Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silnikiem krokowym za pomoca '51

hki 16 Gru 2004 00:11 1658 8
  • #1 16 Gru 2004 00:11
    hki
    Poziom 20  

no wiec chodzi o to ze musze napisac program do sterowania silnikiem krokowym... problem w tym ze musi byc regulacja obrotow i silnik musi pracowac bardzo stabilnie (zadnych drgan, zdrywow przty przechodzeniu z jednego kroku na drugi) (ma sie obracac z predkoscia ok 1000obr/min

wykorzystam silnik z cd romu do napedu plyty gdyz on bez problemu osiagnie 1000 obrotow... i teraz problem: prawdopodobnie silnik bedzie mial drgania jesli zrobie 'twarde' skoki z jednego kroku na drugi itd.

czy musze pisac falownik zeby podawal mi na kazdy krok sinusode czy moze byc zwykle skoki ???

(troche chyba zamotalem)\

z gory thx

0 8
  • #2 16 Gru 2004 00:20
    michh
    Poziom 11  

Sterowałem takim silnikim prawie mi nieodleciał(może być problem z rozruchem), stosowałem sterownik odlutowany z CDrom(sterowanie PWM, zmianna kierunku, hamowanie), bardzo ładnie pracował bez zrywów. Albo zobacz na strony modelarskie na przeróbki silników, uciągi nawet 2kg. Na internecie jest taki serownik z programem na AVR.

0
  • #3 16 Gru 2004 03:57
    hki
    Poziom 20  

no wlasnie program musze napisac sam bo ma byc korekcja predkosci i takie tam.. tylko musze wiedziec czy to ma byc sinusoida czy moze byc kwadrat... a moze lepiej trojkat????

chodzi jeszcze o to zeby przy np chwilowym zwiekszeniu obciazenia nie bylo zmian w predkosci silnika ale mysle ze przy silnikach krokowych nie ma z tym problemu...

masz moze jakis link do takich stron??

no i jeszcze jedno pytanie, moze wiecie jaki ma maksymalny uciag silnik od flopa 5,25 przy predkosci ok 50 obr/min

a ten uciag to to samo co moment obrotowy??? czyli 2kg to to samo co 2000g/cm???

0
  • #4 16 Gru 2004 08:46
    Marcin8051
    Poziom 19  

można zawsze sterować co puł kroku :) a nawet co 1/4 ale to już niezbyt stabilne. ten silnik pewnie ma dość dużo kroków wiec niepowino być problemów z drganiami:). Są algorytmy wykrywające zgubienie kroku itp. ale niewiem czy aż tak chcesz to rozbudowywać. Jesteś pewien że to silnik krokowy? Bawiłem się silnikiem z mojego cd i to był 3f z 3 halotronami :).

0
  • #5 16 Gru 2004 11:09
    michh
    Poziom 11  

Przeróbki i informacje znajdziesz na tej stronie:
    http://www.alexrc.com/
    Strony tego sterownika nie mam moge ci podesłać na meil pliki programu ze schematem.
    Popatrz na note aplikacyjną układu BA6849 są tam rozrysowane przebiegi, zamiast hallotronów stosuje się odpowiednio podłączone rezystory pomiędzy uzwojeniami i koparatory. Dodtkowe informacje o silnikach są na stronie http:/www.silniki.pl

0
  • #7 17 Gru 2004 23:45
    hki
    Poziom 20  

dzieki za wszystkie linki.. powiedzcie mi jeszcze jaki moze miec moment obrotowy silnik od stacji 5.25 cala?

0
  • #9 20 Gru 2004 14:22
    hki
    Poziom 20  

wiem ze nie jest slaby ale bedzie mial moment przynajmniej z 2000g/cm???

0