Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prądowe 1.25-30V 0-10A

27 Gru 2011 15:53 3779 9
  • Poziom 9  
    Witam,
    Chciałbym zrobić coś takiego:
    Mam zasilacz stabilizowany, np. 2xLM338. Napięcia 1.25-30V. Transformator może dać 12,5A przy 24V. Teraz chciałbym zrobić takie ograniczenie prądowe, że ustawiam potencjometrem napięcie (LM338) i wartość maksymalnego prądu wyjściowego. Czyli np. ustawię sobie 15V i 6A to zasilacz nie może przepuścić mi większego prądu, nawet przy zwarciu. Cały czas ma być 15V i max. 6A. Jak zrobić takie ograniczenie? I w ogóle czy jest to możliwe?

Nie potrafię fachowo nazwać tego co chcę osiągnąć, mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w miarę zrozumiale.

Bardzo dużo szukałem tego po internecie, jednak nie znalazłem nic co by mnie w pełni satysfakcjonowało, dlatego proszę nie pisać, że było tysiące razy na forum, bo nie znalazłem, a jeżeli faktycznie było bardzo proszę o link.

Ogólnie widzę to tak, że na wyjściu pasowałby potencjometr dużej mocy, jednak potencjometry o mocach rzędu 100W są bardzo duże i drogie, nie widziałem żeby ktokolwiek to stosował w zasilaczach :) czym to zastąpić?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 35  
    Wpisz w szukajce " zasilacz z ogranicznikiem prądu".
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

warez napisał:
    Czyli np. ustawię sobie 15V i 6A to zasilacz nie może przepuścić mi większego prądu, nawet przy zwarciu. Cały czas ma być 15V i max. 6A. Jak zrobić takie ograniczenie?

Jednak proponuję jeszcze trochę poszukać informacji, przynajmniej na temat charakterystyk wyjściowych zasilaczy.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

warez napisał:
    Czyli np. ustawię sobie 15V i 6A to zasilacz nie może przepuścić mi większego prądu, nawet przy zwarciu. Cały czas ma być 15V i max. 6A. Jak zrobić takie ograniczenie?

Jednak proponuję jeszcze trochę poszukać informacji, przynajmniej na temat charakterystyk wyjściowych zasilaczy.

Pzdr.

Nie chodzi mi o wymijające odpowiedzi tylko konkrety. Darujmy sobie moje małe błędy i czepianie się słówek. Oczywiste jest, że czegoś niemożliwego nie da się wykonać, ale sądzę że dobrze wiesz co chcę osiągnąć, jednak nie potrafisz odpowiedzieć, albo chcesz wykazać swoją znajomość charakterystyk wyjściowych zasilaczy. To żadna pomoc. Szanujące się forum, a większość tematów to przegadywanie się, przemądrzanie. Nie wiem czy na tym to powinno polegać.

Moderowany przez Mirek Z.:

Kolega zapomina o regulaminie forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    - p.3.1.9 - pretensje i krytykowanie pomagających za.... lenistwo?
    - p.3.1.17 - postawa roszczeniowa
    - p.3.1.16 - użycie wyszukiwarki nie zakłada znalezienia dokładnie oczekiwanego rozwiązania, ale na podstawie tylu podobnych tematów należy wysnuć właściwe, pomocne wnioski. A tego brak - nie widać w temacie wzmianki o znalezionych podobnych rozwiązaniach i uwag, dlaczego niby nie pasują.
    Udział w forum nie zakłada jednostronności typu - ja coś potrzebuję, więc żądam odpowiedzi.

• Poziom 38  
    Z ciekawości wklepałem "zasilacz z ograniczeniem prądu" w szukajkę i otrzymałem 165 wyników.
    Masz co poczytać, jak czegoś nie będziesz rozumiał - pytaj.
    Ja natomiast zapytam - a po co ci to?
    T.zn. po co ci ograniczenie prądu np. 6A?
    Bo ja nie znam rozsądnego zastosowania dla takiego stabilizatora prądu, biorąc pod uwagę kłopoty z rozpraszaniem potwornych ilości ciepła. I na pewno nie na LM338.
    Natomiast bardzo przydatny jest taki tryb pracy stabilizatora napięcia , w którym można ustawić owo ograniczenie/stabilizację prądu ale w zakresie kilku - kilkudziesięciu mA (max. do 1A).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

warez napisał:
    Oczywiste jest, że czegoś niemożliwego nie da się wykonać, ale sądzę że dobrze wiesz co chcę osiągnąć, jednak nie potrafisz odpowiedzieć, albo chcesz wykazać swoją znajomość charakterystyk wyjściowych zasilaczy. To żadna pomoc.

Potrafię odpowiedzieć, ale nie mam już ochoty uczestniczyć w temacie. Mam tylko nadzieję, że skutecznie zraziłeś innych chętnych do pomocy.

Pzdr.
  • Poziom 9  
    marekzi napisał:
    Z ciekawości wklepałem "zasilacz z ograniczeniem prądu" w szukajkę i otrzymałem 165 wyników.
    Bo ja nie znam rozsądnego zastosowania dla takiego stabilizatora prądu, biorąc pod uwagę kłopoty z rozpraszaniem potwornych ilości ciepła. I na pewno nie na LM338.
    Natomiast bardzo przydatny jest taki tryb pracy stabilizatora napięcia , w którym można ustawić owo ograniczenie/stabilizację prądu ale w zakresie kilku - kilkudziesięciu mA (max. do 1A).

Jest mi to po to aby ładować akumulatory i mieć płynną regulację prądu, a to z kolei po to aby zasilacz nie miał wyłącznie jednego zastosowania.
    Jaki stabilizator proponujesz? LM338 spasował mi tu najbardziej, bo może mieć 5A na wyjściu, w dokumentacji jest też pokazane ich równoległe łączenie w celu osiągnięcia większych prądów, stąd moje zainteresowanie właśnie nim. Jest też trochę układów na LM723 (chyba nie pomyliłem oznaczenia), ale jest już dość stary i napotkałem opinie, że lepiej zastosować nowe układy (LM317 czy LM338).
  • Poziom 43  
    warez napisał:
    marekzi napisał:

Jest mi to po to aby ładować akumulatory i mieć płynną regulację prądu, a to z kolei po to aby zasilacz nie miał wyłącznie jednego zastosowania.
    Jaki stabilizator proponujesz? LM338 spasował mi tu najbardziej, bo może mieć 5A na wyjściu, w dokumentacji jest też pokazane ich równoległe łączenie w celu osiągnięcia większych prądów, stąd moje zainteresowanie właśnie nim. Jest też trochę układów na LM723 (chyba nie pomyliłem oznaczenia), ale jest już dość stary i napotkałem opinie, że lepiej zastosować nowe układy (LM317 czy LM338).
    Schematów liniowych zasilaczy o tzw. 'charakterystyce krzyżowej', a więc pozwalających ustawić pracę - w zależności od charakterystyki prądowo-napięciowej obciążenia - jako stabilizator napięcia albo jako stabilizator prądu i, oczywiście, regulowanych/nastawianych jest całe multum, wystarczy tylko porządnie poszukać oraz mieć wiedzę o tym czego szuka się ... :!: :idea:
    Mnie nie wystarczyło by dni do końca tego roku aby wszystkie mi znane tu zamieścić i je opisać ... :!: :shock: