Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB radio z USA - czy będzie działać w Polsce?

16 Dec 2004 01:34 5346 18
 • Level 12  
  Witam,
  Tak sobie przeglądałem aukcje w usa i mnie zastanowiło czy akie cb radyjko stamtąd będzie działać u nas?
  Pozdrawiam,
  Grzegorz
 • Level 18  
  Oczywiście, ale będzie wymagało przestrojenia w "0". Chyba że będzie miało płynne dostrojenie ± 5 khz. Jak na przykład President Jackson.
  73!
 • User removed account  
 • Level 40  
  Zastanów się... ponoć przepisy mamy mieć unijne a tam AM jest niedozwolony na CB. Więc za jakiś czas radio będzie wymagało poważnej przeróbki.
 • Level 18  
  sq6ade wrote:
  Zastanów się... ponoć przepisy mamy mieć unijne a tam AM jest niedozwolony na CB. Więc za jakiś czas radio będzie wymagało poważnej przeróbki.

  A te poważne ilości radiotelefonów tylko na AM pójdą na złom ??
  Mam poważne wątpliwości co do tego aby mieli dostosować się Prawa Unijnego w ten sposób. Mam też kolejną propozycję krótkofalowcom należy ograniczyć moc nadawczą do 0,5 WATA, bo to również nie jest sprzeczne z Prawem Unii Europejskiej. ;) A jak znacząco spadnie wtedy poziom zakłóceń w eterze, dodatkowo o ile mniej będziemy narażeni na szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne generowane przez jakieś urządzenia samoróbki. :)
  Ja już zaczynam się bać tych zmian, bo znając naszych "osłów" z Wiejskiej to cała ta zabawa może skończyć się delegalizacją CB, KF i pozostawieniem np tylko Pasma PMR .
  73!
 • User removed account  
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  >"Zastanów się... ponoć przepisy mamy mieć unijne a tam AM jest niedozwolony na CB. Więc za jakiś czas radio będzie wymagało poważnej przeróbki."


  A URTiP jest na tyle bogaty, ze bedzie z cala bezwzgladnoscia scigal lamaczy prawa, ktorzy wypieli sie na przepisy UE i od 20 lat gadaja wylacznie w AM'ie.

  Nie liczcie NATO, ze ktos sie tych przepisow wystraszy i odda na zlom dopalki 1,5kW... Najlepszym przykladme sa makaroniarze... Im wiecej, tym lepiej - proste.


  BTW. Nawet w sklepie bezstresowo mozesz kupic czterowatowe PMR'y
 • Level 40  
  co z tą całą masą sprzętu AM??? a co było z radiami taryfiarzy z 300MHz??
  też im zabrali to pasmo. AM zejdzie do podziemia. Co obrotniejści zarobią pare zł na przeróbkach :))))))
 • Level 19  
  Witam!
  Przepisy obowiązują od 26 lipca 2004 i jest dozwolone stosowanie 4W AM i FM oraz 12W w SSB w UNI państwa ustalają odrębne przepisy dotyczące modulacji i mocy. Według naszych przepisów radio CB ma mieć 4W AM/FM i 12 SSB w ustawie nie jest podana żadna norma.
 • Level 18  
  A ze stanów będzie Ci ciężko śćiągnąć radyjko z FM, bo z kolei tam właśnie FM jest zabroniony(był?). UNIDEN (President na rynek amerykański) montował SSB w miejsce FM w niektóych radyjkach np.Uniden 840 - klon Herberta.
 • Level 19  
  Uniden nie jest klonem Presidenta, tyko odwrotnie.
  Wszystkie radyjka Presidenta mają na płycie napis Uniden.
 • Level 2  
  To prawda, na płytach w 2 Herbertach (starych) mam napis Uniden. A jeśli chodzi o jego równoważnik na rynku amerykańskim to jest to Uniden Pro 640e, który ma wstęgi na podstawowej 40-tce, rf-gain przeniesiony na przycisk, a na jego miejscu jest clarifier. Brak FM-u. Ten Uniden jest identycznej wielkości co "herbatniki" i też super komfortowo się go użytkuje, albo jeszcze lepiej :-).

  Pzdr,
 • Level 14  
  grego69 wrote:
  Witam,
  Tak sobie przeglądałem aukcje w usa i mnie zastanowiło czy akie cb radyjko stamtąd będzie działać u nas?
  Pozdrawiam,
  Grzegorz


  jak patrzysz w USA za takimi radiami typu RENGER 2950 lub 2970 , to napewno beda chodzic i bardzo bedziesz zadowolony...Sa to radia bardzo dobre i nie jedna osoba w PL szuka takich radi :D

  A takie zwykłe radio,to nie wiem czy jest sens kupowac i tyle zachodu sobie robic,pozniej jeszcze przerobki...

  jeszcze dodam ze jak ktos mysli o sprowadzaniu radi uzywanych lub nowych,to typu KF&UKF bardzo dobre ceny sa własnie na aukcji,sam sie tym interesuje i mam jakies doswiadczenie o tym :D

  POZDRAWIAM....
 • Level 11  
  nie wiem o co chodzi kol. sp6ade , jak dopuszczono CB do użytku bez zezwoleń to kto będzie to zmieniał i dopasowywał do UE to bzdura , czytałem kiedyś wypowiedz osoby URTIP która powiedziała że z góry narzucony jest tylko zakres częstotliwości a reszta to sprawa danego kraju . nie wiem kto kol. takich głupot nakładł
 • Level 40  
  Fla zauważyłeś daty poszczególnych postów? Wiesz ile pomysłów mieli już urzędasy w tym temacie ? Był czas że było wielce prawdopodobne aby dopuszczony był tylko FM. W sumie to niegłupie - FM nie zakłóca tak jak AM ale są mniejsze zasięgi.
 • Level 11  
  nie zwróciłem uwagi na daty ale starałem śledzić tą tematyke i zezwolenia dawali na AM i FM / 4w bez problemu
  pozdrawiam
  Fla
 • Level 19  
  FM 4W w Polsce był już dawno dopuszczony do użytku bez zezwolenia i rejestracji.
  W naszych warunkach jak i amerykańskich AM jest bardziej akceptowanym systemem.
  Nie wyrażam poglądu, że lepszym, ale bardziej przyjętym.
 • Level 10  
  Uważam !! że AM pozastanie już w Polsce bo jest to kraj bezprawia.
  I chociażby weszły przepisy że radia mają pracowac na FM i pilnowała by tego policja to i tak wszyscy pozostaną w AM. Z prostych przyczyn
  zasięg jest dlużo większy i można dorabiać wzmocnienie modulacji a moc może być mniejsza. A jeżeli chodzi o Policję to i tak nie mogą namierzyć osób które pracują w AM, ponieważ dużo radii posiada AM/FM>jest precedens
  nie do udowodnienia. Pozdrawiam Serdecznie >
  Darek,Ś.
 • Level 11  
  kolego jak chodzi o policję to jakie by nie było prawo oni je pierwsi złamią bo to banda nieuków i cymbałów , po za tym zawsze mieli problem z CB bo nie znali podstaw prawa i próbowali tylko demonstrować to że są najważniejsi i najmądrzejsi