Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Super Energooszczędny komputer - domowy serwerek plików

maras2003 26 Dec 2011 19:30 10182 46
Texa Poland
    maras2003
    Level 29  
    Witam,

Na dniach planuje złożyć super energooszczędny komputer - jako serwer plików, klient Torrent, JDownloader.
    Od czasu gdy kupiłem sobię laptopa mam problem ze zdublowanymi danymi - muzyką, filmami, zdjęciami. Chciałbym mieć wszystko na 1 komputerze w sieci, stąd pomysł na taki serwerek.

Założenia:
    - energooszczędność
    - moc wystarczająca do windows Xp (albo Windows 7) + Bitcomet + Jdownloader
    - karta sieciowa Gigabit

Mam taki pomysł, żeby system postawić na pendrive / karta CF, a same pliki na 500GB dysku (mam 3,5 oraz 2,5" które mogę użyć). Dysk mógłby być wyłączany przez system w razie gdyby nie był używany.

Problem - na jakiej płycie to postawić ?
    Raczej nie będę potrzebował tej płyty do HTPC.
    Co aktualnie jest najbardziej energooszczędne ? Atom czy Brazos ?
    Jakiej płyty głównej szukać ?
  • Texa Poland
    michcior
    Level 30  
    Windows?! takie rzeczy robi się na Linuksach. Poza tym, są gotowe skrzynki, kosztują nie drogo, oparte na Linuksie maja mnóstwo funkcji. Ja mam "Activity Media Server 150" (kiedyś wyrób Fujitsu-Siemens). Zasilacz daje 3A przy 12V czyli nie przekracza 48W! Nie znajdziesz płyty ciągnącej mniej. Czasami nie warto wyważać otwartych drzwi.
  • Texa Poland
    maras2003
    Level 29  
    Tak, kojarze te media serwery, qnapy itd ;) Jednak wolałbym mieć normalnego PCta, może kiedyś go do auta wsadzę ?
    Nie skreślam jednak tego rozwiązania które zaproponowałeś..

I jeszcze jedno (zupełnie opcjonalne) zadanie dla tego sprzętu - tylko nie wiem jak to nazwać :) Chodzi o to że oglądam film na Youtube. Potem wysyłam link bratu (inny komputer, ale w tej samej sieci) - brat ściąga filmik z błyskawiczną prędkością, ale nie z serwera YouTube, tylko z tego domowego serwerka. Da się coś takiego zrobić w prosty sposób ?
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj. Wtrącę swoje kilka groszy.
    Jak słusznie zauważył kolega - linux będzie lepszy do takiego zastosowania niż Windows, ale jeśli się upierasz, to i Windows da radę.
    Jako urządzenie zaproponuję kupno laptopa klasy Pentium M albo Pentium Dual Core T2xxx - Mój T42 (Pentium M 1.5GHz) z wyłączonym ekranem pobiera od 10 do 15W :) Można za grosze z potłuczonym ekranem na przykład kupić (w szafie ekran się nie przyda zbytnio).
    Flash na system się nie nadaje (pendrive lub karta pamięci). W szczególności nie na Windowsa. Pamięci flash mają ograniczoną liczbę cykli zapisu na komórkę. Bardzo szybko się takie coś zamęczy. Jeśli już miałoby to stać na flashu, to linux z wyłączonym logowaniem wszystkiego. Są artykuły na ten temat, są też z tego co widziałem dystrybucje zoptymalizowane pod kątem działania z flash'a. Warto poszukać.
    iamtheone
    Level 26  
    Ja do tego celu polecam jakiegoś netbooka np. Samsung N150Plus. Komputer ten jest wyposażony w Atom DualCore N550, o maksymalnym poborze mocy 8,5W, jednocześnie ten procesor potrafi być wystarczająco wydajny.
    maras2003 wrote:
    może kiedyś go do auta wsadzę

Małe rozmiary komputera sprawią, że zmieści się wszędzie.

maras2003 wrote:
    Chodzi o to że oglądam film na Youtube. Potem wysyłam link bratu (inny komputer, ale w tej samej sieci) - brat ściąga filmik z błyskawiczną prędkością, ale nie z serwera YouTube, tylko z tego domowego serwerka. Da się coś takiego zrobić w prosty sposób ?

Takie coś chyba nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ serwer musiałby zapisywać wszystkie pobierane treści z sieci, na swoim dysku twardym.

Pozdrawiam :D
    iamtheone
    Level 26  
    michcior wrote:
    Jak do samochodu, to najważniejsze zasilanie.

Netbooki zazwyczaj charakteryzują się długim czasem pracy na baterii.

Zresztą autor chce przede wszystkim zaprojektować komputer pod kątem jego działalności jako domowego serwera, a nie komputera do samochodu.
    iamtheone
    Level 26  
    dt1 wrote:
    Flash na system się nie nadaje (pendrive lub karta pamięci).
    A system Iphone`a to przepraszam na czym działa? :D Oczywiście nie neguje tego, że stawianie systemu na pendrivie to zły pomysł, ale jednak flash się do takich rzeczy nadaje :D

michcior wrote:

Autor planuje wrzucić kiedyś coś takiego do samochodu. Tak napisał.

maras2003 wrote:
    może kiedyś go do auta wsadzę

Ale napewno nie jest to priorytetem
    Kosa1337
    Level 26  
    michcior jak podłączysz komputer pod 12V z samochodu to gratuluje odwagi, napięcie w akumulatorze masz oczywiście stabilne jak skała. Najlepiej właśnie kupić laptopa czy też netbooka i problem jest zalatwiony, pełno jest przejściówek z 12V na zasilacz do laptopa, a jak już iść inna drogą to można kupić przejsciówke na 230 i nawet można małą lodówke podłączyć na browarka.
    maras2003
    Level 29  
    Dokładnie wsadzenie tego do auta jest zupełnie opcjonalne - i znając mnie na 99% finału w aucie nie znajdzie, a przynajmniej nie w przeciągu następnych 3-5 lat ;)

Co do systemu na pendrivie - licze się z tym że pamięć padnie... jak to wygląda z kartami CF - rozumiem że tak samo ?
    iamtheone
    Level 26  
    System to system, najlepiej żeby był na normalnym dysku.
    dt1
    Admin of Computers group
    maras2003 wrote:
    Co do systemu na pendrivie - licze się z tym że pamięć padnie... jak to wygląda z kartami CF - rozumiem że tak samo ?

Jeśli zastosujesz system, w którym będziesz mógł wyłączyć zapisywanie na dysku to nie padnie. Problem dotyczy zarówno pendrive jak i kart pamięci (w tym CF).
    djsway
    Level 18  
    Witam,
    Zainteresuj się płytą Intela D945GSEJT (atom 1,6, sata, ide, gigabit, zasilanie 12v)
    Ja mam na tej płycie postawiony server plików (samba) rtorrent-a, mpd, DLNA i kilka innych usług. Pełne pasywne chłodzenie. Z dyskiem WD Caviar green 1 TB w normalnej pracy pobiera 1,2 - 1,3 A@12V, przy starcie systemu około 1,8-2,0 A.
    Zasilam to z zasilacza "wtyczkowego" 4A.
    Pod Debianem bez środowiska graficznego użycie procesora znikome.
    Jak będziesz zainteresowany mogę zrobić kilka zdjęć.
    daniel6662
    Level 20  
    Witam.
    Ja polecam coś z terminali sieciowych. Tanie, małe i na 12V. Posiadam hp t5300 kupiony za 39zl i spokojnie nadaje się do udostępniania plików, i jako klient bit torrent, U mnie pod xp spokojnie sobie radzi z udostępnianiem dysku i udostępnianiem neta, aczkolwiek ma dosyć poważną wadę bo żeby coś na nim skonfigurować pod xp potrzeba cierpliwości(Strasznie wolno otwierają się okienka). Ostatnio sobie kupiłem też neo system cv860 i ten jest dużo szybszy (Szatan w porównaniu z tym hp:)) ale także cena jest większa. Ale za 200zł masz kompa na 12v w ładnej i małej obudowie z dyskiem 40gb i wbudowanym w płytę główną złączem CF.
    Pozdrawiam
    daniel6662
    Level 20  
    Wydaje ci się:) u mnie Wyglądają identycznie i od roku praktycznie bez przerwy pracuje jako taki backup najważniejszych danych oraz serwer ics. Tylko jak już wspomniałem xp na nim chodzi tak że można osiwieć(w końcu procek ma tylko 533MHz i zaledwie 64mb ramu):D Aczkolwiek debian czy też pld chodzą przyzwoicie.
    maras2003
    Level 29  
    Mam jakiegoś COMPAQ IPAQ , też taki nettop, tylko troszkę większy, z procesorem celeron 600Mhz. Jednak jest to sprzęt zbyt wolny :( Nie wiem ile ciągnie to z gniazdka (ale mam plan kupić miernik "gniazdkowy" i to zmierzyć ;) )
    Mam też jakąś płytę z procesorem GEODE o ile dobrze pamiętam, chyba 233Mhz.

Pozatym takie stare terminale czy nettopy mają wadę - karta Gigabitowa ? Złącze SATA ? - brak...

Ta płyta D945GSEJT wygląda na fajną tylko że ma DDRy laptopowe. Rozumiem że one zużywają mniej prądu niż zwykłe do PCtów - mniej więcej ile ? Pytanie raczej z czystej ciekawości ;)
    dt1
    Admin of Computers group
    Celeron 600 + 128RAM lub więcej z powodzeniem starczy na serwer plików (samba) i klienta torrentów (rtorrent).
    Geode warto sprawdzić, u nas najpopularniejsze były NX1750, na nich też da się już coś zrobić.

Gigabitowych portów to nie ma, bo nie ma sensu takich montować. Routing i transmisja przez dwie 100Mbps sieciówki daje takim słabszym maszynom już niezły wycisk :)
    djsway
    Level 18  
    Też zaczynałem od terminali (evo T20) ale szybkość startu systemu i działania usług zostawiała dużo do życzenia. W tym momencie nie mam żadnych problemów z stremowaniem filmów Full HD, po sambie przy obecnej konfiguracji mam transfer na poziomie 35MB/s . Co do oszczędności poboru energii pomiędzy ramem z PC a z laptopa, na pewno lepiej wypadają kości z laptopa. Jednak w tej płycie raczej chodziło o zachowanie niskiego profilu płyty, około 2,5 cm.
    daniel6662
    Level 20  
    maras2003 wrote:
    Pozatym takie stare terminale czy nettopy mają wadę - karta Gigabitowa ? Złącze SATA ? - brak...

To w takim razie proponuje hp t5500(ok 100zl) + riser na dwa pci+ kontroler sata na pci i kontroler gigabit eth. I to wszystko za nie duże pieniądze z bardzo małym poborem prądu i niewielkich wymiarach:)

Ps. Sorry że tak ciągle nawiązuję do terminali ale ostatnio jestem nimi zafascynowany ponieważ mimo swoich kiepskich parametrów potrafią bardzo wiele zdziałać:)
    maras2003
    Level 29  
    No a ja niestety muszę stwierdzić, że terminal na moje zastosowania to za malo... Zależy mi na transmisji plików w okolicach 70-100 MB/s. Terminal tego nie uciągnie...
    kkknc
    Level 43  
    Ja Mam to zrobione na Dellu D600. Pobór prądu 16-20W bez matrycy i baterii. Bateria uszkodzona, ale 1h trzyma generuje dodatkowo 2W. CPU 1.6 2GB RAM 2xHDD systemowy 250GB – ATA, w kieszonce drugi 1Tb SATA.
    maras2003
    Level 29  
    Jaki masz na tym system ? Jaki procesor, ile ramu ?
    Nie ma problemów z instalacją i obługą systemu bez matrycy (podłączenie zewnętrznego monitora bez problemów) ?
    20W ciągnie z gniazdka czy z zasilacza ? (interesuje mnie moc pobierana z gniazdka ;) )
    Te 20W pali z tymi dwoma dyskami ?

PS. Jednak nie musisz mi odpowiadać szczególowo - ten laptop ma kartę tylko 100mbps, tak więc częściowo odpada :(
    maras2003
    Level 29  
    Przepraszam - nie zauważyłem tych danych wcześniej :D
    Ten drugi dysk masz w kieszonce USB, tak ?

No tylko ta karta Fast Ethernet mnie martwi... Chciałbym mieć transfery na poziomie no przynajmniej te 50MB/s...
    Na USB nic sensownego Gigabitowego nie znajdę :(
    Pozatym jednak płyty z ATOMem mają jakąśtam możliwość rozbudowy.
    maras2003
    Level 29  
    Ile to ma slotow na pamięć RAM ? 2 ?
    Ta pamięć kurcze trochę droga... to jest DDR1 ? Czy może DDR2 ?

Na Allegro jest ten D600 w cenie 230zł, bez dysku i z 256MB ram, a D610 w okolicach 250zł bez dysku i bez pamięci.
    Albo D610 też za 250zł z 512MB ram, bez kieszonki na dysk ale z zasilaczem :)

Ostatnia opcja chyba najlepsza ?
    kkknc
    Level 43  
    Płytę i obudowę miałem procesor wiozłem z innej padaki. Na All..... kupiłem przejściówkę .. do dysku bez kieszeni, chłodzenie procesora i później nowe kości pamięci, bo się akurat okazyjnie trafiły. Siedzi to u mnie na stacji dokującej też z odzysku( uszkodzonej nie działa USB), bo na początku nie miałem nawet panelu z włącznikiem. Z laptopa wyprowadziłem przewód USB do monitora 4 gniazda. I tam podpiąłem mysz, klawiaturę. Laptopa mam przypiętego do bocznej ścianki biurka ze względu na miejsce, którego teraz nie zajmuje. Używam go też normalnie, na co dzień. Monitor jak chodzi to zużywa około 30W.

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]

Poprawiłem.