Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AUSTRIA: Kilka RCD selektywne i zwykłe kaskadowo.

JOHN_MB 29 Gru 2011 09:59 5544 45
    JOHN_MB
    Poziom 10  
    Zabezpieczone to jest typowymi wkładkami 25A zwłoczne (bodajże gl gg)
    mafialosoo
    Poziom 6  
    Post napisany 7 lat temu ale, może ktoś coś jeszcze podpowie. Miałem kiedyś dokladnie taki problem i kolega mi to tlumaczył ale, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Ten nullung to doziemienie zera. Instalacja do kamienicy dochodzi 4 żyłowa i później dochodziło do rozdziału na N i PE. Po rozdziale jesli, taka instalacja nie byla dodatkowo uziemiona przez Gsw to, w mieszkaniach przed roznicówka 0.03A dokładało się dodatkowo RCD 0.1A typu S. Jesli byla to nowa instalacja TN-S to nie bylo wymogu instalowania pierwszej RCD S 0.1A. Tak mi wytłumaczyli i mówią że taki wymóg. A czy ta RCD typu S jest po to aby była mniej czuła od 0.03S i nie wyłączała od razu wszystkiego czy w jakimś innym celu jest zamontowana to niech ktoś z większą wiedzą się wypowie. Gdzieś już na Tym forum czytałem że, w instalacjach TT jest wymóg instalowania pierwszego RCD S i po nim dopiero RCD 0.03A. Niestety nie było wytłumaczone dlaczego akurat w instalacji TT jest to wymagane a w TN nie.

Pozdrawiam i szczesliwego nowego roku!
    CYRUS2
    Poziom 39  
    mafialosoo napisał:
    A czy ta roznicowka typu S jest po to aby byla mniej czuła od 0.03a i nie wyłanczała od razu wszystkiego czy w jakimś innym celu jest zamontowana to niech ktoś z większą wiedzą się wypowie.
    W Polsce.
    Dwa RCD kaskadowo stosuje sie w instalacji w układzie TT.
    W ukladzie TN-S RCD jest tylko uzupełnieniem ochrony.
    Polskie normy wymagają tylko jednego RCD 30mA na obwodach gniazd i na wszystkich obwodach łazienki.
    elektronikq
    Poziom 24  
    stomat napisał:
    Proszę żeby ktoś "łopatologicznie" napisał co może się stać złego w przypadku braku tego pierwszego RCD a nie stało by się gdyby RCD 100mA jednak był.
    Jak ten 0.03 ulegnie uszkodzeniu to ten 0.1 zadziała.
    Jeśli wyłącznik jest selektywny (w pełni) to przy zwarciu zadziała tylko ten 0.03 (bliższy miejscu zwarcia) Tutaj chodzi tylko o redundancję zabezpieczenia.
    CYRUS2
    Poziom 39  
    Akrzy74 napisał:
    Wyłączniki różnicowoprądowe IΔn > 30 mA stosowane są wtedy do ochrony przy uszkodzeniu (przy dotyku pośrednim) jako element samoczynnego wyłączenia zasilania
    Dlaczego kolega nie używa prawidłowej nomenklatury ?
    Ten element nosi nazwę "urządzenie ochronne różnicowo-prądowe".

JOHN_MB napisał:
    Nie szukam poparcia mojej opinii. Ale skoro tak uparcie stoisz przy swoim to poprzyj czymś swoją opinię.
    Piszesz o instalacji TN.
    Co mają robić RCD 30mA w instalacji TN ?

Daj przykład scenariusza porażenia (układ TN) w którym RCD zadziała.
    mafialosoo
    Poziom 6  
    CYRUS2 napisał:
    W Polsce.
    Dwa RCD kaskadowo stosuje sie w instalacji w układzie TT.
    W ukladzie TN-S RCD jest tylko uzupełnieniem ochrony.
    Polskie normy wymagają tylko jednego RCD 30mA na obwodach gniazd i na wszystkich obwodach łazienki.

Okej. Więc dlaczego w instalacji TN-S jest wymagane tylko RCD 30mA a w instalacji TT pierwsze RCD musi być selektywne a nastepne 30mA?
    Wiem ze w normie tak jest ale dlaczego? Jeśli ma to obyć dodatkowa ochrona to rozumìem ale, w takim razie dlaczego nie jest ona wymagana w instalacji TN-S?

Dodano po 3 [minuty]:

mar_uda napisał:
    W Polsce RCD 100mA jest czasami także stosowany jako ochrona przeciwpożarowa.

A czy RCD 30mA nie zapewnia również ochrony przeciwpożarowej?
    mafialosoo
    Poziom 6  
    Poczytałem troche ale nie wszystko bo, to lektury na 2 wieczory a nawet 3.

"W układzie TT, w którym zabezpieczenia nadprądowe nie reagują na małe prądy zwarciowe
    towarzyszące uszkodzeniu izolacji podstawowej, wyłączniki różnicowoprądowe w obwodach od-
    biorczych powinien poprzedzać wyłącznik różnicowoprądowy zwłoczny w obwodzie rozdzielczym.
    Nie jest to redundancja sensu stricto, bo wyłącznik poprzedzający ma zupełnie inne parametry:
    większy prąd znamionowy ciągły, co najmniej 3-krotnie większy znamionowy prąd różnicowy za-
    działania i większy czas wyłączania z tytułu zwłoki. Ma też do spełnienia własną funkcję ochronną
    w obwodzie rozdzielczym, a tylko ubocznie pełni rolę rezerwy na wypadek niesprawności wyłącz-
    ników, które poprzedza.
    Są też wysuwane pomysły instalowania dwóch wyłączników różnicowoprądowych w jednym
    obwodzie instalacji o układzie TT, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy poza ochroną przeciwporażenio-
    wą dodatkową (ochroną przy uszkodzeniu) jest wymagana ochrona uzupełniająca przy dotyku bez-
    pośrednim. "

Ten fragment plus reszta literatury z linku ktorą przeczytałem (nie wszystko) skłania mnie do wniosku.

Jeśli chodzi o instalację TT, zabezpieczenia nadprądowe nie zawsze zadziałają ponieważ nie reagują na niskie prądy zwarciowe. Dlatego, powinny być poprzedzony zabezpieczeniem RCD typu S ponieważ jest czulsze i zadziała wczesniej niż zabezpieczenie nadprądowe jeżeli wykryje zwarcie miedzy L-PE lub N-PE. Dodatkowo pełni ochrone przed kontaktem pośrednim z obudową. RCD TYPU S nie jest tak czułe jak 0.03mA, zainstalowanie RCD 0.03 jako pierwsze mogło by skutkować wyzwalaniem przy prądzie mniejszym niż wymagany prąd
    niezadziałania Po RCD typu S powinno być dodane drugie RCD 0.03mA aby dopełnić ochrone przed dotykiem bezpośrednim a dopiero po nim zabezpieczenie nadprądowe.

Czy moje wnioski są prawidłowe?

Nie jestem elektrykiem więc jak moje wnioski są złe to prosze mnie nie zalewać falą krytyki jak to bywa na niektórech postach.

Pozdrawiam
    retrofood
    Moderator
    mafialosoo napisał:

Tu masz link do bardziej strawnego opisu.
    Link
    CYRUS2
    Poziom 39  
    mafialosoo napisał:

Nie są prawidłowe.
    mafialosoo napisał:
    Jeśli chodzi o instalację TT, zabezpieczenia nadprądowe nie zawsze zadziałają ponieważ nie reagują na niskie prądy zwarciowe.
    Nigdy nie zadziała.
    mafialosoo napisał:
    Dlatego, powinny być poprzedzony zabezpieczeniem RCD typu S ponieważ jest czulsze
    Nie jest czulsze.
    mafialosoo napisał:
    RCD typu S zadziała wcześniej niż zabezpieczenie nadprądowe
    jeżeli wykryje zwarcie miedzy L-PE
    Nie ma wcześniej- nic innego nie zdziała.
    mafialosoo napisał:
    RCD typu S zadziała wcześniej niż zabezpieczenie nadprądowe
    jeżeli wykryje zwarcie miedzy N-PE.
    Nieprawda, nie wykrywa zwarcia N-PE.
    mafialosoo napisał:
    Dodatkowo pełni ochronę przed kontaktem pośrednim z obudową.
    Nie jest dodatkowe, tylko jest to, o czym kolega wyżej pisał.
    To się nazywa ochrona przed dotykiem pośrednim.
    mafialosoo napisał:
    zainstalowanie RCD 0.03 jako pierwsze mogło by skutkować wyzwalaniem przy prądzie mniejszym niż wymagany prąd
    W obwodzie nie ma znaczenia co jest pierwsze, a co drugie.
    Przez obydwa aparaty płynie ten sam prąd.
    Zawsze jest to prąd znacznie przewyższający prąd progowy obydwu RCD.
    Obydwa by zadziałały ale….RCD typu ”S” ma zwłokę i nie zdąży zadziałać.
    Zadziała tylko RCD bezzwłoczny.
    Wystarczy tylko RCD 30mA , ale RCD to aparaty zawodne.
    Logika jest taka, że dajemy dodatkowo jeden RCD typu ”S” na wszystkie obwody.
    RCD 30mA bezzwłoczny- kilka na pojedyńcze obwody.
    Jeżeli jeden z RCD 30mA ulegnie uszkodzeniu, to zadziała RCD typu ”S”.
    RCD typu S obejmuje wszystkie obwody.
    Gdyby nie miał zwłoki, to by reagował razem z każdym RCD wyłączając napięcie w całym obiekcie.
    Tuning Marek
    Poziom 21  
    Kolega stomat ma racje , dziekuje
    mrapala1
    Poziom 3  
    Przepraszam, że odgrzewam.

Linia kablowa > układ sieci TN-C > przejście na TN-S > Instalacja 3f 15kW > domek letniskowy drewniany.

Za blokiem rozdzielczym wszystko jest na RCD 30mA (kilka 2P, kilka 4P). Dalej większość obwodów jest w domku letniskowym, ale z jednego RCD 30mA 2P będę dawał zasilanie (YKY 3x4) na altanę i wiatę, które są w odległości około 20m od domku (rozdzielnicy).

Pytanie czy przed blokiem rozdzielczym dawać jeszcze RCD 4P selektywny? Jeśli tak to jaki 100mA czy 300mA?

Nie jest to ani sieć TT, ani sieć rozległa, ale wole dopytać ;)

Dzięki za odpowiedzi.
    mrapala1
    Poziom 3  
    Nie znam się za bardzo, gdzieś czytałem o przeciwpożarowej funkcji takiego RCD S, a że tu domek drewniany... ;)

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.
    mafialosoo
    Poziom 6  
    Jesli to wiata i altana to zrobil ym 5x4. W przyszosci moze sie przydać siła. Zrobił bym rozdzielnie dodatkową we wiacie jesli jest zadaszona i zamykana. Zależy od zabezpieczenia za licznikiem (założy ze jest 25A) dał bym przed RCD zabezpieczenie 20A zeby pełniło rolę głownego wyłącznika prądu oraz zwarciowego, pozniej RCD 30mA i później nadprądowe wyłączniki.