Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PC czasem się włącza, a czasem nie. Nie widać wyraźniej przyczyny.

rutek9314 27 Dec 2011 22:01 1370 12
    rutek9314
    Level 9  
    Witam!

Mam następujący problem z komputerem, otóż komputer przeleżał kilka miesięcy w szafie nieużywany, i od tego czasu próby jego uruchomienia kończą się zazwyczaj porażką. Uruchamiają się wiatraczki, słyszę pracę HDD i DVD wraz z CD. Sprawa jest o tyle dziwna, że dzisiaj po pierwszej próbie uruchomienia komputer włączył się bez żadnych problemów (ekran powitalny win. 7, logowanie bez problemów), a przy następnych próbach (było ich chyba 20) nie odpalał ponownie (na monitorze pojawiał się napis 'no input signal').

Próbowałem odłączać poszczególne części (HDD, kości RAMu, DVD itd.) ale nie daje to pożądanych rezultatów. Zresetowałem BIOS (około 20 min. bez baterii) i dalej jest to samo. Poza tym odkurzyłem wcześniej komputer. I ciągle nic.

Sprzęt:

AMD Athlon 64 X2 3800MHz podkręcony do 4500MHz
    2x 1GB GOODRAM
    Płyta główna Asusa
    ATI Radeon HD2600
    zasilacz 'takeme' (wiem, że nie powinienem)

Czy problemem może być ten prawie 'zasilacz'? Dodam jeszcze, że problem ten pojawiał się już i wcześniej, z tym że wtedy wystarczało odczekać 15 minut i za 2 razem komputer odpalał już bez problemów.

proszę o jakieś sugestie, bo nie mam już na to pomysłu.
    ps19
    Level 12  
    Pewnie gdzieś nie ma styku na kablach między zasilaczem, a płytą główną, spróbuj poruszać tym zwojem.
    stachu_22
    Level 17  
    A buzzer masz podpięty? Nie pipie nic? Możliwe, że nie ma styku na karcie graficznej, miałem to na starej GeForce 2 MX400, wystarczyło nią trochę poruszać i zaczynało działać
    beo
    Level 36  
    Jednym słowem, wszystko do demontażu, złożyć na stole i przeprowadzić próby uruchomienia. Zasilacz - sprawdź napięcia i jego wnętrze, w poszukiwaniu napuchniętych kondensatorów, zaśniedzeń. Sprawdź także piny w głównym przewodzie zasilającym płytę, czy nie są zaśniedziałe i rozwarte zbyt bardzo.
    rutek9314
    Level 9  
    Poruszałem tym zwojem, i nadal nic - wydaje się, że z nim wszystko w porządku.

Taki luksus jak buzzer zniknął mi już dawno, nie pamiętam w jakich okolicznościach. Sam komputer odpalam przykładając śrubokręt do pinu na płycie głównej.

OK, spróbuję z kartą graficzną, i sprawdzę te piny.

Dodano po 7 [minuty]:

Poruszałem kartą graficzną, dalej nie działa.

Piny wyglądają dobrze, kondensatory na płycie głównej nie są wybite.

Do zasilacza zaraz zajrzę i rozłożę kompa na czynniki pierwsze, przy okazji zesilacza: nie jest to 'takeme' lecz iBOX. Podobna klasa w sumie.
    adamadi33
    Level 43  
    Na takim zasilaczu to można długo próbować uruchomić płytę główną.
    Zasilacz podmień na sprawny i stabilny bo tamten zasilacz się już wykończył.
    rutek9314
    Level 9  
    Zasilacz sprawdzony, w srodku wyglada OK. Kondensatory nie sa wybite. Rozebralem to na czynniki pierwsze. Oczywiscie dalej nic. Czas kupic nowy zasilacz?
    rutek9314
    Level 9  
    Kontynuuję temat.

Po podłączeniu nowego zasilacza dalej to samo. HDD i DVD działa wiatraczki też, jedynie nie ma obrazu na monitorze.

Proszę o jakieś sugestie.
    User removed account
    User removed account  
    rutek9314
    Level 9  
    Zrobiłem mały eksperyment:

podłączyłem komputer pod wieżę, jednocześnie demontując z niego kartę graficzną.

Po włączeniu komputera pojawiły się kontrolki na klawiaturze, a co najważniejsze po pewnym czasie można było usłyszeć dźwięki włączającego się Windowsa, powtórzyłem to kilka razy - z kartą włożoną nigdy nie pojawiły się ani kontrolki, ani dźwięk win.

Czy to oznacza, że problemem jest jednak karta? Jest możliwość, że uszkodzony jest port PCI-E?

W każdym razie, zasilacz i płytę główną myślę, możemy raczej wykluczyć.Nawet na iBOXie komputer ładuje się bez problemów.

Jaka kartę graficzną do 200PLN polecacie? (trochę gier, głównie internet i multimedia) GeForce nie będzie się gryzł z procesorem AMD?