Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie elektryczne termostat

27 Gru 2011 21:36 1856 9
  • Poziom 9  
    Witam

Po długich obliczeniach zdecydowałem się na ogrzewanie pokoju za pomocą promienników podczerwieni.
    Podłączyłem je do jednego termostatu, w którym mam możliwość ustawienia dwóch temperatur "komfort" i "eko". Programator jest tygodniowy, 24h.
    Zastanawiam się, czy jeśli temperatura komfort to np. 20 stopni to jaka powinna być "eko" żeby utrzymanie temperatury było najtańsze. Duża różnica temperatur spowoduje, że przywrócenie temperatury komfortowej może być droższe niż np. utrzymanie jej non stop.

Ktoś ma doświadczenie w tej sprawie?
  • Poziom 36  
    To zależy od pojemności energetycznej ścian, sufitu i podłogi.
    Jeśli byłby to tylko styropian (bardzo niska pojemność) to mógłbyś zastosować bardzo dużą różnicę temperatur. Jeśli duża pojemność grube ściany z pełnej cegły budynek oddał by średnią z obu temperatur jeśli ilość energii dostarczonej równoważyła by energie emitowaną na zewnątrz.
  • Poziom 9  
    Kamienica, cegła, zero dodatkowej izolacji. Podłoga panele, sufit kasetony. Ściana sama cegła.

Sugerujesz, żeby zastosować niską różnicę temperatur?
  • Poziom 36  
    Musisz utrzymać niską różnicę.
    Swoją drogą zastanowił bym się nad piecami akumulacyjnymi dynamicznymi. W dłuższej perspektywie 2-ga taryfa będzie korzystniejsza.
  • Poziom 33  
    tommol1985 napisał:
    Zastanawiam się, czy jeśli temperatura komfort to np. 20 stopni to jaka powinna być "eko" żeby utrzymanie temperatury było najtańsze. Duża różnica temperatur spowoduje, że przywrócenie temperatury komfortowej może być droższe niż np. utrzymanie jej non stop.

Max 3 stopnie, potem się nie opłaca.
  • Poziom 9  
    W piec akumulacyjny póki co nie zainwestuje bo dopiero co zainwestowałem w promienniki podczerwieni :) więc musi to być...

Max 3 stopnie...

No to będziemy testować :)

dzięki za rady

Oczywiście kolejne też chętnie przyswoję i rozważę :)
  • Poziom 36  
    tommol1985 napisał:
    W piec akumulacyjny póki co nie zainwestuje bo dopiero co zainwestowałem w promienniki podczerwieni :) więc musi to być...

Max 3 stopnie...

No to będziemy testować :)

dzięki za rady

Oczywiście kolejne też chętnie przyswoję i rozważę :)

Radzę włączyć monitorowanie załączania się grzejników. Może się okazać że (jeśli jest licznik 2-taryfowy) będzie pobierać energię wyłącznie w taryfie dziennej.
  • Poziom 33  
    O ile się nie mylę a nie znam się za bardzo na promiennikach, coś mi się obiło o uszy to to że przy promiennikach inaczej człowiek odczywa ciepło niż np. czujniki temperatury.
    Takie promienniki montowane są np w szpitalach w oddziałach nowowyrodzonych pociech, czy tak?
    Jeżeli tak to czy wszelkiego rodzaju sterowniki nie wprowadzą jakiś przekłamań?
  • Poziom 36  
    tommol1985 napisał:
    dobre pytanie...

Na stronie producenta swego czasu czytałem że temperatura odczuwalna jest wyższa od rzeczywistej temperatury powietrza.

Dla lektury to zakupiłem promienniki www.infrapanel.pl

Decyzję podjąłem po przeczytaniu:

http://www.rotal.pl/artykul_pliki/kossack-pl.pdf

Przeczytałem dość dokładnie informacje z obu linków.
    Na Twoim miejscu ...... podpisał bym z nimi umowę aby wyliczyli, skosztorysowali sprzedali i wykonali instalację. W umowie warto zawrzeć, że jeśli rachunek za prąd przy utrzymaniu w pomieszczeniach temperatury np. 20°C wyniesie więcej niż 220 zł / miesiąc (plus ewentualnie inflacja) to oni z własnej kieszeni będą pokrywać różnicę.
    PS
    Zamontuj czujnik temperatury przed radiatorem i niech będzie on wyposażony w absorber jakiś. Jeśli nie spełnisz tych dwóch warunków on może nigdy nie wyłączyć grzejników będąc cały czas w tym samym pomieszczeniu.