Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion DV9500ew zawiesza się

27 Gru 2011 20:35 1843 5
 • Poziom 17  
  Witam
  Mój wujek ma problem z laptopem HP DV9500 (z kartą graficzną NVIDIA8400M GS), który zawiesza się podczas pracy. Na początku na laptopie był zainstalowany Windows XP - problemy jakie występowały to zawieszenie się laptopa - podczas użytkowania czarny ekrany, bluescreen z błędem - po czym restart laptopa. Mówił również, że ekran mu się parę razy zamazał (pewnie jakieś artefakty).

  Na początku myślałem, że problemy będzie leżał w wirusach - antywirus znalazł ich masę. Jednak problem restartów z bluescreenem dalej występował.
  Tydzień temu sformatowałem dysk i zainstalowałem windows 7 z najnowszymi sterownikami do grafiki NVIDIA. I tutaj czasami pojawia się błąd "sterownik stracił sprawność, ale odzyskał..." obraz na sekundę ginie i pojawi się z powrotem z tym błędem. Laptop również czasami się zawiesza tak że trzeba go zrestartować - obraz jest ale system nie reaguje - nie da się ruszyć myszką ani nic zrobić.
  Dzisiaj siedziałem na laptopie 1.5 godziny i żadne z powyższych problemów nie występowały - przetestowałem również GPU przez 15 min na max obciążeniu - temp. gpu doszła do 72 stopni - podczas testu żadnych niepokojących objawów!
  Przetestowałem również pamięć karty graficznej, pamięć ram memtestem przez 35min(jeden pełny test), dysk twardy na badsectory => wszystkie testy wypadły w porządku.
  Po czym wujek siadł na laptopa pochodził po youtube z 10 min i laptop się zawiesił.

  Ktoś się orientuje w czym może być problem ? Ja obawiam się że może to być powoli padająca karta graficzna (podobno seria hp pavilion miała ją wadliwą) - niby że puszczają luty na gpu i trzeba zrobić reballing (jeśli w ogóle jest sens).

  Próbowałem również instalować różne sterowniki do grafiki pod win7, jednak podobne problemy, które występowały w winXp sugerują jakąś awarię sprzętową.

  Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Sprawdź temperaturę GPU za pomocą programu SpeedFan, możliwe że jest zbyt wysoka.Może wystarczy wyczyścić z kurzu, zmienić pastę termo przewodzącą
 • Poziom 29  
  Tak jak piszesz prawdopodobnie pada układ grafiki GF8. Postów o tych laptopach jest sporo, skuteczna naprawa wymiana układu na nowy poprawiony wyprodukowany po roku 2009 (najlepiej DC+10/11). Reballing krótkotrwałą naprawa usterka szybko wróci ty stracisz pieniądze. Temp GPU za wysoka prawdopodobnie cooler jest zapchany. Co możesz jeszcze sprawdzić RAM memtestem i dysk na obecność bad sektorów. Jednak błąd sterownika GPU i artefakty jednoznacznie wskazują na winnego.
 • Poziom 17  
  Przecież pisałem, że testowałem ram memtestem i dysk na bad sectory - to jest ok (jak również video memorry). O temp. GPU też pisałem - po 15 minutach testu na 100% gpu i 63% video memory load GPU miało 72 stopnie. Normalnie podczas pracy temp. gpu jest ok, bo waha się w granicach 52 stopni.
 • Poziom 35  
  1-Nie napisałeś jaki model płyty masz w tym laptopie.
  2-Podwyższona temperatura rdzenia GPU powoduje że układ będzie pracował stabilnie, aż do wystygnięcia.
  3-W zależności od płyty może znajdować się tam drugi układ Nvidia który też się psuje. Najczęściej przez zapchany układ chłodzenia.
 • Poziom 29  
  Po podanym modelu laptopa można w googlach znaleźć, że jest to płyta pod Intela NB 965 i GPU G86-730-A2 płyta AT5(o ile nie jest to jakiś składak). Do wymiany GPU na poprawiony układ G86-731-A2 z DC10 lub 11 (koszt naprawy: nowy układ od 300 – 350 zł + koszty robocizny) *W przypadku, gdy w laptopie znajduje się wspomniana płyta główna i GPU w tej wersji.