Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny)

27 Gru 2011 15:31 5367 13
  • Poziom 17  
    Witam posiadam elektroniczny bezpiecznik który działa ok napięcia ok 5V a mój zasilacz ma regulacje od 1.2V i mam pytanie czy jest jakiś sposób podłączenia bezpiecznika, aby działał przy zwarciu już na napięciu 1.2V może da się zastosować osobny układ zasilania oraz jakiś przekaźnik?? prosiłbym o pomoc, oto schemat zasilacza i bezpiecznika.

Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny) Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny)

[M]
  • Poziom 43  
    Daj ten bezpiecznik przed stabilizatorem. Stabilizator się nie spali przy zwarciu bo ma swoje zabezpieczenie dla prądu 5A.
  • Poziom 17  
    Właśnie myślałem o tym, ale czy ten bezpiecznik wykryje zwarcie na wejściu stabilizatora, czy sam stabilizator po prostu odetnie napięcie na wyjściu?
  • Poziom 38  
    Taaak, a co się stanie z tranzystorem BD136 przy obciążeniu stabilizatora prądem np. 4A? - siwy dym.
    hehe, bezpiecznik zadziała, jednorazowo, w myśl maksymy starej jak tranzystory:
    "Tranzystor to najlepszy bezpiecznik; - tylko dlaczego ma trzy wyprowadzenia?"
    Koledzy, zanim coś poradzimy nowicjuszowi, pochylmy się chwilkę nad jego problemem. Albo nie udzielajmy rad. A już na pewno nie takich jak ta powyżej.

Ad rem: - ten bezpiecznik będzie działał i przy 5V i przy 12V. Ale ma zbyt mały prąd dopuszczalny i po prostu spali się przy prądzie większym od 1-2A.
  • Poziom 43  
    marekzi napisał:
    Taaak, a co się stanie z tranzystorem BD136 przy obciążeniu stabilizatora prądem np. 4A? - siwy dym.

Prąd tego bezpiecznika ustala się za pomocą rezystora R.

marekzi napisał:
    Ad rem: - ten bezpiecznik będzie działał i przy 5V i przy 12V. Ale ma zbyt mały prąd dopuszczalny i po prostu spali się przy prądzie większym od 1-2A.

Przeanalizuj jeszcze raz schemat tego bezpiecznika.
  • Poziom 17  
    znalazłem w opisie że można zastosować tranzystor o prądzie 10A i wtedy takie zabezpieczenie powinno być skuteczne co o tym myślicie?
  • Poziom 43  
    wilus14 napisał:
    znalazłem w opisie że można zastosować tranzystor o prądzie 10A i wtedy takie zabezpieczenie powinno być skuteczne co o tym myślicie?

W takim razie po co Ci to zabezpieczenie? Układ KDSN05 ma swoje zabezpieczenie przeciwzwarciowe na 5A.
  • Poziom 38  
    goldi74 napisał:
    marekzi napisał:

Prąd tego bezpiecznika ustala się za pomocą rezystora R.

marekzi napisał:

Przeanalizuj jeszcze raz schemat tego bezpiecznika.

Może lepiej przeanalizuj datasheet BD136. Zwróć uwagę na ICmax. Ja i tak z doświadczenia wiem, że wytrzyma więcej niż katalogowe, dlatego piszę o 1-2A.
    I nic tu do rzeczy nie ma rezystor R.
  • Poziom 43  
    marekzi napisał:
    I nic tu do rzeczy nie ma rezystor R.

Rezystor R ma w tym układzie duże znaczenie. Pisałem już do czego służy. BD136 ma Ic=1,5A ale nikt nie napisał, że bezpiecznik ma pracować przy większym prądzie. Po ostatnim wpisie autora tematu jednak zaczynam wątpić w sens montowania tego bezpiecznika.
  • Poziom 38  
    Taak, wiedziałeś, że KDNS ma zabezpieczenie a nie wiedziałeś na jaki prąd?
    Rezystor nie ma tu żadnego znaczenia w tym sensie, że należy go dobrać dla I=5A, czyli ok. 0,12ohm z powodu KDNS05. A wtedy BD136 idzie z dymem, bo ma ICmax.=0,5A dla pracy ciągłej a nie jak podajesz 1,5A - tyle ma chwilowo (w impulsie).

@wilus14; - zastosowanie tego bezpiecznika dla KDNS05 mija się z celem, bo ma on swoje własne wewnętrzne zabezpieczenia. Poza tym należałoby ten bezpiecznik dostosować do napięć wejściowych rzędu 35V, do prądu 5A, będziesz miał na nim straty mocy....
    A przede wszystkim - po co, skoro KDNS05 jest "wszystkomający"??
  • Poziom 43  
    wilus14 napisał:
    Witam posiadam elektroniczny bezpiecznik który działa ok napięcia ok 5V a mój zasilacz ma regulacje od 1.2V i mam pytanie czy jest jakiś sposób podłączenia bezpiecznika, aby działał przy zwarciu już na napięciu 1.2V może da się zastosować osobny układ zasilania oraz jakiś przekaźnik?? prosiłbym o pomoc, oto schemat zasilacza i bezpiecznika.

Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny) Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny)
    Pytanie Twoje jest laickie oraz porażająco naiwne, skoro w dokumentacji tego "bezpiecznika" napisano - jak sam tu 'zeznałeś' - że działa od wartości napięcia na wejściu minimum 5V, to trzeba być naiwnym i kompletnie nieumiejącym myśleć logicznie by zakładać taki temat i z takim zapytaniem.
    Odpowiadam: nie zadziała poniżej wartości 5V na wejściu, koniec, kropka.
    Długo by tłumaczyć dlaczego, ale wystarczy popatrzeć i przeanalizować schemat - zamiast "ubijać pianę", jako to zrobili tu poniektórzy wypowiadający się - by zauważyć, iż warunkiem koniecznym i dostatecznym jest wprowadzenie w przewodzenie czerwonego LEDa na poniższym (źródłowym) schemacie:
    Zabezpieczenie zasilacza (bezpiecznik elektroniczny)
    czyli ok. 2V plus spadki napięcia na rezystorach wyznaczają minimalną wartość zadziałania tego "bezpiecznika".
    Zupełnie oddzielnym zagadnieniem jest wartość prądu zadziałania wyznaczona przez wartość rezystora R i w odniesieniu do możliwości przewodzenia zastosowanego tranzystora szeregowego.

Temat ten, bez jakichkolwiek właściwości dydaktycznych oraz zaniżający poziom tego forum ma swe właściwe miejsce w koszu.
  • Poziom 17  
    Tak, ma zabezpieczenie ale chroni przed krótkotrwałym zwarciem a mi zależy na układzie, który odetnie napięcie do czasu aż nie uznam że można spowrotem bezpiecznie włączyć napięcie
  • Poziom 43  
    wilus14 napisał:
    Tak, ma zabezpieczenie ale chroni przed krótkotrwałym zwarciem a mi zależy na układzie, który odetnie napięcie do czasu aż nie uznam, że można spowrotem bezpiecznie włączyć napięcie.
    Najwyraźniej sam nie wiesz czego chcesz oraz nadal kompletnie nie rozumiesz zasady działania tego ordynarnie prostego dwustanowego bezpiecznika elektronicznego ... :!: :cry:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

W zasadzie post Kolegi Quarz wyczerpał temat dotyczący pracy bezpiecznika przy napięciu niższym od 5V, a Kolega marekzi zwrócił uwagę na właściwości prądowe użytych elementów.

Temat jako wyczerpany, zamykam.