Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy/analogowy, jaki oscyloskop kupić?

xHaKeReK 28 Gru 2011 06:05 12630 18
  • #1 28 Gru 2011 06:05
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Witam, ostatnio odebrałem pierwszą wypłatę którą mogę w pełni wydać na siebie. Mieszkam w stanach i jako że życie tu nudne a elektronika tania pomyślałem że warto zacząć pogłębiać swoją wiedzę w wolnym czasie. Mam już podstawowe narzędzia, lutownicę, miernik itd lecz wiem że będzie potrzebny mi także oscyloskop i tu pojawia się problem. Po wejściu na stronie www.digikey.com i wybraniu najtanszego cyfrowego cos mnie tknelo i pomyslalem że może jednak lepiej zapytać przed pochopnym kupnem. Jaki model polecacie? Czym się kierować przy wyborze? Jeśli oscyloskopy cyfrowe jak mi kiedyś mówiono są takie dobre dlaczego w sklepach są także analogowe?
    http://search.digikey.com/us/en/products/2530B/BK2530B-ND/2424974
    Ten model miałem zamiar kupić. Najtańszy z cyfrowych biurkowych z dwoma kanałami. W planach układy z mikrokontrolerami, PWM, serwowzmacniacze, przetwornice, myślę że nie będę miał styczności z odbiornikami tv. Jaki rodzaj w czym jest dobry? Mało miałem do czynienia z cyfrowymi, w PL nie było nawet mowy o kupnie takowego. Zdaje sobie sprawe z faktu że cyfrowe mają małą rozdzielczość i są wolniejsze zaś z analogowych trudniej zczytuje się wartości. Pracowałem tylko na analogowych na laboratorium a w domu używałem analogowego 10MHz który podarował mi forumowicz z elektrody lecz nie mam pojęcia jak bardzo wady oscyloskopów cyfrowych wpływają na codzienną pracę.
    Proszę o radę. Pozdrawiam

0 18
  • #2 28 Gru 2011 11:28
    kreslarz
    Poziom 35  

Mimo niezaprzeczalnych zalet cyfrówek, wybrałbym na początek oscyloskop analogowy, CRT.
    Moja propozycja: Link , lub jego wersję 60 MHz Link
    Nie zawsze próbkowanie (szatkowanie cyfrowe) jest dobre dla oglądanego sygnału. Dobry analog dla mnie ma więcej zalet niż wad. Wiem, że jeżeli wzmacniacz analoga jest liniowy w określonym paśmie, to na ekranie widzę autentyczny przebieg z badanego węzła, a nie przetworzony według jakiegoś tam widzi-mi-się rysunek na ekranie LCD. Zaznaczam, to moja prywatna opinia wynikająca z długoletniego używania obu wersji tego urządzenia.
    Warto może porozglądać się po innych sklepach, bo ten nie jest za tani, lub skorzystaj z e-bay.
    Pozdrawiam

0
  • #4 28 Gru 2011 13:04
    MirekCz
    Poziom 35  

Pomyśl o używanym tektronix, szczególnie jak chcesz analoga. Chodzą czasami za śmieszne pieniądze typu 100$ za 100MHz wysokiej klasy analogowy oscyloskop. Do tego teraz jest kryzys to pewnie wiele firm pozbywa się takiego "złomu" za śmieszne pieniądze. Warto się rozejrzeć, bo używany oscyloskop kupisz o wiele lepszy za te same pieniądze.
    Sam w domu mam używany 100MHz analog, który przy precyzyjnych pomiarach sygnałów analogowych jest nie do przebicia. Do tego tani chiński cyfrowy - na obu pracuje się bardzo przyjemnie.

0
  • #5 28 Gru 2011 18:16
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Nie zdawalem sobie sprawy ze roznice nadal sa tak widoczne. Zakladalem ze czestotliwosc probkowania jest na tyle wysoka ze nie ma wiekszych roznic pomiedzy prezentowanymi wynikami. Widze ze na ebayu rzeczywiscie sa oscyloskopy analogowe TEKTRONIXa 100MHz za $100-$400. Jest sporo modeli. Na studiach mialem stycznosc z analogowo-cyfrowym. Nie pamietam producenta jednak pamietam ze bardzo ulatwial odczyty poprzez wyswietlanie Δv pomiedzy punktami ktore przesuwalo sie na wykresie napiecia. Byloby to bardzo przydatne. Jakies sugestie co do sprawdzonego dobrego modelu? Z tego co widze to modele 465, 466, 468, 2230, 2232, 2235, 2236, 2247A, TDS340. Czy jestem w bledzie i kazdy ktory umozliwia pomiar napiecia pomiedzy punktami i zapamietywanie przebiegu jest typowo cyfrowy i posiada te same wady jednak przy 100MHz nie byloby juz problemu z roznicami w pomiarach sygnalow ponizej 1MHz, prawda?

1
  • #6 28 Gru 2011 18:45
    INTOUCH
    Poziom 30  

Co znaczy poniżej 1MHz?
    Czytałeś artykuł,, który załączyłem.
    Wyrażnie pisze, że przy przebiegach wolnozmiennych widać przesuwającą się plamkę a nie linię ciągłą.
    Analogówki mają tą zaletę, że nie kłamią tak jak cyfrówki w danym paśmie częstotliwości.
    Poczytaj artykuł.

0
  • #7 28 Gru 2011 19:35
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Teraz widze roznice dokladnie, dziekuje za zwrocenie mi uwagi. Moje pytanie dotyczylo pomiaru niskich czestotliwosci w stosunku do mozliwosci oscyloskopu cyfrowego. Np za pomoca oscyloskopu cyfrowego 100MHz ogladac przebieg ponizej 1MHz. Jednak biorac pod uwage fakt ze czestotliwosc probkowania jest drastycznie zmniejszana chce kupic analogowy i dziekuje wam bardzo za pomoc. Inna sprawa. Jesli znajde model z lampa, nie wyswietlaczem ktory umozliwia pomiar napiecia pomiedzy punktami i zatrzymywanie przebiegu to czy jest to oscyloskop cyfrowy? Czy wykorzystuje probkowanie i posiada te same wady czy funkcje te sa jakby dodatkowe ale przetwarzanie sygnalow jest w dalszym ciagu analogowe?

0
  • #8 28 Gru 2011 20:08
    kreslarz
    Poziom 35  

Lampa, lub ekran LCD, to tylko zobrazowanie. Równie dobrze można to dla cyfrowego zrobić na laptopie. Istotne jest, czy układ jest liniowy (bez przetwarzania), czy z próbkowaniem.
    Jest jeszcze kombinacja systemu analogowego z cyfrowym w jednym pudełku, ale na ten temat nie mam opinii.
    Odnośnie zatrzymywania przebiegu - spotkałem oscyloskop analogowy (KIKUSUI) z pamięcią cyfrową i on potrafił wykonywać takie rzeczy jak zapamiętanie przebiegu, liczenie delty itp.
    Przed kupnem trzeba spojrzeć w datasheet i instrukcję. Przeczytać, a potem kupować.
    Pozdrawiam

1
  • #9 28 Gru 2011 20:16
    INTOUCH
    Poziom 30  

xHaKeReK napisał:
    esli znajde model z lampa, nie wyswietlaczem ktory umozliwia pomiar napiecia pomiedzy punktami i zatrzymywanie przebiegu to czy jest to oscyloskop cyfrowy? Czy wykorzystuje probkowanie i posiada te same wady czy funkcje te sa jakby dodatkowe ale przetwarzanie sygnalow jest w dalszym ciagu analogowe?

Może to być oscyloskop cyfrowy lub cyfrowo-analogowy. Wękrzość oscyloskopów cyfrowo analogowych posiada możliwość pracy w trybie analogowym czyli bez próbkowania.
    Przy analogowym nie istnieje coś takiego jak próbkowanie sygnału bo nie posiada przetworników analogowo cyfrowych. http://radio.elektroda.net/pdf/oscyloskop.pdf -przeczytaj cały pdf

Oscyloskop cyfrowo-analogowy -przykład http://www.ndn.com.pl/katalog/hameg/pdf/HM2008.pdf
    Oscyloskop analogowy -przykład http://www.ndn.com.pl/katalog/hc/pdf/HC_6504_6506_6510.pdf

0
  • #10 29 Gru 2011 06:32
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Przeczytalem i jeszcze przed tym wiedzialem jakie sa podstawowe roznice jednak nie tak dokladnie. Myslalem ze moze ktos zasugeruje konkretny model. Dziekuje wszystkim za pomoc, ostatecznie wybralem Tektronix seria 2200 model 2215A za $255 i napisalem zapytanie do sprzedawcy z craigslist.org o model 2335 za $300. Modele z kursorami sa dla mnie niestety zbyt drogie a wszechobecne ostrzezenia przed zakupami niesprawdzonych egzemplarzy sklonily mnie do rozpatrzenia tylko aukcji ze zdjeciem przebiegu na ekranie i dokladnym opisem. Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc. I szczesliwego nowego roku!

1
  • #11 29 Gru 2011 12:30
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

xHaKeReK Wymieniłeś kilka oscyloskopów; 465, 466, 468, to stara seria jeszcze z lat 70' dobrze wykonane, solidne oscyloskopy, dobrze trzymają parametry mimo wieku, jeśli chcesz kupić młodszego, szukaj takiego który ma zielone płytki. Model 466 ma lampę pamiętająca, bardzo przydatna rzecz.

2230, 2232, 2235, 2236, 2247A, Tańsza seria nowszych oscyloskopów z lat 80', wersja bardziej rozwinięta to 24xx, tu są modele analogowo cyfrowe, ich zaleta, to pomiary na ekranie w czasie rzeczywistym, czego nie mają zwykłe analogi.

TDS340 - tania obecnie cyfra, powolna niestety, nie kupiłbym.

Jest jeszcze seria 7000, skoro mieszkasz w stanach, to jest to tam śmiesznie tanio, kup na początek 7603, do niego wkładki 7a18 oraz 7b53, aby mieć cyfrę to kup 7D20. Polecam całą serię 7000, bo masz naprawdę nieporównywalne z HP i innymi producentami możliwości rozbudowy oscyloskopu.

Polecam rozejrzeć się również za oscyloskopami HP 1741, 1740, 1725, oraz Iwatsu, czy Philips/Fluke.

Poniżej masz zestawienie podstawowych funkcji Tektronixów.

Oraz HP:

0
  • #12 30 Gru 2011 09:42
    marek kolbusz
    Poziom 16  

Co do modelu Hp 1741 to miał dosyć słabą lampę , przez mój warsztat przewinęły się te oscyloskopy i prawie wszystkie miały problemy z jasnością przy wyższych częstotliwościach nawet jeżeli były mało używane.

0
  • #13 30 Gru 2011 10:32
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

marek kolbusz 1741A mógł słabo świecić, bo on miał lampę pamiętającą, a one się ciut szybciej zużywały.

0
  • #14 30 Gru 2011 22:38
    marek kolbusz
    Poziom 16  

To się dało zauważyć chociażby po gabarytach , w sumie sprzęt całkiem porządny i przy włączonym trybie pamięci lampy świeciły dobrze , ale normalnie to pasmo kończyło się na 40-50 MHz w tych bardziej przechodzonych -a nie były to oscyloskopy do których każdy miał dostęp- i były używane sporadycznie do zadań " specjalnych"
    W tych, które zbierały kurz w magazynie po kilku , a właściwie po kilkunastu latach 100 MHz można było zobaczyć zazwyczaj tylko w przyciemnionym pokoju.

0
  • #15 31 Gru 2011 08:18
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

marek kolbusz, ale już na normalnej lampie 1740a wszystko jest ok. Gabaryty raczej nie mają nic tu do tego czy pamiętająca czy nie.

0
  • #16 31 Gru 2011 11:45
    marek kolbusz
    Poziom 16  

Lampy pamiętające były dłuższe od normalnych , przynajmniej w tych oscyloskopach , które poznałem.

0
  • #17 19 Sty 2012 01:56
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Przyszedł mi dzisiaj zakupiony za $260.81 Tektronix 2445. Wydaje się sprawny lecz z jednym mankamentem. Nie mogę przesunąć kursora Δ do końca w prawo. Dokładnie tak jak tu:
    http://www.youtube.com/watch?v=ae8vxq9LDKM
    Nie mam sondy ale po podpięciu koncentrykiem pod sygnał do kalibracji sondy wydaje się sprawny. Trudno zmienić kondensator powodujący ten problem?
    Co powinna pokazywać funkcja find? Na pierwszym kanale przy wciśniętym przycisku jest to linia na drugim prostokąt...

0
  • #18 19 Sty 2012 09:16
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Kondensator jest przy U850. Trzeba go wy lutować i wlutować nowy.

0