Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta Venus 24 IC + Euroster 2000 - piec się "zawiesza"/

27 Dec 2011 18:03 5213 10
 • Level 12  
  Witam. Potrzebuję pomocy, bo pomysły na mój amatorski rozum się skończyły. Jest piec Beretta Venus 24 IC, do którego jest podpięty sterownik Euroster 2000. Na piecu było ustawione ok 60 stopni Celsjusza, na eurosterze ok 22. Zimno w domu było praktycznie cały czas.

  Zacząłem coś tam eksperymentować, wczoraj ustawiłem na piecu temperaturę max ok 75 stopni, na eurosterze dałem 20,5 stopnia i w domu parówka. Zmieniłem przed wyjściem do pracy temperaturę na 20 stopni na sterowniku, żeby nie robić w domu sauny.

  Ok 16.20 wracam do domu, na sterowniku temperatura 19 stopni, wiatraczek się kręci - czyli sterownik daje sygnał - "włącz". W domu oczywiście zimnica. Idę do pieca - dioda zielona świeci, piec niby włączony. Temperatura na piecu ok 20-30 stopni, ciśnienie ok 1,1-1,3 bara. Wziąłem wyłączyłem - włączyłem piec - niby wystartował, ale po chwili znowu cisza. Na eurosterze cały czas wiatraczek się kręci, czyli coś musi być nie teges z piecem.

  1. Co to może się dziać?
  2. Czy piec nie powinien przy ok 36 stopniach sam się załączyć - zabezpieczenie antykorozyjne?
  3. Czy piec może się nie włączać przy jakiejś tam pogodzie? Okno w kotłowni zamknięte, otwarte jest to samo - czyli piec niby chodzi kilka godzin, a następnie coś mu odbija i ma gdzieś co mu "każe" euroster. Tak jakby się zawieszał, nie włączy się. Co ciekawe - jak euroster daje sygnał do włączenia pieca, ale piec nie załączy się to chucham na czujnik przy eurosterze. Temperatura sztucznie podnosi się powyżej zadanej, euroster daje sygnał "wyłącz". Po kilku sekundach jak temperatura znowu opadnie, euroster daje sygnał włącz i piec startuje ...... :)
 • Level 33  
  Baterie w eurosterze?
 • Level 12  
  Euroster raczej wykluczam. Baterie co prawda wymieniane na początku roku jak pamiętam, ale byłem teraz pogrzebać przy piecu. Rozebrałem dekiel od tej kostki przyłączeniowej na piecu - kiedy euroster daje sygnał "włącz" to na przewodzie pojawia się napięcie - czyli euroster daje sygnał poprawnie.

  Kiedy na piecu była temperatura ok 20-25* to piec po restarcie włączał się na dosłownie kilka minut i stop. Ciągły reset mało co dawał. Po kilku razach restartowania pieca, kiedy piec osiągnął powyżej ok 35-40* już chodzi non stop.

  Kiedy eurester daje sygnał słychać "cyknięcie" przy elektrozaworze gazowym, ale palnik nie startuje. Może ten piec ma jakieś zabezpieczenie, że poniżej 35* piec startuje na raty? Tylko dlaczego piec dopuszcza do takiego spadku temperatury.

  Kiedy o 23 piec przechodzi na tryb nocny (19,5*) to rano jakoś problemów nie ma, zawsze rano jest ciepło w domu (od 6.00 jest teraz 20,5* ustawione). Najgorzej jest w dzień. Czujnika temperatury na zewnątrz nie ma, więc teoretycznie jak ma na sterowniku 21* to powinien piec grzać, bez względu jaka pogoda na zewnątrz.

  Wezwał bym serwisanta jakiegoś, bo nie zamierzam grzebać przy piecu za bardzo, ale co mu powiem? Po nocy piec chodzi, a w dzień coś nie tak. Znając życie przyjedzie i piec będzie chodził.

  Ma ktoś z kolegów jakieś pomysły, ewentualnie co można zrobić, żeby wykluczyć któreś podzespoły?
 • Level 33  
  Odłącz na dwa dni eurostera, zapnij zamiast niego zworę i zobaczymy co się dzieje.
  Cudów nie ma.
  Co ty na to?
 • Level 12  
  No właśnie też tak myślałem, żeby wywalić sterownik. Czytam jeszcze o piecach beretty i czy zakurzenie pieca może mieć jakiś wpływ? Jak ściągnąłem obudowę to to było trochę kurzu, wezmę zaraz odkurzacz i go wyczyszczę.

  Patrzę jeszcze na schemat i tam gdzie jest elektrozawór jest też "elektronika zapłonu i kontroli płomienia". Nie wiem jak dokładnie działa piec, ale skoro jest "cyknięcie" w tamtych okolicach to co to znaczy?

  Może elektroda zapłonowa jest coś niesprawna?
 • Level 12  
  Euroster odpięty, na piny 4 i 5 założona zwora. Piec się uruchamia, po kilku dosłownie minutach gaśnie. Nawet 40 stopni nie osiąga i koniec.

  Jak sprawdzić termostat?
 • Level 12  
  Czytałem tamtego posta. Dzwoniłem do serwisanta, może jutro wpadnie z termostatem.

  Generalnie piec jak przekroczy 40* to jakoś chodzi. Teraz piec śmiga, jest już ok 60*. Co ciekawe, ok 16.00, czyli jak piec był wyziębiony to było tak:
  1. włączyłem piec
  2. piec - start na 5 minut (ok 40*) i stop. I tak restartowałem kilka razy.
  3. wtedy zauważyłem, że pokrętło temperatury nie reaguje w ogóle, tzn. jak się wyłączył przy 40* to można było kręcić pokrętłem na skrajne położenia i nic nie "cykało".
  4. Teraz piec ma ok 70* i jak mu obniżę temperaturę do (powiedzmy) 60* - piec się wyłączy. Dam z powrotem na maks - piec startuje po kilku sekundach. Czyli jest wszytko ok.

  Sam już nie wiem. Czy temperatura na zewnątrz może mieć znaczenie? Tata mówi, że serwisant już kiedyś był, nic nie zrobił generalnie i .... 50 zł zgarnął. Nie chcę się naciąć na wydatki, dlatego drążę temat.
 • Level 12  
  Był dziś "Pan od pieców" - rozkręcił piec i na dole było sporo brudu, czyli rdzy. Niestety, ale okazało się, że żeliwny płaszcz - te żeberka - jest mokry, czyli gdzieś jest wyciek wody.

  Wyczyściliśmy piec, odkurzaczem wydmuchał syf z żeberek i przy okazji je trochę osuszył, poskręcaliśmy piec i start - piec grzał ładnie, dobił do 75*C, euroster go wyłączył, bo temperatura zadana została osiągnięta. Piec ostygł do ok 35*C - i znowu jest to samo - 1 minuta i piec gaśnie.

  W sumie to by się zgadzało. Jak się piec restartuje do skutku i w końcu przejdzie ponad ok 40*C to już chodzi - po prostu kilka razy jak popracuje to wilgoć z żeberek odparuje i robią się one suche. Jak piec wystygnie to wilgoć znowu się pojawia i piec nie chodzi.

  Pytania:
  1. Skąd piec może wiedzieć, że jest wilgoć? Który czujnik może go blokować.
  2. Jaki może być koszt wymiany płaszcza żeliwnego - tych żeberek?
 • Heating systems specialist
  Jak kocioł się wyłącza po tej minucie, należy sprawdzić czy jest przejście na termostacie kotła. Jeśli jest, to niestety automat palnikowy jest uszkodzony. Tam nic więcej w tym kotle nie ma.
 • Level 12  
  Witam ponownie. W piątek wieczorem postanowiłem obejrzeć elektronikę, która jest w niebieskiej obudowie na elektrozaworze gazu. W sumie to wziąłem ją odkręciłem, pooglądałem i założyłem z powrotem. Jest też jakiś przycisk na tej niebieskiej puszcze - taki czerwony grzybek, nacisnąłem go. Od tamtego momentu piec chodzi idealnie, jak tylko euroster daje sygnał, od razu słychać pracę pompki wody, a po ok 10 sekundach piec startuje, można się bawić pokrętłem od temperatury pieca do woli - za każdym razem piec startuje.

  Nie wiem co zrobiłem, może na sykach coś nie łączyło, nie wiem. Ta płytka elektroniczna łączy się z elektrozaworem za pomocą 4 nóżek więc może tam styku jakiegoś nie było.

  W każdym razie obyło się bezkosztowo. Rozmawiałem ze znajomym, piec może się delikatnie pocić, jeśli wody nie ubywa w obiegu to nie cieknie. Ciśnienie jest w normie, więc piec jest ok.

  Na tę chwilę temat rozwiązany.