Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie odbiera DVB-T na jednym paśmie

Skubal 26 Gru 2011 15:34 2537 10
  • #1 26 Gru 2011 15:34
    Skubal
    Poziom 10  

Witajcie

Próbuje podłączyć kuzynowi odbiór DVB-T i pojawił się mały problem. Odbieram sygnał z nadajnika z Suchej Góry (nadaje tam MUX1 na 42 kanale 25kW i MUX2 na 61 kanale 10kW). Do nadajnika mam jakieś 7km, antena "widzi" nadajnik, na drodze nie ma żadnych przeszkód. Używam anteny szerokopasmowej siatkowej, wzmacniacza SWA-2000, 20 metrów kabla, dekoder Cabletech URZ0083.

Teraz dekoder pokazuje 97% sygnału dla MUX1, a dla MUX2 0%. Czasami sygnał się pojawia i jakość skacze raz jest 25% raz 95%. Co się dzieje? Co zrobiłem nie tak?
    U siebie w domu 10m obok na takiej samej antenie odbieram wszystko bez problemu (tylko bez dekodera, a sygnał idzie bezpośrednio do telewizora).

Dodatkowo czy ten wzmacniacz powinien być zasilany z dodatkowego zasilacza 12V? Jak takowy podłączam od razu sygnał na obu MUXach znika na 0% (tak samo jak włączę dodatkowe zasilanie anteny w tunerze 5V).

0 10
  • #3 26 Gru 2011 15:53
    Skubal
    Poziom 10  

kdvc napisał:
    Uszkodzony kabel może powodować zworę po podaniu napięcia jak i zaniki i skoki sygnału.

Kabel jest nowy, kupiony dosłownie 3 dni temu, być może uszkodziłem coś przy montażu. Jutro spróbuję rozmontować, zewrzeć z jednej strony i go zmierzyć (innego pomysłu jak go sprawdzić nie mam).

Teraz przy pomiarze rezystancji przy podłączonej antenie ze wzmacniaczem pokazuje ok. 6,8kOhm - czy to poprawna wartość?

0
  • #4 26 Gru 2011 16:00
    kdvc
    Poziom 24  

Rg 6 i Rg 5(99)
    Niemożna zaginać o 90° tylko ładnie z zaokrąglonymi zakrętami należy kłaść.
    Jak przy antenie wygląda połączenie tez jest ważne antena jednak pracuje (wiatr itp)?.
    Co do pomiaru Rezystancji to jak wykonywałeś ??

0
  • #5 26 Gru 2011 16:16
    Skubal
    Poziom 10  

kdvc napisał:
    Rg 6 i Rg 5(99)
    Niemożna zaginać o 90° tylko ładnie z zaokrąglonymi zakrętami należy kłaść.
    Jak przy antenie wygląda połączenie tez jest ważne antena jednak pracuje (wiatr itp)?.
    Co do pomiaru Rezystancji to jak wykonywałeś ??

Kabel to sonik 9590 - z tego co znalazłem to rg59. Żadnych łamań 90 stopni nie ma. Antena zamocowana dosyć stabilnie - nie stwierdziłem żadnych zmian pozycji.
    Rezystancję zmierzyłem na końcu kabla między żyłą wewnętrzną a zewnętrzną z zamontowaną końcówką (przy antenie nic nie ruszałem tzn. kabel podpięty do wzmacniacza i ten do anteny)

0
  • Pomocny post
    #6 26 Gru 2011 16:21
    irekr
    Moderator

Panowie, nie róbcie sobie jaj.....

Po pierwsze: jeżeli jesteś w odległości 7 km od nadajnika Sucha Góra to trzeba pamiętać że oprócz dwóch multipleksów - o dość niewielkich mocach - pracuje tam analogowy nadajnik TVP2 na kanale 29 i do tego z mocą 0,7 MW (megawata!). Nic dziwnego że nie odbieracie MUX-ów. Wzmacniacz jest totalnie przesterowany silnym sygnałem analogowym.
    Czynności do wykonania:
    1. Zdjąć wzmacniacz przy antenie, zastąpić symetryzatorem, zdemontować zasilacz.
    2. Założyć tłumik, lub/i (lepiej) pułapkę na kanał 29.
    3. Jeżeli mieszkacie w miarę blisko nadajnika analogowego Polsatu na Bieszczadzkiej to także należy wytłumić kanał 51.
    Dekodery Cabletech, podobnie jak Viva nie mają żadnej automatyki wzmocnienia i głupieją jak dostaną silny sygnał analogowy w odbieranym pasmie. Aby dobrze odebrać sygnał cyfrowy trzeba wytłumić analogowy k.29 do poziomu poniżej 3 mV. Zapewne obecnie jest powyżej 100 mV. Odbiorniki najczęściej mają wbudowana automatykę i znacznie lepiej działające filtry pasmowe.

Inaczej szkoda sobie rwać włosy z głowy.

0
  • #7 26 Gru 2011 16:49
    Skubal
    Poziom 10  

Dziękuję za porady, nie sądziłem że mocny sygnał na niższym kanale może mieć taki wpływ. Zasilacza już nie ma, jutro skombinuje symetryzator, nie wiem czy będą mieli tłumiki (filtry), ale popytam.
    Polsat z Krosna raczej nie przeszkadza (antena jest ustawiona tyłem do niego).

0
  • #8 26 Gru 2011 17:00
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Skubal napisał:
    Dziękuję za porady, nie sądziłem że mocny sygnał na niższym kanale może mieć taki wpływ.

Uwierz Fachowcowi - On wie co pisze/mówi.

Jak uważnie przeczytasz dane katalogowe SWA-2000 to zobaczysz dlaczego tak się zachowuje przy 700kW nadajnika z 7 km.

Pozdrawiam.

0
  • #9 26 Gru 2011 18:33
    Skubal
    Poziom 10  

SP5ANJ napisał:
    Witam.
    Skubal napisał:
    Dziękuję za porady, nie sądziłem że mocny sygnał na niższym kanale może mieć taki wpływ.

Uwierz Fachowcowi - On wie co pisze/mówi.

Jak uważnie przeczytasz dane katalogowe SWA-2000 to zobaczysz dlaczego tak się zachowuje przy 700kW nadajnika z 7 km.

Pozdrawiam.

Ale ja wierzę, wierzę.

Dysponujesz może taką charakterystyką swa-2000? Przeszukałem google i nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji odnośnie wartości sygnału wejściowego. Według moich skromnych obliczeń przy 700kW ERP nadajnika, 7km odległości i 300Ohm impedancji anteny mam ok. 100dBu na wejściu wzmacniacza.

Pozdrawiam

0
  • #10 26 Gru 2011 18:56
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Skubal napisał:
    Dysponujesz może taką charakterystyką swa-2000? Przeszukałem google i nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji odnośnie wartości sygnału wejściowego.

Pierwszy link na google i 1-sza informacja o samym wzmocnieniu - już na mówi (pokazuje) o tym wzmacniaczu przy napięciu w.cz. na jego wejściu :

"Wzmacniacz antenowy SWA-2000 służy do wzmacniania słabych sygnałów TV naziemnej. Wzmacniacz SWA2000 jest przeznaczony do montowania bezpośrednio na zaciskach anteny w puszce antenowej. Takie rozwiązanie zapewnia wzmocnienie słabych sygnałów już na wejściu anteny, co jest szczególnie istotne przy niskim stosunku sygnału do szumów" .

Test w [Bold] jest dość istotny .

Jeżeli nawet już wyliczyłeś, że :
    Cytat:
    mam ok. 100dBu na wejściu wzmacniacza

To przy dalszych wzmocnieniach z tego wzmacniacza ... oraz na jego wejściu ... - totalne przesterowanie i nieliniowa praca takiego urządzenia. :cry:

[...] są jako - bez komentarza. :!:

Pozdrawiam.

0
  • #11 27 Gru 2011 14:44
    Skubal
    Poziom 10  

Z całym szacunkiem, ale pytałem o konkretne wartości. Określenie słaby jest pojęciem względnym [...]

Irekr
    Wielkie dziękuję, symetryzator założony. Wszystko śmiga, siła sygnału 97% i nic nie skacze.

Temat zamykam

0