Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Funai LC5-D32BB, uszkadza się dioda zenera D608

27 Gru 2011 07:22 6173 12
  • Poziom 24  
    Witam kolegów
    Ta dioda (zenera D608 250V) znajduje się w głównej przetwornicy, po stronie pierwotnej. Objaw jest taki, gdy po załączenie TV, przetwornica zaczyna piszczeć, a napięcia po stronie wtórnej są o 1/2 niższe, i dioda dostaje zwarta. Rezystory sprawdziłem, a półprzewodniki wymieniłem i w dalszym ciągu jest to samo.
    Proszę o jakieś sugestie.
  • Poziom 15  
    Ciężko jest doradzić nie widząc tego zasilacza lub schematu, może sprawdź kondensatory
    w zasilaczu i zobacz przede wszystkim czy nie ma zwarcia na wyjściu zasilacza.
  • Poziom 24  
    Nie wiem czy to coś pomoże ale...
    W takim TV miałem kilka razy problem uszkadzających się diod Zenera na wyjściu przetwornicy. Pomagała wymiana transoptora IC603 i diody 5,6V D631. Ale patrząc na schemat to jeśli pada D608 to sprawdziłbym dokładnie D609 i C602, no i D608 to przecież NIE JEST dioda Zenera.
  • Poziom 43  
    krasnal456 napisał:
    Ja miałem i pochodził półtora miesiąca i padł całkiem.

I co takiego mądrego napisałeś krasnalku? Albo pisz mądrze, albo poszukaj sobie innego forum.
    janomo napisał:
    no i D608 to przecież NIE JEST dioda Zenera.

Jak nie jest, jak ma zawiniętą kreseczkę? A że z dwóch stron? Pomylili się na schemacie widocznie. ;)
  • Poziom 24  
    Nie żebym się czepiał ale w datasheecie P6KE250 wyraźnie stoi: 600 Watt transient voltage suppressors. A na pomiar takie diody ( oczywiście sprawne ) na pewno nie pokazują jak zwykłe zenerki ( z własnego doświadczenia ). Zresztą zenerka 600W??
  • Poziom 43  
    Taka ironia drobna (ostatecznie to dział dla fachowców) - szkoda, że emotka nie pomogła zrozumieć. :)
    W impulsie 600W, tak nawiasem mówiąc. :) Też drobnostka zresztą wobec zasady działania tej diody.
  • Poziom 24  
    OK, nie kłóćmy się - uszanujmy świąteczny nastrój! Ale powiedz mi Mirex - w jaki sposób Twoje 2 posty pomogły autorowi tematu w rozwiązaniu problemu? Bo jakoś nie umiem się niczego sensownego doszukać w Twoich wypowiedziach, ale w końcu święta więc dajmy spokój i pomóżmy rozwiązać problem.

Do autora tematu - które dokładnie półprzewodniki wymieniłeś?
  • Poziom 24  
    Półprzewodniki to diody, tranzystory (po stronie pierwotnej).
    Znalazłem przyczynę, dioda D607 pod obciążeniem dostawała upływność.
  • Poziom 43  
    janomo napisał:
    OK, nie kłóćmy się - uszanujmy świąteczny nastrój! Ale powiedz mi Mirex - w jaki sposób Twoje 2 posty pomogły autorowi tematu w rozwiązaniu problemu?

Może się wreszcie nauczy, że nie wszystko z zawiniętą kreską, to dioda Zenera.
    Jeśli tak, to mój post był bardzo pomocny. Jeśli nie, to trudno. Przeżyję.
    A życie, jak widać, nauczyło go, że jeśli P6KE250 ( i podobne do niej) jest zwarta, to oszczędzanie paru groszy na diodzie szeregowo z nią podłączonej jest stratą czasu. I pieniędzy. Takie coś się "z urzędu" parami wymienia.
    janomo napisał:
    Do autora tematu - które dokładnie półprzewodniki wymieniłeś?

i
    elexor napisał:
    Półprzewodniki to diody, tranzystory (po stronie pierwotnej).

Dowiedziałeś się dokładnie? Miło mi.
  • Poziom 24  
    NDLZP6KE250A lub P6kE250ABC to jest dioda zenera.
  • Poziom 43  
    elexor napisał:
    NDLZP6KE250A lub P6kE250ABC to jest dioda zenera.

Bzdury pan pleciesz i tyle.
    Amen.

P.S.
    Ktoś to zdejmie z działu dla fachowców?
  • Poziom 40  
    Jest to dioda transil do zabezpieczeń układów zasilających przed za wysokim nap. Działanie jej jest podobne do diody Zenera tylko w tym wypadku zabezpiecza układ aby nie pojawiło się przypadkowo nap. wyższe niż 250V. Jeżeli tak to ta dioda musi się tak uszkodzić aby robiąc zwarcie wytrzymała prąd 6A, czyli do takiego pradu nie wyparowała. Podobne diody mają zastosowanie w zasilaniu HDD oraz tcon matryc LCD np AUO z tą różnicą że są na niższe nap.
  • Poziom 24  
    Ma kolega racje. to tak działa.
    Pozdrawiam.