Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Zanussi ZDI 4041 - nie pobiera wody.

26 Gru 2011 23:05 3830 3
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam problem ze zmywarka Zanussi ZDI 4041. Ma ok. 5 lat - była w mieszkaniu, które niedawno kupiłem. Od początku były z nią problemy, ale po gruntownym wyczyszczeniu działała ok. 9 miesięcy. Teraz znów są problemy. Zmywarka nie pobiera wody. Zmywarka ma mechaniczny programator - programy A, B, C, D.

Zmywarka uszkodziła się w święta, więc odłożyłem naprawę na "po świętach". I teraz chce ustalić plan działania.

Niestety, obecny problem ze zmywarką ewoluował w czasie.
    Początkowo problem polegał na tym, że zmywarka nie potrafiła sama pobrać wody. Na początku programu (B) odpompowywała wodę (OK), ale chwilę potem nie potrafiła sama nabrać wody (nie OK). Po nalaniu wody przez drzwi "zaskakiwała" i dalej robiła swoje, aż do momentu kolejnego pobrania wody. Wtedy się zatrzymywała.

Teraz problem jest taki, że nie tylko nie pobiera wody, a gdy naleje się wodę przez drzwi, to trzeba przekręcić programator nawet o kilka ząbków i dopiero na konkretnym ząbku zaczyna się mycie, które kończy pracę po ok. 10-20 sekundach. Programtor potrafi sam przejść na kolejny ząbęk. Czasami jest tak, że przy przejściu na kolejną "ząbek" programatora kończy mycie po ok. 0.5 sekundy, jakby jakiś czujnik powiedział "STOP", ale słychać, że zdążył chlupnąć wodą. Ponadto obecnie grzałka już nie grzeje :/

Staram się zrozumieć, jak działa ta zmywarka i na ten moment podejrzane są:
    - elektrozawór AquaStop - jest tam takie przezroczyste okienko - po co one jest? Na obudowie AquaStop jest taki maly żółty "przycisk" (astabilny)- do czego on może być?

- czy możliwe jest żeby zapchał się filtr węża dolotowego, przy wejściu do zmywarki i dlatego woda nie jest pompowana?

Jakie jeszcze mogą być problemy awarii?
    Obawiam się, że problemów może być więcej...

Czy macie jakieś sugestie od czego zacząć?
  • Poziom 35  
    Proponuję zacząc od sprawdzenia wszystkich sitek które znajdują sie na odcinku zawór zasilający, wąż, elektrozawór. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany.

Kilka słów wyjaśnienia: Okazało się, że ta zmywarka jednak nie ma AQUA STOP. Ponadto problem z nagłym zatrzymywaniem się zmywarki przy dolewaniu wody przez drzwi brał się stąd, że dolewałem zbyt mało wody. Jak zacząłem dolewać więcej wody, to zmywarka przechodziła na dalsze etapy cyklu, aż do momentu, gdy znów trzeba było ręcznie nalać wody przez drzwi.
    W taki ręczny sposób korzystałem z niej przez święta.

Wymontowałem wąż, okazał się w pełni drożny. Następnym podejrzanym był elektrozawór - wymontowałem lewą blaszaną ścianę zmywarki, aby mieć dostęp do elektrozaworu.

Problem był prozaiczny. Złączki wsuwkowe elektrozaworu nie łączyły, Obsunęły się prawdopodobnie w wyniku wieloletniego drżenia zmywarki podczas pracy. Poprawiłem połączenie, odpaliłem zmywarkę - ruszyła bez najmniejszego problemu.

Obecnie zmywarka działa bez zarzutu, przeszła 2 pełne cykle, więc zamykam wątek, dziękując za odzew.

Opisałem wszystkie perypetie, być może dla kogoś okażą się przydatne.