Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32

mazi937 27 Dec 2011 21:21 10803 13
IGE-XAO
  • Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32
    Witam. Prezentuje swoja pierwszą samodzielną konstrukcję, która powstała w wakacje. Jestem początkujący wiec mile widziane sugestie estetyczne oraz związane z działaniem urządzenia.
    Urządzenie posiada funkcje: zegara, budzika, pomiaru temperatury wewnątrz i na zewnątrz, sterowania żaluzją oraz sterowania wytrawiarką. Całe urządzenie sterowane jest za pomocą pilota RC5.

Sterowanie żaluzją zrealizowane jest na silniku 1,2A krokowym sterowanym tranzystorami IRF530. Do układu podłączony jest prosty czujnik zmierzchowy, oparty na fotorezystorze, dzięki któremu żaluzja opuszcza się automatycznie, oraz jest możliwość ustawienia podnoszenia żaluzji o świcie. Budzik w tym urządzeniu polega na podnoszeniu żaluzji o wybranej godzinie. Oprócz tego można też podnosić i opuszczać żaluzje za pomocą pilota. Jedynym problemem jest to że czasem linka od żaluzji przeskakuje, ale nie jest to uciążliwe. Opuszczanie żaluzji zrealizowane jest czasowo to znaczy silnik wyłącza się o upływie 15 sekund, natomiast podczas wciągania żaluzji silnik wyłącza gdy żaluzja dojedzie do końca i załączy krańcówkę. Zrobiłem to tak ponieważ czas wciągania różnił się od czasu opuszczania i było to widoczne po kilku cyklach.

Sterowanie wytrawiarką jest wykonane za pomocą przekaźników. Wytrawiarka posiada dwie grzałki o mocy 100W, napowietrzacz oraz czujnik temperatury 18B20. Grzałki wyłączają się automatycznie po przekroczeniu temperatury 45 stopni, a napowietrzacz włącza i wyłącza się za pomocą pilota. Akwarium wykonane jest z plexy. Całość łączy się za pomocą złącza ATX dzięki czemu wytrawiarke można przechowywać w innym miejscu.

Całe urządzenie działa już od jakiegoś czasu i na razie nie miałem większych problemów.

Kosztorys:
    -Atmega 16zł
    -silnik krokowy 30zł
    -tranzystory IRF530 10zł
    -LCD 16zł
    -obudowa 15zł
    -pilot 15zł
    -grzałki 2*10zł
    -napowietrzacz 20 zł
    -reszta części około 30zł
    akwarium z plexy dostałem za darmo.

Poniżej znajdują się zdjęcia urządzenia oraz link do filmiku (od razu przepraszam za jakość), na którym pokazane jest działanie urządzenia.

Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32
    Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32 Urządzenie wielofunkcyjne na Atmega32

Zamieszczam również program napisany w Bascomie oraz schemat gdyby ktoś miał jakieś sugestie.
    Program jest dość prymitywny, wiec mile widziane sugestie związane z uproszczeniem kodu.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mazi937
    Level 13  
    mazi937 wrote 133 posts with rating 56, helped 0 times. Live in city Kraków. Been with us since 2007 year.
  • IGE-XAO
    XsaperX
    Level 16  
    Jak na pierwszą samodzielną konstrukcję, to jest na prawdę OK :D ale:
    - Co do rozwiązań programowych, to różnie to bywa - jeden rozwiąże tak, drugi inaczej, jednak staraj się pisać przejrzyściej, tzn. rób wszędzie wcięcia, które odwzorowują zagnieżdżenia (u Ciebie raz są, raz nie ma, czasem nie tam gdzie trzeba). Staraj się pisać jak najwięcej komentarzy! To podstawa. Za rok siądziesz, żeby coś poprawić i najwięcej czasu zajmie próba zrozumienia działania programu :). Staraj się trzymać pewną strukturę, bo BASCOM jako taki sam sobie nie jest pod tym względem przewrażliwiony.
    - Brak sprzętowego RTC dla zegara, w postaci na przykład DS1307, dyskwalifikuje go całkowicie. Mały blackout i godzinę ustawiasz od początku.
    - Nie zauważyłem na zdjęciach diod równolegle i zaporowo do tranzystorów od przekaźnika (nie zaglądałem do projektu).
    - Na jakie napięcie są grzałki? Poligony w okół padów pod przekaźnikami są niezbyt dobrym pomysłem.
    - Na płytce prowadzenie masy jest koszmarne (jeśli na poligonie jest masa). Zauważ, że koło się zamyka z masy.
    - W tej wytrawiarce nie ma KWASU! Zauważyłem na załączonym filmie, na wyświetlaczu opis typu "T. KWASU".

Kolejną sprawą jest to, że ja osobiście nie integrowałbym namiastki "inteligentnego domu" czyli rolet, godziny i temperatur razem z wytrawiarką :).
    Poza tym jest OK! Płytka bardzo dobrze Ci wyszła, raczej nie jest to pierwsza płytka ;). Jakim dokładnie preparatem cynowałeś? Z tego co widzę, to chyba to jest chemiczne cynowanie.
  • IGE-XAO
    mazi937
    Level 13  
    XsaperX wrote:

- Nie zauważyłem na zdjęciach diod równolegle i zaporowo do tranzystorów od przekaźnika (nie zaglądałem do projektu).

Diodki są :)

XsaperX wrote:

- NA jakie napięcie są grzałki? Poligony w okół padów pod przekaźnikami są niezbyt dobrym pomysłem.

Kolejną sprawą jest to, że ja osobiście nie integrowałbym namiastki "inteligentnego domu" czyli rolet, godziny i temperatur razem z wytrawiarką

Tak grzałki są na 230v i wiem że to niebezpieczne, ale początkowo chciałem wykorzystać cały potencjał atmegi, a teraz już wiem że to nie ma sensu i będe chciał zrobić osobny układ do wytrawiarki.

XsaperX wrote:

Poza tym jest OK! Płytka bardzo dobrze Ci wyszła, raczej nie jest to pierwsza płytka

Tak, płytek już robiłem wiele, ale tą samodzielnie projektowałem.
    XsaperX
    Level 16  
    Jeśli diodki są, to zwracam honor :D. Dopisałem do postu powyżej pytanie o cynowanie i uwagę o prowadzenie masy ogólnie, nie tylko ta pod przekaźnikami. Ale swoją drogą, to baardzo niedobry pomysł z tymi przekaźnikami.

Bardzo ciekawą sprawą, byłaby rozbudowa tego sterownika domu ;). Takie wszystko w jednym.

Pozdrawiam!
    mazi937
    Level 13  
    XsaperX wrote:

- Na płytce prowadzenie masy jest koszmarne (jeśli na poligonie jest masa). Zauważ, że koło się zamyka z masy.

Nie znam się na tym tak dobrze, ale to źle że się koło zamyka?

XsaperX wrote:

W tej wytrawiarce nie ma KWASU! Zauważyłem na załączonym filmie, na wyświetlaczu opis typu "T. KWASU".

Zdjęcia i film robiłem akurat bez kwasu w wytrawiarce, bo nie chciało mi się specjalnie go przelewać

XsaperX wrote:

Jakim dokładnie preparatem cynowałeś? Z tego co widzę, to chyba to jest chemiczne cynowanie.

Tak to jest chemiczne cynowanie, preparat można kupić na allegro
    farrix
    Level 17  
    Koledze XsaperX chodziło o to że w tych wytrawiarkach nie używa się kwasu tylko nadsiarczanu sodu albo ew. chlorek żelaza a one z kwasami nie mają nic wspólnego.
    mazi937
    Level 13  
    farrix wrote:
    Koledze XsaperX chodziło o to że w tych wytrawiarkach nie używa się kwasu tylko nadsiarczanu sodu albo ew. chlorek żelaza a one z kwasami nie mają nic wspólnego.

No tak racja nie zrozumiałem wcześniej o co chodzi. Natomiast co do napisu na LCD to napisałem tak bo to mniej miejsca zajmuje.
    slawwi
    Level 14  
    Myślę że nie ma co się czepiać "T. KWASU" ponieważ na tak małym wyświetlaczu "Temperatura roztworu trawiącego"lub "Temperatura roztworu chlorku żelaza" by się nie zmieściła. Sam pamiętam jeszcze czasy ( lata 70-te XX wieku) kiedy wytrawiało się roztworem HCL czyli kwasu solnego z dodatkiem H2O2 czyli perhydrolu lub jak kto woli wody utlenionej. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.
    ryszard1955
    Level 20  
    Może określenie "T. kwasu" nie jest formalnie poprawnie, ale ze względu na ograniczenie miejsca w linii LCD, oddaje swoje znaczenie w maksymalnie krótkiej formie.
    Możnaby zamiast "kwasu" podać "płynu", ale nie wiem czy to by coś zmieniło
    Uzi103
    Level 11  
    czy można prosić o schemat połączenia silnika krokowego z atmega?
    Klucha93
    Level 12  
    A mam takie pytanko. Skąd wziąłeś silniczki krokowe i tryb na silniczek do rolet?
    ololukiXP
    Level 19  
    Quote:
    Może określenie "T. kwasu" nie jest formalnie poprawnie, ale ze względu na ograniczenie miejsca w linii LCD, oddaje swoje znaczenie w maksymalnie krótkiej formie.
    Możnaby zamiast "kwasu" podać "płynu", ale nie wiem czy to by coś zmieniło
    Quote:

Myślę że nie ma co się czepiać "T. KWASU" ponieważ na tak małym wyświetlaczu "Temperatura roztworu trawiącego"lub "Temperatura roztworu chlorku żelaza" by się nie zmieściła. Sam pamiętam jeszcze czasy ( lata 70-te XX wieku) kiedy wytrawiało się roztworem HCL czyli kwasu solnego z dodatkiem H2O2 czyli perhydrolu lub jak kto woli wody utlenionej. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.

Można po prostu napisać "T.SOLI"
    Kolego mazi937 ile miejsca we flashu zajmuje program? Czy nie dało się tego zmontować bez użycia termogluta?
    robig
    Level 21  
    Quote:
    Czy nie dało się tego zmontować bez użycia termogluta?

Nawiązując do wypowiedzi kolegi ololukiXP dodam, że kilka wstrząsów czy uderzeń załatwi całe urządzenie latającym wewnątrz transformatorem.
    Co do funkcji inteligentnego domu i potencjału atmegi można np. dodać sterowanie zmierzchowe oświetlania numeru domu lub światełka przy wejściu do domu, automatyczne sterowanie zamykaniem/domykaniem okien dachowych podczas deszczu i nieobecności domowników, sterownik CO (choć tutaj lepsze jest osobne urządzenie ze względów bezpieczeństwa) i co tylko przyjdzie do głowy.
    mazi937
    Level 13  
    Uzi103 wrote:
    czy można prosić o schemat połączenia silnika krokowego z atmega?

Schemat jest w załączniku. Co do samego sterownika silnikiem krokowym jest on zaczerpnięty z: http://sklep.avt.pl/p/pl/40121/najprostszy+st...kowego+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    Tylko zamiast przycisków są tranzystory sterowane z atrmegi :)

Uzi103 wrote:
    A mam takie pytanko. Skąd wziąłeś silniczki krokowe i tryb na silniczek do rolet?

Silnik kupiłem na allegro. A resztę części mam od starej rolety.

Uzi103 wrote:
    Kolego mazi937 ile miejsca we flashu zajmuje program?

14KB

Uzi103 wrote:
    Czy nie dało się tego zmontować bez użycia termogluta?

Dało się ale tak jest szybciej i dodatkowo izoluje.

Uzi103 wrote:
    Nawiązując do wypowiedzi kolegi ololukiXP dodam, że kilka wstrząsów czy uderzeń załatwi całe urządzenie latającym wewnątrz transformatorem.

Mało prawdopodobne, w Polsce nie występują trzęsienia Ziemi, ale na wszelki wypadek jest to dość porządnie przyklejone.