Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy 12V 2Ah - jak ładować go w aucie?

28 Gru 2011 15:12 3075 3
  • Poziom 11  
    Witam,
    Mamy pytanie jak zbudować (lub prościej kupić) zasilacz ładujący akumulator żelowy 12 2Ah wprost z instalacji w samochodzie (akumulator pracujący w trybie buforowym) ?

W moim aucie (VW Golf) po wyłączeniu stacyjki wyłączane jest zasilanie gniazda zapalniczki. Jest to denerwujące gdy np. wysiadam z auta aby je zatankować wyłącza mi nawigację oraz odtwarzacz DVD dla dzieci (wpięty do gniazda zapalniczki). Potem film włącza się od początku, nawigacja też potrzebuje czasu aby wystartować. Auto na gwarancji więc odpada przepięcie zasilania gniazda.

Wymyśliłem sobie aby te urządzenia zasilać z małego akumulatora żelowego który podtrzymywałby napięcie przez krótki czas po wyłączeniu stacyjki.

Czy zna ktoś opis ładowarki, która umożliwiałaby ładowanie takiego akumulatora wprost z instalacji auta?

Jak zabezpieczyć akumulator żelowy przed całkowitym rozładowaniem ?
    Pytanie czy warto, gdyż zakładam, że całkowite rozładowanie miałoby miejsce raz czy dwa, ale nie wiem czy całkowite jego rozładowanie nie uszkodzi go trwale.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Są układy zabezpieczające przed całkowitym rozładowaniem, Popatrz na ofertę firmy Satel.
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Dzięki.
    Moduł ZB-1 to jest to.
    Pozostaje jeszcze rozwiązać problem ładowania.
  • Poziom 19  
    A czy nie prościej wyjąć bezpiecznik od zapalniczki i podać kawałkiem przewodu (który w każdej chwili można wyjąć) napięcie z innego?