Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odłączyć ładowanie baterii w UPS'ie?

27 Gru 2011 17:15 3553 15
  • Poziom 9  
    Witam.

Chce podłączyć do UPS'a akumulator samochodowy 50 Ah, jednakże standardowe ładowanie może nie podołać takiemu wyzwaniu. W celu ładowania akumulatora chcę podłączyć do niego prostownik automatyczny, niestety nie wiem, które kable odłączyć w UPS'ie, aby ten nie ładował akumulatora. Ładowanie miałoby być wyłącznie z prostownika. Proszę o pomoc. Dołączam foto otwartego UPS'a.

Jak odłączyć ładowanie baterii w UPS'ie?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ładowanie akumulatora samochodowego będzie takim samym prądem jak żelowego.
    Możesz podłączyć dodatkową ładowarkę bez rozłączania czegokolwiek. Jeśli napięcie zewnętrznej ładowarki będzie wyższe od napięcia wewnętrznej ładowarki, to ta,sama się wyłączy. Możesz zrobić jeszcze coś innego. Zewnętrzny akumulator podłączyć przez diodę shotkiego o dużej wydajności (>30A), takie diody są montowane w zasilaczach komputerowych (stare można kupić za parę zł). Wtedy prąd z akumulatora będzie płynął przez diodę do UPS-a, a prąd z ładowarki będzie ładował tylko akumulator wewnętrzny UPS-a. Spadek na diodzie ok.0.5V przy dużym obciążeniu trzeba ją będzie zaopatrzyć w radiator. Pozdrawiam...
  • Poziom 9  
    Bardzo ci dziekuję za te informacje. Bardzo mi one pomogły i zaoszczędziły kombinowania przy UPSie. Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Wiele UPSów potraktuje napięcie na akumulatorze powyżej 14.4V jako stan awarii i się wyłączy - ostrożnie z ta ładowarką.

Używałem kiedyś do starego APC BackUPS400 akumulatora samochodowego 72Ah. Wewnętrzna ładowarka UPSa ładowała go 3 doby ale w końcu dawała radę. Gorzej, gdy przerwy w zasilaniu zaczęły zdarzać się częściej :(
  • Poziom 9  
    To teraz już zupełnie nie wiem co mam robić czy podłączyć prostownik pod akumulator czy po prostu pozostawić akumulator z ładowaniem z UPSa
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Upewnij się, do jakiego napięcia prostownik ładuje akumulator. Jeśli poniżej 14.4V - nie będzie kłopotu. Jeśli więcej to kłopot będzie:
    - stary UPS nic nie zasygnalizuje i w końcu wygotujesz akumulator jak ja to zrobiłem z samochodowym 72Ah - zapomniałem o ładowarce pod biurkiem i ładowała przez 2 tygodnie...
    - nowszy UPS po przekroczeniu napięcia, które producent uznał za bezpieczne dla akumulatora uzna stan za awarię i się wyłączy niespodziewanie.

Jeśli natomiast sam będziesz pilnował napięcia, to po prostu odłącz ładowarkę jak dojdzie do 14V.
  • Poziom 29  
    Nic w UPSie nie zmieniaj, jedyny problem to długi czas ładowania akumulatora tego akumulatora. Może to być nawet 4 dni - jak rzadko korzystasz z zasilana awaryjnego to nie ma problemu, zdąży się naładować.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za podpowiedź. Jutro sprawdzę miernikiem do jakiego napięcia prostownik ładuje akumulator, prostownik mam automatyczny więc po na ładowaniu sam sie wyłączy, zastanawia mnie jeszcze jedno czy podczas ładowania akumulatora z prostownika, ładowanie z UPSa będzie aktywne czy się wyłączy, a jeżeli będzie aktywne czy oba ładowania nie zsumują się co spowoduje większe napięcie ładowania.

Dodano po 2 [minuty]:

No to teraz mam dwie szkoły jedna z podłączeniem prostownika a druga pozostawienie wszystkiego tak jak jest. No to Wracamy do punktu wyjścia :?:
  • Poziom 29  
    Nie ma dwóch szkół, rozwiązanie bez dodatkowego prostownika jest znacznie prostsze do wykonania.
    Jak potrzebne jest szybkie naładowanie akumulatora to potrzebny będzie dodatkowy prostownik i tyle, a z tym związane są problemy jak pisali koledzy powyżej.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Uważaj z tym ładowaniem z UPS'a, ja kiedyś podpiąłem dwie żelówki po 14Ah bodajże i po kilku cyklach ładowanie szlag je trafił... Co prawda były już dość stare i trochę zużyte, ale nie powinny były się zużyć po dwóch czy trzech ładowaniach. Napięcie miały dobre, ale prąd ani nie chciał płynąć z nich, ani do nich, jakieś mikroampery... Być może to przez zbyt duży prąd rozładowywania, ale w końcu w UPS'ie jest jeszcze mniejszy akumulator i daje radę.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    To ja podpowiem od strony praktycznej.
    Posiadam UPS APC 650 z serii Smart. Zasila on sterowniki: kotła C.O. oraz kolektorów słonecznych wraz z pompami obiegowymi.
    UPS nie posiada wewnętrznego akumulatora, przedłużyłem przewody i podłączyłem używany akumulator samochodowy 45Ah.
    Miałem obawy czy układ ładowania poradzi sobie z długotrwałym ładowaniem akumulatora (duża pojemność z stosunku do przewidzianej) oraz czy sam UPS wyrobi cieplnie przy długiej pracy w trakcie zaniku napięcia w sieci.
    Układ pracuje ok. 1.5 roku i spisuje się wyśmienicie. W tym czasie było kilka zaników prawie całodziennych (7-15). UPS nie nagrzewa się nadmiernie (nie ma potrzeby zdejmować obudowy czy stosować wentylatorów) a po tak długim zaniku akumulator jest naładowany (osiąga napięcie ok. 13.8V) już następnego ranka.
    Kilka razy w roku odłączam akumulator i ładuję normalnym prostownikiem do pełnego naładowania.
  • Poziom 42  
    -> zibq

Jeśli nie masz wewnętrznego akumulatora, to w jego miejsce (fizycznie, we wnękę, w której były akumulatory) daj dwa kondensatory 22000uF/16V połączone równolegle - zapobiegną one zbyt wczesnemu wyłączaniu się UPSa przy pracy na akumulatorze.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie sprawdziłem miernikiem napięcie w akumulatorze przy podłączonym prostowniku i faktycznie po ok 10 min napięcie przekroczyło 14,4 V doszło do 15,3 V. UPS zgłosił awarię i się wyłączył. Także opcja z podłączonym prostownikiem odpada, ewentualnie można podładować nim akumulator i to wszystko. Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie zainteresowała mnie wypowiedź kolegi, który proponuje dodatkowo podłączyć 2 kondensatory w celu ustabilizowania pracy z akumulatorem. W jaki sposób należy to wykonać, czy obydwa kondensatory spiąć razem i podłączyć do przewodu. Jeżeli tak, do plusa czy do minusa, a może jeden kondensator podłączyć do plusa, a drugi do minusa? Z pewnością to pytanie jest banalnie proste, ale jestem zupełnym laikiem w tych sprawach, a moja wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. Proszę o pomoc bardziej zaawansowanych użytkowników tego forum. Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Napisałem wyraźnie: połączone równolegle.
  • Poziom 35  
    Ten ups to zdaje się Orvaldi 300, ładowanie oparte na lm317.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Postanowiłem pozostawić wszystko tak jak jest. Akumulator ładuje sie dość długo ale cała instalacja działa bez zarzutu.