gru 2011 15:15
    lgorek
    Poziom 11  

Witam

Nie wiem jak dokładnie się to nazywa. Ale zaczne od początku mam przekaźnik zwykły na cewce, który wyłącza zasilanie gdy potrzeba, w stanie spoczynku obwód połączony. Ale chce zamienić cewkę na elektronikę.

Szukam przekaźnika elektronicznego który byłby cały czas załączony a gdy podłączy się zasilanie rozłączy obwód. Pracuje przy 12V, max 5A ale to już maksymalny, normalnie pewnie nie przekracza 1-2A. Sterowanie też byłoby 12V. Najlepiej coś małego.

Dlatego czy jest coś takiego bo już nie wiem jak to szukać. Może jakiś triak, tranzystor itp. Nie znam się na tym najlepiej jakby był to jeden element.

0 17
  • #2 26 Gru 2011 15:33
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    A co chcesz włączać tym przekaźnikiem?
    Jeśli to będzie na 12 VDC to może być tranzystor do włączania.
    Andrzej

0
  • #3 26 Gru 2011 15:42
    lgorek
    Poziom 11  

andy

nie chce włączać tylko wyłączać, tzn że gdy nie ma zasilania to obwód jest połączony. Gdy dodaje zasilanie rozłącza.

Chce aby wyłączało przysłone w lampach bixenon. Mam światła dzienne ale w moim przypadku jest bixenon i za każdym razem gdy załącza się dzienne działa cewka od przysłony. Nie chce aby się spaliła bo musiałbym rozklejać całą lampę dlatego chce zrobić tak aby odciąć zasilanie od cewki kiedy włączone są dzienne, gdy je wyłączymy wszystko powraca do standardowej instalacji.

0
  • #4 26 Gru 2011 16:02
    lgorek
    Poziom 11  

kdvc

fajnie było by podać jakiś model

0
  • #5 26 Gru 2011 16:09
    andy127
    Poziom 30  

lgorek napisał:
    andy

nie chce włączać tylko wyłączać, tzn że gdy nie ma zasilania to obwód jest połączony. Gdy dodaje zasilanie rozłącza.

Chce aby wyłączało przysłone w lampach bixenon. Mam światła dzienne ale w moim przypadku jest bixenon i za każdym razem gdy załącza się dzienne działa cewka od przysłony. Nie chce aby się spaliła bo musiałbym rozklejać całą lampę dlatego chce zrobić tak aby odciąć zasilanie od cewki kiedy włączone są dzienne, gdy je wyłączymy wszystko powraca do standardowej instalacji.

Ja rozumiem, że chcesz wyłączać. Ale jeśli coś wyłączysz to później to będziesz musiał włączyć na powrót. Dla tego napisałem ogólnie "włączać".
    A do rzeczy. Co napędza tę przesłonę: silnik, elektromagnes czy coś innego?
    Tranzystor jeśli jest niewysterowany to nie przewodzi. Wysterowany przewodzi i może włączyć urządzenie. Ty potrzebujesz na odwrót. Można odwrócić (zanegować) sterowanie tranzystor aby uzyskać pożądany efekt.
    Andrzej

0
  • #6 26 Gru 2011 16:18
    Zygaqra
    Poziom 34  

Czym spowodowany jest wybór elektroniki zamiast prostego przekaźnika? Wykorzystujesz w przekaźniku styki normalnie zwarte a po podaniu napięcia rozwierane i po kłopocie.

0
  • #7 26 Gru 2011 16:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Najprościej możesz to zrobić tak : Tranzystor Darlington dostosowany do obciążenia, z rezystorem pomiędzy kolektorem a bazą, o wartości takiej, by tranzystor znajdował się w stanie nasycenia. Pomiędzy baze a emiter z kolei włączasz transoptor, którego LED i fototranzystor steruje otwieraniem Darlingtona. Czyli powstanie odpowiednik przekaźnika NC( czyli to co chciałeś) z izolacją od obwodu sterującego :arrow: transoptor

0
  • #8 26 Gru 2011 16:22
    lgorek
    Poziom 11  

chciałbym dać jeden element, ale jeżeli nie będzie to zostawie ten zwykły przekaźnik

0
  • #9 26 Gru 2011 16:26
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Powiem jak najprościej. W pojeździe mechanicznym dopuszczonym do ruchu na drogach publicznych można stosować tylko i wyłącznie "dodatki" posiadające homologację. Wszelkiego rodzaju "samoróbki" w układach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo są niedopuszczalne.

Pzdr.

0
  • #10 26 Gru 2011 16:27
    andy127
    Poziom 30  

lgorek napisał:
    chciałbym dać jeden element, ale jeżeli nie będzie to zostawie ten zwykły przekaźnik

Przekaźnik to właśnie jeden element. Jeśli dasz tranzystor to niestety musi mieć elementy dodatkowe. Są one niewielkie gabarytowo, ale muszą być. Wybór należy do Ciebie.
    Andrzej

0
  • #12 26 Gru 2011 16:43
    lgorek
    Poziom 11  

No to zostane przy przekazniku tylko zamontuje go tak aby byla latwa wymiana w razie problemu.

0
  • #14 18 Lut 2013 22:41
    Dawdos
    Poziom 9  

Witam.

Sorry że odkopuję ten temat ale poszukuję od dawna układu który będzie chociaż symulował pracę takiego przekaźnika. Szukam tylko dlatego że duża liczba przekaźników wpływa negatywnie na efekt końcowy, ogólny bilans strat i zysków jest nie do przyjęcia.

Układ którego szukam powinien umożliwiać przesyłanie sygnału wciąż dalej i dalej - najlepiej w nieskończoność.. - tak jak klocki domino..

- przy zabawie z tranzystorami udało mi się przekazywać sygnał ale max do trzeciego modułu i tam sygnał słabnął - a sam układ składa się z 20 i więcej modułów.

Jak zrobiłem to na przekaźnikach to znowu sam układ sterujący na wyjściu miał powyżej 10A. - a gdzie reszta?? Idea się tu już rozmyła - nie wspominając już o tym cykadle.

Najlepiej aby coś zadziałało z taką mocą jak przekaźnik tradycyjny :D ale taniej.

Pozdrawiam
    Dawid

0
  • #15 20 Lut 2013 22:49
    andy127
    Poziom 30  

Dawdos napisał:
    Witam.

Sorry że odkopuję ten temat ale poszukuję od dawna układu który będzie chociaż symulował pracę takiego przekaźnika. Szukam tylko dlatego że duża liczba przekaźników wpływa negatywnie na efekt końcowy, ogólny bilans strat i zysków jest nie do przyjęcia.

Układ którego szukam powinien umożliwiać przesyłanie sygnału wciąż dalej i dalej - najlepiej w nieskończoność.. - tak jak klocki domino..

- przy zabawie z tranzystorami udało mi się przekazywać sygnał ale max do trzeciego modułu i tam sygnał słabnął - a sam układ składa się z 20 i więcej modułów.

Jak zrobiłem to na przekaźnikach to znowu sam układ sterujący na wyjściu miał powyżej 10A. - a gdzie reszta?? Idea się tu już rozmyła - nie wspominając już o tym cykadle.

Najlepiej aby coś zadziałało z taką mocą jak przekaźnik tradycyjny :D ale taniej.

Pozdrawiam
    Dawid

Próbowałem zrozumieć (aby pomóc) ale nie mogę się domyślić o co chodzi. Napisz coś konkretniej.
    Andrzej

0
  • #16 20 Lut 2013 23:49
    Dawdos
    Poziom 9  

Witaj.

Potrzebuję skonstruować układ działający na zasadzie przerzucania sygnału do modułów dalej położonych.

tutaj jest działający kawałek:

Link

chciałbym chociaż zrobić podobny układ jednak w połączeniu równoległym a nie szeregowym tak jak w tym przypadku. Główkuję trochę już nad tym ale nic ciekawego mi z tego nie wychodzi - nie chcę też podwajać liczby przekaźników - bo byłby to najłatwiejszy sposób na połączenie równoległe.

Jeśli miałbyś na to jakąś prostą radę to wal śmiało. Jestem początkujący i nie doszedłem jeszcze do odpowiedniej wiedzy dlatego robię to na tych podzespołach które w miarę rozumiem i na których mogę myśleć - układ który buduję to bramka logiczna właśnie na przekaźnikach - ale żeby to się udało i abym mógł sobie dokładać nowe funkcje to muszę to mieć w połączeniu równoległym z uwagi na duży amperaż w przypadku szeregowego - a wiadomo co za tym idzie.

Ktoś może uważać że to poroniony pomysł - ale mi się to podoba - może i ja będę się kiedyś z tego śmiać :) kto wie.

Dzięki za odpowiedź z góry i pozdrawiam
    Dawid

0
  • #17 23 Lut 2013 17:58
    andy127
    Poziom 30  

Dawdos napisał:
    tutaj jest działający kawałek:

Nie mogę wyświetlić tego linku bo mu się moja Java nie podoba.
    Andrzej

0
  • #18 23 Lut 2013 18:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

U mnie też nie działa, ten falstad raz działa raz nie i nie wiem od czego to zależy, ale od wersji javy chyba nie ;)

Cytat:

Jestem początkujący i nie doszedłem jeszcze do odpowiedniej wiedzy dlatego robię to na tych podzespołach które w miarę rozumiem i na których mogę myśleć

Warto poznać inne podzespoły.
    Cytat:
    - układ który buduję to bramka logiczna właśnie na przekaźnikach

Rzucę banalny pomysł - użyć gotowych bramek logicznych.
    Cytat:
    - ale żeby to się udało i abym mógł sobie dokładać nowe funkcje to muszę to mieć w połączeniu równoległym z uwagi na duży amperaż w przypadku szeregowego
    Pachnie absurdem, nie robisz jakiegoś grubego błędu?
    Cytat:
    przy zabawie z tranzystorami udało mi się przekazywać sygnał ale max do trzeciego modułu i tam sygnał słabnął
    to znaczy że nie opanowałeś jeszcze zasady działania tranzystora, poducz się, to się przydaje.
    Cytat:
    Jak zrobiłem to na przekaźnikach to znowu sam układ sterujący na wyjściu miał powyżej 10A
    Na wyjściu czy na wejściu, jak na wyjściu to chyba dobrze, a jak pobierał tyle do zasilania przekaźników to musiało ich być kilkaset.
    Cytat:
    Najlepiej aby coś zadziałało z taką mocą jak przekaźnik tradycyjny Very Happy ale taniej.
    To samo, a taniej to wbrew prawom rynku ;) , po co ci moc przekaźnika żeby mocno grzało czy żeby mocno obciążyć, jeśli to drugie to oddziel "logikę" (układy małej mocy) od układów wykonawczych (wyjścia przekaźnikowe dużej mocy)

0