Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio SONY XR-C33R - dorobienie wejścia AUX

27 Gru 2011 18:30 5784 32
 • Poziom 12  
  Witam. Otóż mam takie radyjko jak w temacie i chciałbym dorobić gniazdo AUX. Wiem że było mnóstwo takich tematów które pieczołowicie prześledziłem ale żaden nie wyczerpał wystarczająco tematu ponieważ każdy robił to na swój sposób i nie był już w stanie opisać w jaki sposób.
  Gdzie byłoby najlepsze wejście sygnału, dodam że nie zależy mi na napędzie kasetowym, chcę również obejść to i oszukać radio że kaseta jest (mam te radio 3 lata i ani razu nie przesłuchałem żadnej kasety). Tak więc proszę o naprowadzenie mnie gdzie mam się wlutować. Chciałem tuż za wejściem głowicy ale każdy odradza to rozwiązanie - (na zdjęciu po lewej stronie L-COM R-COM i GND)

  Przeanalizowałem schemat i myślę że najlepiej (jeśli nie proszę mnie poprawić) będzie wpiąć się pod IC301 CXA2509AQ. Myślałem żeby wpiąć się pod TAPE IN1 i TAPE IN2 oraz GND o ile to nie to samo. Proszę o sugestie. Jak oszukać radio żeby myślało że jest kaseta już doszedłem. Teraz tylko gdzie najlepiej podać sygnał. Proszę o pomoc i przepraszam jeśli coś pomyliłem. Pozdrawiam.

  Schemat:

  http://elektrotanya.com/sony_xr-3100r-c33r.pdf/download.html

  kliknąć na Get Manual

  za sensowną odpowiedź daję pomógł

  [M]
 • Poziom 20  
  Bez kombinowania możesz kupić adapter aux, jest to kaseta z wystającym kablem stereo, ale nie wiem jak to jest z jakością dźwięku tego urządzenia.
 • Poziom 12  
  Jakość - beznadziejna - 3 lata tego słuchałem i mam już dość słuchania muzy na 50%, bo jak się dało więcej jak 50% na telefonie czy czymkolwiek innym był za duży przester - charczało jak nie wiem. Poza tym denerwujący był pracujący silniczek, kaseta i szum w głośnikach od kasety. Znajomy miał coś takiego zrobione i grało pięknie (było to oryginalne zwykłe radio z laguny) ale to nie on robił tylko poprzedni właściciel. Dlatego też bym chciał to zrobić zwłaszcza że radio jest rozkręcone obok, lutownica, kabelki i gniazdo gotowe. Teraz tylko odpowiednio połączyć. Proszę o pomoc
 • Poziom 33  
  Może tak zrobić? Ale gdzie się dokładnie wpiąć to można powiedzieć dopiero po obejrzeniu schematu. No chyba że ktoś zna to radio i powie.
 • Poziom 12  
  W dalszym ciągu nie wiem gdzie się wlutować... Może być również zamiast AM o ile nie jest zespolony z FM ,A metodą prób i błędów nie chcę próbować, żeby czasem niechcąco nienarobić szkód... Mógłby ktoś mnie ciut naprowadzić?
 • Poziom 33  
  Masz schemat do tego radia? Bo bez niego to możesz próbować eksperymentalnie. Ewentualnie może coś na fotkach dobrej jakości da się zobaczyć.
 • Poziom 12  
  Schemat jest w pierwszym moim poście w tym temacie.


  http://elektrotanya.com/sony_xr-3100r-c33r.pdf/download.html

  trzeba odczekać parę sekund i w prawym dolnym rogu pojawi jest napis This file is downloadable free of charge from the site, processing..., po paru sekundach zamiast tego będzie napis [Get Manual Not Logged in Only 2 downloads allowed a day!]. Trzeba w niego kliknąć i jest schemat.

  Zamieściłbym w załączniku ale niestety nie mogę kopiować tego schematu na forum. Przepraszam za utrudnienia i dziękuję za zainteresowanie moim tematem.
 • Poziom 33  
  Masz m.in. dwie możliwości - albo zrezygnować z radia i wtedy odlutować masy C153 i C253 i tam doprowadzić sygnał, albo zrezygnować z magnetofonu i wylutować masy C111 i C211. Najczęściej obecnie to się magnetofonu nie używa. Można też gdzieś dać przełącznik żeby w razie czego przełączyć źródło na magnetofon, albo na zewnątrz. Sam tor AM idzie prawdopodobnie na nóżki 27 i 28 procesora audio, ale te nóżki są połączone tuż przy układzie i chcąc zrobić stereo trzeba przecinać ścieżkę je łączącą, dodać kondensatory i w ten sposób doprowadzać sygnały oddzielnie. Można coś łatwej uszkodzić. Proponuję jednak wpiąć się w magnetofon.
 • Poziom 12  
  Ok juz znalazłem te kondensatorki :D . To wylutować ich minusowe nóżki z płyty i podać na nie sygnał C111 - L i C211 -P , masę na GND?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Odlutuj masy kondensatorów, podłącz pomiędzy masy kondensatorów a masę układu jakieś rezystory np. 47 - 100k i podaj sygnał. Masę do masy łączysz bezpośrednio. Jak będzie za głośno to w szereg wtedy dajesz dodatkowe rezystory, które w połączeniu z tymi do masy dadzą dzielnik napięcia. To wszystko masz w linku który podałem wcześniej.

  Tylko w przypadku magnetofonu, to musisz jeszcze ten sygnał włączyć. Zazwyczaj automatycznie się to działo po włożeniu kasety. Więc trzeba zlokalizować przełącznik od tego, a na razie na próbę wrzucić kasetę do napędu to się sygnał przełączy na magnetofon.
 • Poziom 12  
  Ok wszystko już jasne. Jeszcze jedno laikowe pytanie (wybacz ale dopiero raczkuję), co się stanie jak podam sygnał od spodu na minusowe nóżki C111 i C211 (GND wiadomo gdzie) bez rezystorów i odlutowywania w celu tylko sprawdzenia? (póki co nie mam takich rezystorów czekam az przyjda).

  A jeśli zdecydowałbym się na AUX zamiast AM, to o jakiej wartości zastosować kondensatory odsprzęgające bo mam ich od groma ( w ostateczności bym rozdrapał trochę ścieżkę i tam mógłbym spróbować. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Bez wylutowania to nie wiem jaki będzie efekt. Te ścieżki wchodzą bezpośrednio w jeden z układów scalonych. Może zadziałać, może nie zadziałać, możesz coś zepsuć przy okazji. Co do odsprzęgania to możesz użyć kondensatorów od kilkuset nF do kilku µF. Na próbę możesz podać sygnał przez kondensator na 27 i 28 nóżkę (są połączone na płytce) TDA7462. Bez odlutowywania czegokolwiek. Powinien być sygnał po przełączeniu na AM. Będzie co prawda zmieszany z tym radiowym, ale będziesz wiedział czy jesteś na właściwej drodze.
 • Poziom 12  
  Podłączyłem bez odlutowywania do C111 i C211 i gra, ale porównałem z graniem pod kasetą i przy ominięciu gra o połowę ciszej niż na kasecie, nie mogę się wypowiedzieć na temat jakości to test przeprowadziłem na starym akumulatorze i kolumnie od wieży. Czy tak powinno być czy może pominąłem jakiś przedwzmacniacz??
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Zapomniałeś napisać z czego podajesz sygnał. Poziomy sygnałów na wyjściach urządzeń mogą być różne.
 • Poziom 12  
  Sygnał podaję z telefonu Nokia N95 8gb oraz próbowałem na odtwarzaczu mp3 sansa. Na obydwu nastawiałem na 100% głośności. Chodzi mi o to skąd ta różnica, na kasecie gra głośniej i bass jest wyraźniejszy a przy tym ominięciu gra gdzieś o połowę ciszej.
 • Poziom 33  
  Czyli podawałeś z wyjścia słuchawkowego? Czy wylutowałeś kondensatory, czy próbowałeś na wlutowanych? Bo żeby porównanie miało sens trzeba je odłączyć i dopiero sygnał podawać. Jak już pisałem ścieżki idą bezpośrednio do układu wzmacniacza magnetofonu co będzie miało wpływ na dźwięk.
 • Poziom 12  
  Tak dokładnie tak jak piszesz. Nie próbowałem na wylutowanych. To wylutować całkiem kondensatory czy tylko minusowe nóżki? I gdzie wtedy podać sygnał , na masę układu czy na nóżki kondensatorów? Dzięki wielkie za pomoc :D
 • Poziom 33  
  Odłączyć minusowe nóżki kondensatorów i podłączyć do tych nóżek sygnał. Masę sygnału do masy radioodbiornika. Głośność ustawić podobną jak z magnetofonu żeby nie przesterować wzmacniaczy w radiu, bo może charczeć i jeszcze co uszkodzisz jak przeholujesz. Głośność wyregulować w sprzęcie który podłączasz, albo jak się nie da to dać dzielnik tak jak w linku który podałem wcześniej. Jak już będziesz miał jakieś rezystory to włącz je pomiędzy nóżki minusowe kondensatorów a masę. Skoro podajesz sygnał z wyjścia słuchawkowego, to jak będziesz robił próby spróbuj tam podłączyć rezystory o mniejszej rezystancji ok. kilkuset Ω i zobacz jak będzie grało. Może być lepiej pod niewielkim obciążeniem wyjścia.
 • Poziom 12  
  Zrobiłem tak jak napisaleś - efekt - wejście z kasety adapter jest odłączone, nie ma sygnału, a przy obejsciu gra tak jak grało z wlutowanymi.
 • Poziom 33  
  To trochę dziwne, bo wyjście słuchawkowe ma spory sygnał. Powinno grać porządnie. Masz jakieś rezystory włączone? Może spróbuj na próbę podłączyć słuchawki razem z sygnałem do radia, tak żeby sprzęt grający miał obciążenie.

  A może coś źle podłączasz? Sygnał dajesz na kondensatory (dwa przewody), a masę na pewno do masy podłączasz? Albo ogólnie nie tak przewody?
 • Poziom 12  
  No tak, na obydwa kondensatory, na jeden kondensator jeden kanał, na drugi kondensator drugi kanał. Masę wlutowałem to punktu masowego gdzie jest dużo cyny i taka blaszka miedziana która dotyka samej obudowy. Sprawdziłem teraz jeszcze raz i na kasecie gra o połowę głośniej z tym że harczy, a na tym obejściu gra o połowę ciszej ale ładniej (ogólnie ten sam efekt mogłem uzyskać ściszając telefon na 50% puszczając przez kasetę) czy to wszystko co mogłem osiągnąć tą przeróbką czy może faktycznie coś nie tak zrobiłem?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Ale chyba dźwięk lepszy jak z kasety? Połączenia wyglądają ok. Może spróbuj wprowadzić sygnał inną drogą. Przylutuj te kondensatory i podłącz się na próbę na razie do jednego kondensatora (jednego kanału) C107 albo C207. To są małe kondensatorki, chyba SMD na płytce. Koło układu IC301. Jedną stroną podłączone pod ten układ. Trzeba się podłączyć z drugiej. Bez odłączania czegokolwiek. Sygnał pójdzie przez wzmacniacz w tym układzie.
 • Poziom 12  
  No tak jakby lepszy dźwięk. Patrząc po schemacie to wpiąłem się za przedwzmacniaczem w te kondensatory, a te SMD widze że są przed, może tutaj leży problem głośności? Ale mniejsza o to, myślałem że problem hałasu załatwi odłączenie silniczka ale po tym zabiegu radio pogra sekundę i sie wyłącza. Wiesz może co decyduje o dopuszczaniu sygnału z kasety? Widzę tutaj że jest czujnik reel 1,2 i pos0 pos1 pos2 pos3 co i jak zewrzeć żeby oszukać to draństwo (napęd wysuwania kasety może zostać) chodzi mi tylko o silniczek żeby nie hałasował.
 • Poziom 33  
  Z dźwiękiem musisz poeksperymentować gdzie najlepiej podłączyć. Punkty opisałem. Radio ma jeden silnik czy dwa? Jak odłączasz silnik i wrzucasz kasetę a on się wyłącza, to albo wykrywa brak obciążenia od silnika (raczej odpada) albo brak obracającej się kasety. Uznaje że się coś zablokowało i rozłącza. W mechanizmie jest jakiś czujnik dający impulsy do µC. Obejść to w prosty sposób nie będzie chyba łatwo. Opisz co masz na myśli pisząc o hałasie od silniczka i kiedy się pojawia.
 • Poziom 12  
  No miałem na myśli obracanie się kasety, jak muzyka ciszej gra to słychać silniczek jak się kręci i kasetę co jest denerwujące. Jest zapewne tak jak piszesz, nieraz było tak że kaseta się zacięła i wypluwał ją to w tym przypadku też tak zapewne ,,myśli". To czyli nie da się obejść silniczka?
 • Poziom 33  
  Na schemacie masz wychodzącą z mechanizmu końcówkę REEL. To prawdopodobnie to. Można sprawdzić miernikiem czy są tam impulsy jak się kaseta obraca. Dobrze by było zobaczyć jakie to impulsy, albo się dobrać do czujnika co pewnie nie jest łatwe. Jak by było wiadomo co nieco to można zbudować generator na np. 555 i oszukać µC. Albo zrobić i spróbować :)
 • Poziom 12  
  Czy zwykłym miernikiem uniwersalnym da radę to sprawdzić? bo tylko takowy posiadam (póki co mi wystarczał). Zauważyłem podobne radio:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2117976.html

  nieco starsza elektronika w środku ale napęd kasety jest identyczny i wtyczka z gniazdem też.

  Pozwolę sobie zacytowac kolegę z w.w linku:

  JamJestElektronik napisał:
  Radio ma AUTO-STOP więc po odłączeniu silniczka zatrzymuje odtwarzanie, odłącz jeszcze od napędu wysuwania kasety i nie będzie problemu ;)


  Czy moje radio różni się od tego i jest inteligentniejsze z zabezpieczeniami , bo wątpie jakbym odłączył silniczek od wysuwania kasety żeby to wogóle działało ale spróbować mogę.
 • Poziom 33  
  Zależy jak jest zrobione. Spróbuj odpiąć silnik od napędu i od wysuwania kasety i zobaczysz jak się zachowa. Jak wykryje brak obrotów kasety to spróbuje ją wyrzucić. Silnik będzie odłączony to nie będzie mógł. Jeśli tylko o przełączaniu sygnału decyduje przełącznik w mechanice, to powinno się udać. Ale tym sposobem jak zadziała to chyba będziesz musiał wyprowadzić przełącznik do włączania sygnału, bo nie będziesz mógł włączać tego włożeniem i wyjęciem kasety. W każdym razie bez próby nie zobaczysz, bo może być tak, że µC pomimo nie wyrzucenia kasety przełączy źródło sygnału.
 • Poziom 12  
  Wszystko ok, tylko teraz mam sam prawy kanał, lewy zanikł, czy możliwe że przegrzałem jeden kondensator lutownicą?
 • Poziom 33  
  Ja tam nie wiem co zrobiłeś... Spróbuj podać sygnał przez inny kondensator do drugiej nóżki tego "uszkodzonego" to się dowiesz czy to to, czy nie. Może zwyczajnie przestawiłeś coś w radiu np. balans i teraz gra jeden kanał?