Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ovislink AirLive G.Duo zaniżona prędkość internetu przez ruter

28 Gru 2011 01:29 2848 5
  • Poziom 9  
    Witam. Mam pewien problem a mianowicie:
    1. internet łapię przez ruter w/w na radio 1 prędkość 25MB
    2. w domu mam swoją sieć na radio 2 tylko że max jakie wyciągam z tego internetu to 8MB. I tu jest problem ruter zaniża mi prędkość. Proszę o pomoc może zla konfiguracja ale juz próbowałem wszystkiego. Dodam że jeśli się połączę laptopem z siecią 1 to mam 25MB. Ruter ustawiony na WISP+AP

Specyfikacja sprzętowa:
    2 x 11g/b
    4MB Flash, 32MB SDRAM
    Zgodne z RoHS
    4 x 10/100 Mbps Ethernet Port z, Auto MDI/MDI-X
    12V Pasywny PoE Port (LAN1)
    WAN Port (LAN1)
    Moc - Radio1: 26dBm(South America) lub 20dBm(EU)
    Moc - Radio2: 24dBm(South America) or 20dBm(EU),
    7 Diod LED
    Możliwość Montażu do Ściany
    Przycisk Reset

Anteny:
    2 x Konektory Antenowe R-SMA
    2 x Anteny Dipolowe2dBi

Częstotliwość:
    Europa (ETSI) 13 Kanałów : 2.412GHz~2.472GHz

Prędkość i Modulacja:
    Prędkość:
    54, 48, 36, 24, 18,11, 5.5, 2, 1 Mbps
    Modulacja
    - 11g Orthogonal Frequency Division Multiplexing, (64QAM, 16QAM, QPSK, BPSK)
    - 11b Direct Sequence Spread Spectrum (CCK, DQPSK, DBPSK)

Radio:
    Radio1 - South America: 26dBm (11b) - South America: 20dBm (11g) - EU: 20dBm(11b), - EU:20dBm(11g)
    Radio2 - South America: 24dBm (11b) - South America: 20dBm (11g) - EU: 20dBm(11b) - EU: 20dBm(11g)

Czułość:
    RF1
    1Mbps -92
    2Mbps -91
    5.5 Mbps -88
    6 Mbps -86
    9 Mbps -86
    11 Mbps -85
    12 Mbps -85
    18 Mbps -84
    24 Mbps -80
    36 Mbps -78
    48 Mbps -73,
    54 Mbps -72
    RF2
    1Mbps -90
    2Mbps -88.5
    5.5Mbps -88
    6Mbps -83
    9Mbps -83
    11Mbps -84
    12Mbps -83
    18Mbps -82
    24Mbps -81
    36Mbps -77
    48Mbps -74
    54Mbps -71

Tryby pracy:
    WISP AP, Dual AP, Client AP, Gateway AP, WDS AP
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Jak połączysz kablem laptop do routera to jaką masz prędkość do internetu ?

Jak podłącysz dwa komputery do routera, jeden kablem drugi po WIFI (w tym samym pomieszczeniu co router) to jaka prędkość pokazuje iperf między komputerami ?
    Na jednym komputerze "iperf.exe -s" na drugim "iperf.exe -c IP_1Szego".

Dodano po 38 [sekundy]:

Radio1 i radio2 na różnych odległych kanałach ?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam

@danielb1: po co ta cała specyfikacja, G.DUO już od dawna jest opisany TUTAJ... ;-)

Odnośnie problemu:
    Jak wiadomo G.DUO posiada dwa układy radiowe umieszczone blisko siebie, co z kolei może być (i jest) przyczyną wzajemnych zakłóceń. Dlatego dla uzyskania maksymalnej wydajności, producent zaleca wzajemne odpowiednie ustawienie anten, zwłaszcza tych dookólnych "patyczków" 2dBi dostarczanych fabrycznie w komplecie. A także mocno zaleca do odbioru przez Radio1 zastosowanie anteny kierunkowej, np. panelowej. Proponuję zapoznać się z TYM dokumentem, a przy okazji spojrzeć na stronę FAQ producenta, gdzie ów link również się znajduje.

Od siebie dodam, że z tym ustawieniem anten należy po prostu poeksperymentować, niekoniecznie musi to wyglądać jak na obrazkach we wspomnianym dokumencie. Podobnie jeśli chodzi o dobór kanałów. 25Mb/s nie miałem okazji testować w praktyce (to już zresztą chyba granica standardu G), ale obecnie mam 16Mb/s na "wejściu" (Radio1) i tyle uzyskuję na "wyjściu" (Radio2), na antenkach fabrycznych, tryb WISP+AP. Aczkolwiek niezbyt stabilnie i chyba przypnę panel (kiedyś miałem, ale przenosiłem G.DUO w inne miejsce i jakoś nie mogę się zebrać podłączyć z powrotem)

bogiebog napisał:
    Jak połączysz kablem laptop do routera to jaką masz prędkość do internetu ?

Tutaj proponuję dodatkowo tymczasowo wyłączyć Radio2, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń od niego. Czyli przeprowadzić próby tylko przy działającym Radio1, a potem jeśli wszystko będzie ok, włączyć Radio2 i... eksperymentować dalej ;-) Warto też spróbować maksymalnie obniżyć moc nadawania Radio2 - być może wystarczy do pokrycia zasięgiem wymaganego obszaru, a wzrośnie nam wydajność.

Sugeruję również wgrać najnowsze firmware.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    Dzisiaj odpisali mi ze wsparcia airlive.com cytuję ,,G.DUO jest w standardzie 801.11G i nie pociągnie 25 Megabitów nigdy – bariera technologiczna coś na 12-15 Megabitów – tak jak VW Passat nie pojedzie 300". Także już wiem co było przyczyną . Pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 27  
    danielb1 napisał:
    <...>i nie pociągnie 25 Megabitów nigdy – bariera technologiczna coś na 12-15 Megabitów <...>

25Mb/s to faktycznie było bardzo wątpliwe (dotyczy ogólnie sprzętu w standardzie G**, nie tylko G.DUO), ale pisałeś, że "wyciągasz" max tylko ok. 8. Myślę, że circa about 15-17 (tyle widziałem naocznie), a może i nawet do ok. 20 w dobrych warunkach oraz po dobraniu ustawień (wspomniane kanały, anteny, moc, itp.) powinno dać się uzyskać. Spróbuj powalczyć ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

** - o tym, że w standardzie G praktycznie osiagane maksymalne prędkości wynoszą około połowy "marketingowego" 54Mb/s (czyli ok. 25Mb/s) było na forum wiele razy.
  • Poziom 9  
    Trochę pokombinowałem z antenkami jedna do radia 1 jest ustawiona pionowo natomiast antenka do radia 2 pod kontem 90 stopni i przy ustawieniach fabrycznych udało mi się wyciągnąć 1,5 M/bitów.