Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pogorszenie odbioru na "pałce" Radmora.

27 Gru 2011 21:04 2211 7
  • Poziom 9  
    Witam

Dzisiaj podniosłem palkę Radmorowska na maszcie (odskocznia 50 cm) na dachu o około 1 m i usunąłem odgromnik. - niestety pałka pracuje zdecydowanie gorzej. Mam pytanie: czy wrócić do poprzedniej konfiguracji albo założyć nowy odgromnik
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Zauważyłem także że komunikaty ATIS słyszę z szumem a po włączeniu tłumika w skanerze odbiór się poprawia - wcześniej takie zjawisko nie występowało.

Aha na drugiej pałce jest tak samo .

• Poziom 31  
    Znaczy antena zbiera dobrze (i lepiej niż poprzednio) tylko skaner nie wyrabia i dlatego tłumik pomaga, jaki skaner ?

Marcin
  • Poziom 9  
    Skanerek to Icom R5

Nie słyszę także różnych służb z okolicy które wcześniej słyszałem na 3-4 S
  • Poziom 32  
    Skaner jest z załozenia przewidziany jako reczny do małej-krótkiej anteny i myślę ze sygnały z dużej dachowej anteny przesterowywują Tobie wejście skanera dlatego tłumik pomaga.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    trampek9 napisał:
    Skanerek to Icom R5

Nie słyszę także różnych służb z okolicy które wcześniej słyszałem na 3-4 S

Jest tak jak napisał kolega humek z tym, że jeszcze mogę podpowiedzieć, iż przy podłączeniu tego radia pod antenę zewnętrzną - poziom sygnałów wejściowych zwiększy się do takiej wartości, że diody przełączające (dane pasmo) i diody pojemnościowe (strojące "czułość" odbiornika na tym paśmie) dostaną napięcie w.cz., które zaczną dekodować/prostować (detekcja sygnału) i wtedy zamiast stroić i przełączać - zaczną "głupieć".
    W efekcie tego "głupienia diód" następuje totalne rozstrojenie odbiornika (również przesterowanie) o około -30dB.

Zobacz jak to wygląda elektronicznie (czerwone - diody pojemnościowe, niebieskie - diody przełączające a na zielono - podobne diody tylko na wyższym paśmie odbiornika) :

Pogorszenie odbioru na "pałce" Radmora.

Są trzy proste wyjścia z tego problemu (czytaj : dużego poziomu w.cz.) :
    - tłumik około -20dB (już go masz)
    - filtr pasmowy o zboczach -30dB - poza pasmem
    - filtr wąsko-pasmowy na częstotliwość odbioru (najlepsze rozwiązanie)

O Filtrach takich pisaliśmy już na tym Forum - jak je zrobić i zestroić .

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Koledzy chciałbym się podłączyć do tematu i zapytać was co sądzicie o Alanie CT210 ?

Właśnie go kupiłem i na dniach pewnie go dostanę chociaż nie ukrywam że nie mam za wielkiego pojęcia jak go ustawić na pasma Miśków w moim mieście ..

I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zasięgu na oryginalnym bacie czy mi coś wyłapie czy lepiej od razu zabrać się za zrobienie dipola lub discone ?

z góry dziękuję za pomocne informacje :)