Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant vk 26/4-1 XEU, vrc set mbbw z Euroster 1500 jak podłączyć

27 Gru 2011 19:09 3050 1
  • Poziom 10  
    Witam,
    zakupiłem dom. Stoi w nim piec vaillant vk 26/4-1 XEU wraz z zasobnikiem na C.W.U. Jest na nim sterownik vrc -set mb(b)w. W domu są jeszcze 2 sterowniki pokojowe euroster 1500. Ogrzewanie częściowo jest podłogowe a częściowo grzejniki.
    Na piecu w trybie serwisowym zobaczyłem, że pod mieszacz i pod palnik ustawione są grzejniki a po rurkach widzę ze na wyjściu z pieca jest rozgałęzienie na dwie rurki i jedna bezpośrednio idzie w ścianę a druga jeszcze ma mieszacz który łączy się z powrotem i dopiero idzie w ściane. I tutaj nie wiem pod co jest podłączone takie ogrzewanie a pod co takie i w związku z tym chodzi o prawidłowe ustawienie krzywych i w trybie serwisowym pod palnik i mieszacz dodatkowych ustawień.

Druga rzecz
    Z tego co obejrzałem wszystko to sterowniki E1500 były niepodłączone(służyły chyba tylko za elektoniczny termometr...czytając forum podłączyłem jeden E1500 zamiast zworki 3,4. Niby działa ale gdy osiąga zadaną temperaturę to odcina piec i nie mam grzania C.W.U.(fakt, że to niby tylko na te kilka minut do spadku temperatury ale co gdy mamy lato i nie ma potrzeby grzać a musi być ciepła woda....)
    W instrukcji sterownika vrc mbbw wyczytałem, że można bezpośrednio pod ten sterownik podłączyć dwa niezależne sterowniki pokojowe(jeden dla mieszacza i jeden dla palnika).

I tutaj kolejne pytanie czy da się podłączyć te eurostery pod mbbw czy musze mieć sterownik vrc-9558 jak to jest na schemacie instalacyjnym (książka jest cała po niemiecku więc cieżko mi się rozczytać). Fakt komplikuje to że E1500 ma dwa kable a w schemacie jest ze trzeba 3 podłączyć.

Trzecia sprawa... jeszcze nie grzałem w tym domu i po wszystkich ustawieniach wg krzywych z instrukcji wynika, że dla temp zew +5 stopni piec grzeje się do 45 stopni...ALE stałem przy nim z godzinę a nagrzał się tylko do 35 stopni... w swoim domu mam gazowy buderusa i jak mu ustawie, że chce 60 na grzejnikach to wali na piec 60 i podgrzewa wodę od razu do tej temperatury...a ten vaillant rozpędza się jak ślimak, tzn nie wiem czy on ma tylko jeden stopień grzania i zawsze chodzi na jednych obrotach...i to mnie ciekawi czy coś jest z nim nie tak czy po prostu tak te pice mają.

Pomijam kwestie już ustawienia samego sterownika mbbw ponieważ po 3 h poradziłem sobie ze wszystkim i dla każdego dnia ustawiłem sobie wszystko na cacy... włącznie z grzaniem komfortowym i z obniżoną temperaturą, itd...

Czwarta sprawa czy jeżeli temp komfort (21 na piecu) jest w godz 630-22 to czy w nocy za bardzo piec się nie wychłodzi gdy na zewnątrz jest -5? wtedy w teorii w dzień piec ma 55 stopni a w nocy 35...

dodam, że piec z niemiec był prawdopodobnie bo nic po polsku do niego nie ma... a ten sterownik vrc set (c)mb(b)w to zamiast ułatwienie to tylko utrudnienie chyba...mam nadzieję, że jak teraz ustawiłem to będzie cacy...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Ten kocioł jest jednostopniowy.
    Mostek 3-4 powinien być założony. Stosowanie Eurostera na 3-4 będzie zakłócać wbudowane funkcje optymalizacji ogrzewania.
    Jako zdalne sterownie przewidziany jest (są) tyko VRC 9558.
    Kocioł może być zanieczyszczony lub rozregulowany. Wskazany przegląd -przez serwisanta.
    Temp. obniżoną ustaw nie mniej niż 15 st.
    Dowiedz się od poprzednika do czego służyły Eurostery.