Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kostka Ledowa RGB - Początki

VJ_Adams 27 Gru 2011 17:14 1421 2
  • #1 27 Gru 2011 17:14
    VJ_Adams
    Poziom 12  

Witam Serdecznie

Jako, że już wkrótce rok 2012 postanowiłem zebrać się i stworzyć kostkę na Diodach RGB Led.

W elektronice się amatorem, ale podstawy mam nadzieje, że znam :)
    Programowaniem zajmuję się hobbystycznie, c++, java, php.

Chciałem dowiedzieć się tylko kilka rzeczy odnośnie takiej kostki.

Jaki koszt jest wykonania takiej kostki RGB o rozmiarze minimum 6x6x6, mniejszy rozmiar jakoś nieciekawie według mnie wygląda.

Są jakieś gotowe sposoby tworzenia takich kostek aby później była możliwość tworzenia animacji przez programy eightCubed lub Lighthouse.

Jaki jest koszt mikro-kontrolera (wraz z programatorem do niego, bo bez tego chyba ani rusz :) ) do takiej kostki.

Może poleci mi ktoś jakieś lektury dla początkujących, z chęcią poczytam.

Ostatnie pytanie to, czy lepiej krok po kroku robić kostki jednokolorowe 3x3x3, później większe i na końcu kilku kolorowe, czy można sobie darować i iść na duży ogień :)

Pozdrawiam

Adam

0 2
  • #2 27 Gru 2011 18:06
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Koszt - osobiście nie wiem, ale dosyć spore, najwięcej kosztują ledy, biorąc najtańsze RGB jakie na szybko znalazłem po ok 1,50zł, wychodzi Ci 324 zł za same diody, w zależności od obudowy i innych elementów pewnie wyjdzie między 400-500 zł za materiały, płytkę, obudowę i całą resztę
    2. Nie wiem
    3. Mikrokontroler kosztuje ~20zł (coś z rodziny AVR, którą znam), program, w zależności czy znajdziesz gotowy (0zł) czy sam napiszesz (0zł + poświęcony czas) czy komuś zlecisz (tu duża rozbieżność cen w zależności od funkcji, poza tym nie wiem jak ktoś by się odniósł do sprawy testów, ale to też kwota rzędu 50-100zł raczej nie będzie ;-) )
    4. Nie widziałem książek "Tworzenie kostek LED RGB", ale myślę że przydałaby Ci się (o ile chcesz zrobić wszystko sam):
    a) jakaś książka o elektronice samej w sobie - (tu może inni pomogą ja się uczyłem z wielu źródeł pisanych i mówionych)
    b) coś o programowaniu mikrokontrolerów: ja polecam osobiście dla zielonych w temacie http://atnel.pl/wydawnictwo
    c) nasze forum, np.: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1617875.html
    d) strony przychylnych kolegów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    5. Cóż, moim zdaniem idziesz nie tyle na duży ogień, co wchodzisz do płonącej beczki ze stopionym sodem :D Ja osobiście bym proponował (o ile chcesz to zrobić sam, a nie kupić gotowca) rozpoczęcie przygody od "kostki LED 1x1x1 1 kolorowej", czyli miganie diodką i jej kontrola przyciskiem ;-) Bo kostka RGB o takich rozmiarach to nie jest aż taka łatwizna na jaką to wygląda ;-)

0
  • #3 27 Gru 2011 18:11
    VJ_Adams
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedz, masz rację :) Kostki LED to spore wyzwanie :)
    Zacznę tak jak mówisz, próbując zrobić zmieniającą kolor sterowaną diodę :)
    Już z tego będę dumny :) No to kawusia i szukamy co z czym się je :)

---------------------------------------------------------------------------

A jeszcze przy okazji zapytam :) Na jakim mikro-kontrolerze uczyć się wszystkiego tak aby móc przejść przez jednokolorową pojedyncza diodę po 8x8x8 RGB :D
    Bez układu się nie obędzie a można już coś kupić :) Jakie wymagane zakupy jeszcze radzicie?

0
  Szukaj w 5mln produktów