Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ulrich wertich 15kw zużycie paliwa

28 Gru 2011 13:23 5523 26
  • Poziom 8  
    Kocioł nowy,pracuje trzy tygodnie,połknął około150litrów paliwa na ogrzanie70m2 mieszkania i ciepłą wodę(używana bardzo oszczędnie)Pogoda wiosenna.Regulator pokojowy DIGI midi ustawienia:tem.dzienna 20stopni(6-8 16-23 pon-pią sob.-niedz 7-23)uzyskana w mieszkaniu około 21stopni,tem.nocna ustawienie17stopni uzyskana18-19stopni,grzejniki zimne.Temperatura kotła 67stopni,przy niższej za zimna woda użytkowa,przepływ wody5litrów na minutę.Czy wymiana dyszy na mniejszą(obecnie0.4/80H Danfoss) mogła by pomóc?Obecnie piec pracuje na ustawieniu fabrycznym.Serwisant przy odpaleniu stwierdził(bez użycia przyrządów pomiarowych),że ustawienia są prawidłowe.Bardzo proszę o podpowiedź czy można z tym zużyciem paliwa coś zrobić.
  • Poziom 36  
    Wychodzi na to, że Twój dom emituje dziennie 300 MJ ciepła.
    Dla porównania mój obecnie około 165 MJ (niecałe 200 mkw.)
    Aby widzieć co jest nie tak trzeba analizator spalin jeśli nie ma czujnika spalin w piecu (jakość spalania paliwa) oraz kamera termowizyjna aby ocenić gdzie ucieka najwięcej ciepła i jak temu zapobiec.
  • Poziom 43  
    Nic nie wspomniałeś o ociepleniu budynku. W instrukcji masz napisane maxymalne zużycie godzinowe pieca. Serwisant przy rozruchu pieca podłącza analizator spalin ( takie wymogi gwarancyjne). Ja mam większy piec i dom, a zbiornik starcza mi na około rok.
  • Poziom 8  
    Budynek jest dość ciepły,ścina 55cm dziurawka,styropian w stropie.Piec ma słabo rozbudowaną automatykę i podejrzewam że jest po prostu nad wymiarowy.Dlatego pytam czy założenie mniejszej dyszy mogłoby coś pomóc.
  • Poziom 43  
    Nie, piec się nagrzewa i wyłącza. Co ci da, że założysz mniejszą dyszę? Zużycie paliwa zostanie ( teoretycznie) to samo tyle, że piec będzie dłużej chodził. Więc dojdą większe straty kominowe, czyli zużycie paliwa wzrośnie bardzo minimalnie
  • Poziom 8  
    W układzie co jest około 60 l wody .Czy zbyt duża moc palnika nie powoduje wyjścia ciepła przez komin
  • Poziom 36  
    Ale dając za małą dawkę paliwa możesz w ogóle nie uruchomić pieca.
    Aby piec działał potrzebny jest pewien określony stosunek paliwa do powietrza, zmniejszając paliwo będzie za dużo powietrza i ..... nie uruchomi się a nawet jak się uruchomi będzie kiepsko działał.
  • Poziom 8  
    To jest oczywiste że ilość powietrza i oleju musi być odpowiednia,ale parametry spalania się chyba nie zmieniają(ilość CO2 i temperatura spalin).
  • Poziom 36  
    Można się z tym pobawić lecz nie wróżę zbyt wielkich sukcesów.
    Praktycznie każda instalacja CO oparta na nowoczesnym piecu działa pulsacyjnie i ma jakiś zakres sprawności (np. 78-85 %). Oznacza to że można wyregulować tak aby 78% energii poszło w CO lub 85% , reszta to straty. Można sterowaniem zaoszczędzić w takim razie do 10% ale więcej raczej nie.
    Jeśli zużycie energii jest ponad 2 x większe od zużycia mojego domu to wina jest albo domu albo instalacji.
    Na takiej samej zasadzie jak ....
    dzwoni kobieta do serwisu i mówi : "Proszę pana mój mercedes ledwo co rusza , na 3-cim biegu w ogóle nie przyspiesza i pali 50L / 100 km w związku z tym chciała bym aby państwo sprawdzili silnik co jest nie tak" . Na to mechanik : "Proszę zwolnić hamulec ręczny" :D .
  • Poziom 8  
    Czy z piecem nie jest jak z autem?Wolniej jedziesz mniej spalisz.
  • Poziom 8  
    Czy moc można ograniczyć
  • Poziom 36  
    Piec ten i tak pracuje pulsacyjnie (0/1) więc można ewentualnie wydłużyć te impulsy gdyż najniższa sprawność zawsze jest przy uruchamianiu i wygaszaniu.
    Aby to zrobić należało by zmagazynować część energii wytworzonej aby była ona potem przez dłuższy czas oddawana.
    Ponieważ masz nieocieplone ściany nie możesz tak jak ja zmagazynować tego w murach gdyż większa część energii ucieknie na zewnątrz.
    Można zastosować bufor w postaci zasobnika ale on sam z siebie też wprowadzi jakieś straty (gdyż znając życie nie będziesz go trzymał w części mieszkalnej).
  • Poziom 8  
    Jak przeprowadzić regulację tego pieca
  • Poziom 43  
    Kolego zaczyna mnie drażnić twoje totalne ignoranctwo zasad fizyki.
    Żeby nagrzać określoną ilość wody o ileś stopni trzeba dostarczyć określoną ilość energii. A czy ty tą energię dostarczysz w ciągu 10 minut ( jak teraz) czy w ciągu 30 minut ( po założeniu mniejszej dyszy) to ta ilość energii pozostanie taka sama i się nie zmieni!!! A tym samym ilość spalanego paliwa również, przynajmniej teoretycznie nie uwzględniając strat.
    Wnioskuję, że masz nowo wybudowany dom a te w pierwszym roku wymagają większego wysiłku od pieca ze względu na konieczność osuszenia murów. Kolejna sprawa cegła dziurawka to słabe ociepleni i styropian na pewno poprawi sprawę. Więc zakończ już te swoje wywody. Chcesz mieć taniej to go wyłącz i kup dla całej rodziny walonki, czapki uszatki, i kożuchy z barana. :)
  • Poziom 8  
    Przepraszam KOLEGę fizyka,ale ja jestem matematykiem z 15-letnim doświatczeniem w obsłudze kotłów olejowych.Zużycie oleju na moim bloku było około12000l rocznie,razem z klatką schodową i z suszarnią i ciepłą wodą skolko ugodno czyli wanna pełna gorądcej wody bez limitu.Mój udział w budynku 9.85%,czyli moje zapotrzebowanie na olej wynosi 1200l z ogrzaniem części wspólnych.A w tej chwili ja potrzebuje temperatur hiszpańskich żeby utrzymać ten wynik spalania.Mój błąd że nie szukałem postów o tych piecach

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Proszę o pomoc kolegów serwisantów. jeżeli z tym fantem można coś zrobić ,to proszę o pomoc.kontakt jurekoko(malpa)onet.pl jeśli nie ,napiszcie wstaw sobie koksownik bo na więcej mnie już nie stać!
  • Poziom 43  
    jurekoko napisał:
    ,ale ja jestem matematykiem z 15-letnim doświatczeniem w obsłudze kotłów olejowych

Więc już totalnie nie rozumie sensu twojego postępowania.
    Piec reguluje się prosto zakładasz mniejszą dyszę o tym samym koncie rozpylania, następnie torxsem poluźniasz zabezpieczenie przysłony powietrza. I tak regulujesz, aby uzyskać najjaśniejszy płomień. Po rozgrzaniu pieca sprawdzasz ustawienia wstępne za pomocą analizatora spalin. Ale to nic nie zmieni tak jak to już pisałem.
  • Poziom 36  
    Napisałem dowcip ..... który bardzo pokrywa się z Twoją rzeczywistością.
    W budownictwie starego typu:
    21% ciepła tracisz przez wentylację (przez 5 miesięcy grzewczych) ;
    71% ciepła tracisz na ogrzewanie (też przez 5 miesięcy grzewczych) ;
    7% ciepła na ciepłą wodę użytkową (przez 12 miesięcy) .
    Czyli jakby nie liczyć w ciągu jednego miesiąca w sezonie grzewczym zużywasz średnio 19,2% rocznego zapotrzebowania na energię przeznaczoną na co, cwu i wentylację.
    Dotąd rocznie Twój udział wynosił 1200 L rocznie , 19,2 % z tego to 230,4 L w miesiącu grzewczym.
    Obecnie zużywasz 150 L/3 tygodnie to jest około 225 L na miesiąc.
    Gdzie widzisz złą regulację ?

Napisałem Ci wyraźnie w dowcipie Problemem nie jest piec lecz budynek.
  • Poziom 8  
    Zużycie które podałem było przy normalnej zimie,z ogrzaniem klatki schodowej(rury bez otulin),CWU w rurze piećdziesiątce.W tej chwili mój piec stoi w ogrzanej kotłowni(drugi kocioł 50kW),a rury idą mieszkaniem.Prosiłbym podanie prawidłowych parametrów spalania.
  • Poziom 36  
    Ja widzę, że Ty nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz i podstaw.
    Dla mojej miejscowości dane na temat średnich temperatur z 19-tu lat są TU.
    Jak widać średnia dla grudnia jest -1,3 °C . Czy monitorowałeś temperaturę w okresie tych 3 tygodni i wyciągnąłeś średnią ?
    Coś mi się widzi, że nie znając podstaw chciałeś "przyoszczędzić" i pokazać jaki to sprytny jesteś a życie ściągnęło na ziemię :D .
    PS
    Ja od października br. do chwili obecnej wydałem na co i cwu około 350 zł ale ....
    zanim to osiągnąłem w domu z 1939 roku :
    1) Czytałem co inni radzili ;
    2) Sprawdzałem czy to co piszą lub mówią ma podstawy w nauce ;
    3) Zrozumiałem i zaakceptowałem tą wiedzę ;
    4) Zbierałem oferty aby wybrać mądrze i dobrze zarobione pieniądze ;
    5) Wydałem na modernizację około 50.000 zł ;
    6) Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych dwóch lat starczy mi zapału i środków aby zużycie energii zredukować jeszcze o 15-20%.
    Więc odpuść Sobie i pogódź się z tym, że wydanie na piec kilku złotych nie miało prawa zmniejszyć Ci zużycia energii nawet o 15% . Zrobiłeś sobie po prostu prezent na gwiazdkę .... nie całkiem trafiony.
  • Poziom 8  
    Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc i życzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU i dobrych rad nigdy nie za dużo,a mądrzejszego warto posłuchać.
  • Poziom 8  
    Kolego GRZEGORZU zafascynowały mnie Twoje koszty grzania-CO+CWU-350PLN za trzy miesiące 200m2 o ilości osób nie wspomnę.Przekopałem Twoje posty na forum i wyczytałem,że używasz dwóch zródeł ciepła.Pierwsze: kocioł gazowy z kompletem sterowników i drugie :kopciuch(kocioł na paliwo stałe) puszczony na żywioł,czyli bez .żadnego sterowania.Jeśli możesz opisać jak zbudowana jest Twoja kotłownia,jakiej marki są kotły i jakich paliw używasz to bardzo proszę.
  • Poziom 12  
    jurekoko napisał:
    Kocioł nowy,pracuje trzy tygodnie,połknął około150litrów paliwa na ogrzanie70m2 mieszkania i ciepłą wodę(używana bardzo oszczędnie)Pogoda wiosenna.Regulator pokojowy DIGI midi ustawienia:tem.dzienna 20stopni(6-8 16-23 pon-pią sob.-niedz 7-23)uzyskana w mieszkaniu około 21stopni,tem.nocna ustawienie17stopni uzyskana18-19stopni,grzejniki zimne.Temperatura kotła 67stopni,przy niższej za zimna woda użytkowa,przepływ wody5litrów na minutę.Czy wymiana dyszy na mniejszą(obecnie0.4/80H Danfoss) mogła by pomóc?Obecnie piec pracuje na ustawieniu fabrycznym.Serwisant przy odpaleniu stwierdził(bez użycia przyrządów pomiarowych),że ustawienia są prawidłowe.Bardzo proszę o podpowiedź czy można z tym zużyciem paliwa coś zrobić.

Jeśli sam będziesz majstrował przy kotle automatycznie pozbawiasz się gwarancji, od tego są autoryzowane serwisy. Po pierwsze , czy miałeś tak zwane Uruchomienie "0" przez autoryzowany serwis?
  • Poziom 8  
    Było uruchomienie''0''przez autoryzowany serwis,ale pan szukał błędów instalatorskich.ustawieniem pieca się nie interesował.
  • Poziom 36  
    jurekoko napisał:
    Kolego GRZEGORZU zafascynowały mnie Twoje koszty grzania-CO+CWU-350PLN za trzy miesiące 200m2 o ilości osób nie wspomnę.

To są koszty 4-rech miesięcy. Nie chcę nikogo drażnić ani dołować.
    Jak napisałem (jeszcze) palę drewnem z odzysku (połamanymi paletami które przywiozłem z firmy w trakcie roku). Piec na paliwo stałe pisałem KSW5. Zużywam na ogrzewanie i CO około 15 kg. drewna (przy obecnych temperaturach) dziennie.
    Koszty szacuje, gdyż jak napiszę 0zł (które płacę) to nie jest obiektywne (inni muszą drewno kupić). Palę 6-8 godzin dziennie (dom mój akumuluje ciepło i oddaje przez resztę dnia na tej samej zasadzie jak piec akumulacyjny. Policz sobie 15kg * 100 dni tyle drewna spaliłem razy cenę drewna (wysuszonego-sezonowanego). Ponieważ drewno powoli się kończy przejdę niedługo na piec kondensacyjny.
    Mój rachunek za gaz od 10 października do 10 grudnia to 170 zł (18m³ gazu + abonament).
  • Poziom 43  
    jurekoko napisał:
    Było uruchomienie''0''przez autoryzowany serwis,ale pan szukał błędów instalatorskich.ustawieniem pieca się nie interesował.

Powinieneś dostać wydruk z analizatora spalin. W fabryce owszem jest wstępni i to nawet dokładnie ustawiany. Ale po montażu dochodzą ci drobne niuanse w postaci kaloryczności paliwa, układu kominowego, i zasysanie świeżego powietrza do spalenia. W dużych ośrodkach przemysłowych skład powietrza jest troszkę inny niż na wsi i to trzeba dostroić na miejscu.
    Jeżeli był to autoryzowany serwis, a taki być musiał ze względu na gwarancję to na pewno miał analizator spalin.