Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ovislink AirLive G.Duo zaniżona prędkość internetu przez ruter

danielb1 28 Dec 2011 01:29 2968 5
    danielb1
    Level 10  
    Witam. Mam pewien problem a mianowicie:
    1. internet łapię przez ruter w/w na radio 1 prędkość 25MB
    2. w domu mam swoją sieć na radio 2 tylko że max jakie wyciągam z tego internetu to 8MB. I tu jest problem ruter zaniża mi prędkość. Proszę o pomoc może zla konfiguracja ale juz próbowałem wszystkiego. Dodam że jeśli się połączę laptopem z siecią 1 to mam 25MB. Ruter ustawiony na WISP+AP

Specyfikacja sprzętowa:
    2 x 11g/b
    4MB Flash, 32MB SDRAM
    Zgodne z RoHS
    4 x 10/100 Mbps Ethernet Port z, Auto MDI/MDI-X
    12V Pasywny PoE Port (LAN1)
    WAN Port (LAN1)
    Moc - Radio1: 26dBm(South America) lub 20dBm(EU)
    Moc - Radio2: 24dBm(South America) or 20dBm(EU),
    7 Diod LED
    Możliwość Montażu do Ściany
    Przycisk Reset

Anteny:
    2 x Konektory Antenowe R-SMA
    2 x Anteny Dipolowe2dBi

Częstotliwość:
    Europa (ETSI) 13 Kanałów : 2.412GHz~2.472GHz

Prędkość i Modulacja:
    Prędkość:
    54, 48, 36, 24, 18,11, 5.5, 2, 1 Mbps
    Modulacja
    - 11g Orthogonal Frequency Division Multiplexing, (64QAM, 16QAM, QPSK, BPSK)
    - 11b Direct Sequence Spread Spectrum (CCK, DQPSK, DBPSK)

Radio:
    Radio1 - South America: 26dBm (11b) - South America: 20dBm (11g) - EU: 20dBm(11b), - EU:20dBm(11g)
    Radio2 - South America: 24dBm (11b) - South America: 20dBm (11g) - EU: 20dBm(11b) - EU: 20dBm(11g)

Czułość:
    RF1
    1Mbps -92
    2Mbps -91
    5.5 Mbps -88
    6 Mbps -86
    9 Mbps -86
    11 Mbps -85
    12 Mbps -85
    18 Mbps -84
    24 Mbps -80
    36 Mbps -78
    48 Mbps -73,
    54 Mbps -72
    RF2
    1Mbps -90
    2Mbps -88.5
    5.5Mbps -88
    6Mbps -83
    9Mbps -83
    11Mbps -84
    12Mbps -83
    18Mbps -82
    24Mbps -81
    36Mbps -77
    48Mbps -74
    54Mbps -71

Tryby pracy:
    WISP AP, Dual AP, Client AP, Gateway AP, WDS AP
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    Jak połączysz kablem laptop do routera to jaką masz prędkość do internetu ?

Jak podłącysz dwa komputery do routera, jeden kablem drugi po WIFI (w tym samym pomieszczeniu co router) to jaka prędkość pokazuje iperf między komputerami ?
    Na jednym komputerze "iperf.exe -s" na drugim "iperf.exe -c IP_1Szego".

Dodano po 38 [sekundy]:

Radio1 i radio2 na różnych odległych kanałach ?
  • Helpful post
    Stanley_P
    Level 27  
    Witam

@danielb1: po co ta cała specyfikacja, G.DUO już od dawna jest opisany TUTAJ... ;-)

Odnośnie problemu:
    Jak wiadomo G.DUO posiada dwa układy radiowe umieszczone blisko siebie, co z kolei może być (i jest) przyczyną wzajemnych zakłóceń. Dlatego dla uzyskania maksymalnej wydajności, producent zaleca wzajemne odpowiednie ustawienie anten, zwłaszcza tych dookólnych "patyczków" 2dBi dostarczanych fabrycznie w komplecie. A także mocno zaleca do odbioru przez Radio1 zastosowanie anteny kierunkowej, np. panelowej. Proponuję zapoznać się z TYM dokumentem, a przy okazji spojrzeć na stronę FAQ producenta, gdzie ów link również się znajduje.

Od siebie dodam, że z tym ustawieniem anten należy po prostu poeksperymentować, niekoniecznie musi to wyglądać jak na obrazkach we wspomnianym dokumencie. Podobnie jeśli chodzi o dobór kanałów. 25Mb/s nie miałem okazji testować w praktyce (to już zresztą chyba granica standardu G), ale obecnie mam 16Mb/s na "wejściu" (Radio1) i tyle uzyskuję na "wyjściu" (Radio2), na antenkach fabrycznych, tryb WISP+AP. Aczkolwiek niezbyt stabilnie i chyba przypnę panel (kiedyś miałem, ale przenosiłem G.DUO w inne miejsce i jakoś nie mogę się zebrać podłączyć z powrotem)

bogiebog wrote:
    Jak połączysz kablem laptop do routera to jaką masz prędkość do internetu ?

Tutaj proponuję dodatkowo tymczasowo wyłączyć Radio2, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń od niego. Czyli przeprowadzić próby tylko przy działającym Radio1, a potem jeśli wszystko będzie ok, włączyć Radio2 i... eksperymentować dalej ;-) Warto też spróbować maksymalnie obniżyć moc nadawania Radio2 - być może wystarczy do pokrycia zasięgiem wymaganego obszaru, a wzrośnie nam wydajność.

Sugeruję również wgrać najnowsze firmware.

Pozdrawiam -

Stanley
    danielb1
    Level 10  
    Dzisiaj odpisali mi ze wsparcia airlive.com cytuję ,,G.DUO jest w standardzie 801.11G i nie pociągnie 25 Megabitów nigdy – bariera technologiczna coś na 12-15 Megabitów – tak jak VW Passat nie pojedzie 300". Także już wiem co było przyczyną . Pozdrawiam wszystkich
    Stanley_P
    Level 27  
    danielb1 wrote:
    <...>i nie pociągnie 25 Megabitów nigdy – bariera technologiczna coś na 12-15 Megabitów <...>

25Mb/s to faktycznie było bardzo wątpliwe (dotyczy ogólnie sprzętu w standardzie G**, nie tylko G.DUO), ale pisałeś, że "wyciągasz" max tylko ok. 8. Myślę, że circa about 15-17 (tyle widziałem naocznie), a może i nawet do ok. 20 w dobrych warunkach oraz po dobraniu ustawień (wspomniane kanały, anteny, moc, itp.) powinno dać się uzyskać. Spróbuj powalczyć ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

** - o tym, że w standardzie G praktycznie osiagane maksymalne prędkości wynoszą około połowy "marketingowego" 54Mb/s (czyli ok. 25Mb/s) było na forum wiele razy.
    danielb1
    Level 10  
    Trochę pokombinowałem z antenkami jedna do radia 1 jest ustawiona pionowo natomiast antenka do radia 2 pod kontem 90 stopni i przy ustawieniach fabrycznych udało mi się wyciągnąć 1,5 M/bitów.